Pioneer VSX-531 - Πρόβλημα

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Γειά σε όλους,

αγόρασα πριν 15 ημέρες ακριβώς εναν Pioneer VSX-531 (ο πρώτος μου ενισχυτής μετά απο 20 χρόνια που τους ονειρευομαι) μαζί με ενα σετάκι ηχεία της Yamaha, ως πρόταση απο τον πωλητή που είναι και προσωπικός μου φίλος. Το σετ ηχείων το πήρα επειδή ο χώρος μου είναι τύπου 2,5 μέτρα επί 3,5 μέτρα. Δε θα μπορούσα δυστυχώς να πάρω κατι μεγαλύτερο προς το παρόν, τύπου δαπέδου ηχεία κλπ.

Ανοίγω εχθές, 14η ημέρα τα κουτιά επειδή έκανα ανακαίνιση το σαλόνι μου, μετά απο 20 χρόνια ξαναλέω, ωστε να στήσω επιτέλους ενα τυπικό home cinema. Κάνω κανονικά όλες τις καλωδιώσεις και αντιλαμβάνομαι οτι το κεντρικό ηχείο δε μου δίνει ήχο. ΔΕΝ έβαλα 4Κ bluray δίσκο, έπαιζα απο στικάκι στο bluray μουσική και trailer ταινιών.

Ξεκινάω trouble shooting. Πηγάινω στα test tones του ενισχυτή (αυτο με το λευκο θόρυβο παιδιά, συγνώμη δε θυμάμαι πως το λένε κανονικά). Ξεκινάω, FL, κανονικά, FR, κανονικά, SR, SL, SUB ΟΛΑ τέλεια, κεντρικό... τίποτα. Μούγκα. Το βάζω +15DB και ακούγεται ελάχιστα. Αλλάζω καλώδιο στο κεντρικό απο την κουλούρα. Τα ίδια.

Παίρνω τηλέφωνο στον φίλο. Μου λεει κάτι για "φυσάκια" και αν η Intersys δωσει το ΟΚ θα το κοιτάξει ο δικός τους τεχνικός εδω Θεσσαλονίκη. Αν οχι, θα πάει Αθήνα, θα περιμένω δεν ξερω ποσο και αν παει για αντικατάσταση 6 μήνες+.

Θα κάθομαι δηλαδή στο σαλόνι και θα χαίρομαι με τα υπέροχα ηχεία μου και θα προσποιούμαι οτι ακούω DOLBY.

Γνωρίζει κανείς σας τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις και τι με περιμένει; Ευχαριστώ.
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Δοκίμασες να συνδέσεις ένα από τα υπόλοιπα ηχεία στην έξοδο του κεντρικού, για να βεβαιωθείς 100% αν είναι πρόβλημα του ενισχυτή ή του ηχείου?
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Έβαλα το κεντρικό υγείο σε άλλη έξοδο και παίζει κανονικά. Τον ενισχυτή τον πήγα στο κατάστημα απ' οπου το αγόρασα και είπαν θα το στείλουν αντιπροσωπεία. Αυτο είναι που φοβάμαι. Πότε θα παει, πότε θα το δουν και τι θα μου πουν. Θα περιμένουμε αραγε ανταλλακτικά κανενα 2μηνο ή για αντικατάσταση κανένα 8μηνο ή και ποτέ λόγω των γνωστών προβλημάτων που υπάρχουν στην αγορά;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
σε όλες τις συσκευές υπάρχει DOA (dead on arrival ) 14 ημερών.....
το αποκλείω να σου γίνει επισκευή
να πιέσεις για αντικατάσταση
το δικαιούσαι
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Για να μην μπλεξεις με μακροχρόνιες αναμονες, μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση με άλλο ενισχυτή παρόμοιων προδιαγραφών, ακόμα κι άλλης μάρκας, έστω με καταβολή λογικής διαφοράς εκ μέρους σου. Ειδικά αφού ο πωλητής είναι και φίλος σου. Το κατάστημα θα τα βρει με την αντιπροσωπεία για αυτόν που επιστρέφεις.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
σε όλες τις συσκευές υπάρχει DOA (dead on arrival ) 14 ημερών.....
το αποκλείω να σου γίνει επισκευή
να πιέσεις για αντικατάσταση
το δικαιούσαι
Το γνωρίζω το DOA αλλά δεν το βλέπω στον ορίζοντα. Μου είπαν για πιστωτικό. Περιμένω να δω απο βδομάδα. Αντικατάσταση πως; Δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά.

Για να μην μπλεξεις με μακροχρόνιες αναμονες, μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση με άλλο ενισχυτή παρόμοιων προδιαγραφών, ακόμα κι άλλης μάρκας, έστω με καταβολή λογικής διαφοράς εκ μέρους σου. Ειδικά αφού ο πωλητής είναι και φίλος σου. Το κατάστημα θα τα βρει με την αντιπροσωπεία για αυτόν που επιστρέφεις.
Δεν εχουν τίποτα σχετικό απ' οτι μου είπαν. Και γενικά εκανα 2 τηλέφωνα σε άλλες εταιρείες και μου είπαν τέλη Νοέμβρη μερικά κομμάτια. Μέχρι τότε, αναμονή. Εγω περιμένω απο βδομάδα να δω τι θα πει η intersys. Εκει θα φανεί πως θα κινηθώ απο εδω και πέρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Το γνωρίζω το DOA αλλά δεν το βλέπω στον ορίζοντα. Μου είπαν για πιστωτικό. Περιμένω να δω απο βδομάδα. Αντικατάσταση πως; Δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά.



Δεν εχουν τίποτα σχετικό απ' οτι μου είπαν. Και γενικά εκανα 2 τηλέφωνα σε άλλες εταιρείες και μου είπαν τέλη Νοέμβρη μερικά κομμάτια. Μέχρι τότε, αναμονή. Εγω περιμένω απο βδομάδα να δω τι θα πει η intersys. Εκει θα φανεί πως θα κινηθώ απο εδω και πέρα.

όλα αυτά είναι μέσα στα πλαίσια της συνεννόησης με το κατάστημα.....
μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω...δεν σε δεσμεύει κανένα πιστωτικό....

ακόμα και αγορά με δόσεις αν έκανες (μέσω τραπέζης δηλαδή) πάλι μπορεί να ακυρωθεί η διαδικασία κλπ κλπ
μάθετε τα δικαιώματα σας ως καταναλωτές....

πχ πρόσφατα ο Κωτσόβολος και η Εθνική το τσίμπησαν το παράσημο 8-)

πιέστε λίγο....κ όλα γίνονται
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το γνωρίζω το DOA αλλά δεν το βλέπω στον ορίζοντα. Μου είπαν για πιστωτικό.
Αγόρασα ένα γκατζετάκι για διαχείριση οπτικών ινών πρόσφατα.
Δεν δούλευε, το επέστρεψα με έξοδα δικά τους... άργησαν λίγο να επιβεβαιώσουν τη βλάβη, προσπάθησαν να κάνουν αντικατάσταση αλλά δεν υπήρχε άλλο... τελικά χωρίς πολλά πολλά μου επέστρεψαν το ποσό αγοράς και τέλειωσε η ιστορία.
Τώρα εδώ που είναι και φίλος σου τι πιστωτικά και πράσινα άλογα... εντάξει αν μπορείς να πάρεις κάτι άλλο που θα σε ικανοποιήσει από το φιλαράκι, όλα οκ... αν όχι όμως, δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με πιστωτικά...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Αγόρασα ένα γκατζετάκι για διαχείριση οπτικών ινών πρόσφατα.
Δεν δούλευε, το επέστρεψα με έξοδα δικά τους... άργησαν λίγο να επιβεβαιώσουν τη βλάβη, προσπάθησαν να κάνουν αντικατάσταση αλλά δεν υπήρχε άλλο... τελικά χωρίς πολλά πολλά μου επέστρεψαν το ποσό αγοράς και τέλειωσε η ιστορία.
Τώρα εδώ που είναι και φίλος σου τι πιστωτικά και πράσινα άλογα... εντάξει αν μπορείς να πάρεις κάτι άλλο που θα σε ικανοποιήσει από το φιλαράκι, όλα οκ... αν όχι όμως, δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με πιστωτικά...
Αυτο ακριβώς. Είδωμεν.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Παιδιά τα νεα μόλις ήρθαν και ειναι παράξενα.

Μου είπαν οτι οι ενισχυτές "ειναι φτιαγμένοι έτσι" και πως "Δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα". Το κεντρικό, λένε, παίζει χαμηλότερα. (μα***ίες δηλαδή). Αν και λάθος στημένα λόγω χωροδιάταξης, εχουν περάσει απο τα χέρια μου 3 home cinema kit. Κανένα τους δεν έπαιζε τοσο χαμηλά - εως καθόλου.

Αν μου γυρίσει και τα αποτελέσματα είναι ίδια, αν δηλαδή με το πέρα δώθε δεν έφτιαξε απο μόνος του, θα τον δώσω. (σχετική αγγελία στο υπο-φόρουμ εδω, σύντομα)
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top