pioneer sc-lx75

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλημέρα σας
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Είμαι κάτοχος ενός PIONEER SC-LX75 και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βγάζει ήχο ούτε καν στα σκουστικά ενώ λειτουργεί με όλες τις πηγές και δείχνει πως δουλεύει κανονικά.
Μετά από επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο η ετυμηγορία ήταν ψηφιακή digital assy με κόστος περίπου στα 1000€ .
Μήπως κάποιος από τους ειδήμονες του site προτείνει κάποια λύση πριν τον κάνω ανταλακτικά;

Ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Καλημέρα καλή χρονιά
Δηλαδή περνάει εικόνα από τα hdmi και δεν έχεις ήχο??
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Καλημέρα σας
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Είμαι κάτοχος ενός PIONEER SC-LX75 και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βγάζει ήχο ούτε καν στα σκουστικά ενώ λειτουργεί με όλες τις πηγές και δείχνει πως δουλεύει κανονικά.
Μετά από επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο η ετυμηγορία ήταν ψηφιακή digital assy με κόστος περίπου στα 1000€ .
Μήπως κάποιος από τους ειδήμονες του site προτείνει κάποια λύση πριν τον κάνω ανταλακτικά;

Ευχαριστώ .
αν σου είπαν για digital assy λογικά με ένα αξιοπρεπές reflow θα έρθει στα ίσα ;)

Υ.Γ. Χρόνια πολλά..καλή χρονιά με υγεία!
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
αν σου είπαν για digital assy λογικά με ένα αξιοπρεπές reflow θα έρθει στα ίσα ;)

Υ.Γ. Χρόνια πολλά..καλή χρονιά με υγεία!
Και ποιος θα το κάνει αυτό;
Πλάκα πλακα έχεις x-ray;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
factory reset εχεις δοκιμασει ?

και ενα λινκ πως καποιος αναφερει πως διορθωσε προβλημα σε pionner με reflow εξαιτιας του UE22 error.
https://www.avforums.com/threads/pioneer-sclx75-sclx85-owners-thread-part-2.1702219/page-4
[DOUBLEPOST=1546462019][/DOUBLEPOST]
Και ποιος θα το κάνει αυτό;
Πλάκα πλακα έχεις x-ray;
με heat gun ή με λαμπα 60w
https://www.skroutz.gr/c/1422/hot_air_gun.html?keyphrase=heat+gun
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Και ποιος θα το κάνει αυτό;
Πλάκα πλακα έχεις x-ray;
κάποιο computer shop τσεκαρισμένο για τέτοιου είδους επισκευές και όχι ταλιμπάν με πιστολάκια και φούρνους pitsos (γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου από ''επώνυμα'' καταστήματα>:(:headbang:)


τι xray καλέ?...τι με πέρασες? οδοντίατρο?:p:gotcha:

rework station έχω...αλλά x-ray δεν συμφέρει και δεν πρόκειται να το κάνεις ποτέ απόσβεση;)
[DOUBLEPOST=1546462405][/DOUBLEPOST]
κάποιο computer shop τσεκαρισμένο για τέτοιου είδους επισκευές και όχι ταλιμπάν με πιστολάκια και φούρνους pitsos (γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου από ''επώνυμα'' καταστήματα>:(:headbang:)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
το ανεφερα εαν ο ιδιος θελει να το δοκιμασει ως μια λυση.
δεν υπάρχει να δοκιμάσει κάτι ως λύση φίλε Bigmac

η επισκευή πλακέτας τέτοιου είδους δεν είναι χάιντα παίρνουμε ένα σεσουάρ και φυσάμε το τσιπάκι μέχρι να ''νιώσουμε'' πόση ώρα χρειάζεται για να γίνει

υπάρχει διαδικασία σε station για κάθε τσιπάκι με στάδια προθέρμανσης και χρήση σωστών flux

διαφορετικά στην καλύτερη δεν θα το επισκευάσει και θα του μείνει το πιστολάκι ενθύμιο μαστοριάς....
στην χειρότερη θα φουσκώσει-σκάσει-ποπκορνιάσει το τσιπ και θα τελειώσουν όλα;)
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
σωστα τα λες ομως σε αυτην περιπτωση θα πρεπει να διασφαλισει πως το computer shop που θα απευθυνθει θα του κανει σωστη δουλεια με την σωστη διαδιακασια που αναφερεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
σωστα τα λες ομως σε αυτην περιπτωση θα πρεπει να διασφαλισει πως το computer shop που θα απευθυνθει θα του κανει σωστη δουλεια με την σωστη διαδιακασια που αναφερεις.
γι αυτό και το υπογράμμισα ;)

κάποιο computer shop τσεκαρισμένο για τέτοιου είδους επισκευές και όχι ταλιμπάν με πιστολάκια και φούρνους pitsos (γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου από ''επώνυμα'' καταστήματα>:(:headbang:)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Τι εχεις; hr560;
τα χρόνια που το πήρα δεν είχε τέτοια με οθονίτσες:D

τον 6500 έχω εδώ και 6-7 χρόνια
αλλά είναι πειραγμένο...
το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ξηλώσω τις κινέζικες αντιστάσεις και να βάλω Elstein (πανάκριβες αλλά σου δίνουν αυτό που πρέπει),
μοντιφιά-αντικατάσταση στον θερμικό αισθητήρα για να διαβάζει ακριβώς αυτό που υπάρχει,
κατασκευή κλωβού για να εκμεταλλεύομαι και το θερμό αέρα
+ για να μην υπάρχουν απώλειες + να μην επηρεάζουν οι συνθήκες περιβάλλοντος τα θερμικά στάδια
+ φουλ προγραμματισμός σταδίων και έλεγχος από pc

+ φυσικά γνήσια flux της warton και όχι psoλοχύματα τύπου amtech και λοιπές κινεζιές:devilish:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Αν αρκεί reflow, στον Μανωλόπουλο που παλιότερα (τουλάχιστον, σήμερα δεν γνωρίζω) είχαν το service των Pioneer μου είχαν πει οτι είχαν "το ρομπότ". :D
Ίσως, αν δεν είναι εκεί που του είπαν για main πλακέτα, να αξίζει να δοκιμάσει ο φίλος μας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Αν αρκεί reflow, στον Μανωλόπουλο που παλιότερα (τουλάχιστον, σήμερα δεν γνωρίζω) είχαν το service των Pioneer μου είχαν πει οτι είχαν "το ρομπότ". :D
.
:roflmao:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Αν όμως με το digital assembly εννοούν πλακέτα τελικών class D, σχεδόν σίγουρα δεν επισκευάζεται.

Εξήγησαν ποιά πλακέτα εννοούν @wellwell;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Αν όμως με το digital assembly εννοούν πλακέτα τελικών class D, σχεδόν σίγουρα δεν επισκευάζεται.
[/USER];
δεν πειράζζζ...θα πάρει ενεργά...:D
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Αν όμως με το digital assembly εννοούν πλακέτα τελικών class D, σχεδόν σίγουρα δεν επισκευάζεται.

Εξήγησαν ποιά πλακέτα εννοούν @wellwell;
στην περιπτωση αυτη θα μπορουσε να το παιξει ως pre?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.443
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top