Planar 1 vs Pro-Ject Debut

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Καλησπέρα, ψάχνοντας για πικάπ τελευταία έχοντας κατά νου ένα κόστος 150-200 ευρώ τελικά αποφάσισα να ανέβω λίγο και είμαι μεταξύ των εξής: pro-ject debut carbon με κεφαλή orthofon OM10 και Rega planar 1 με κεφαλή carbon 1 στην κατηγορία τών 380 ευρώ περίπου.
Λίγο παραπάνω στα 420 ευρώ το debut carbon με 2M RED. Διαβάζοντας μερικές κριτικές υπάρχει μία τάση προς το Rega αλλά για κάποιο λόγο προτιμώ το project. Θα επιδιώξω να ακούσω και τα δύο μαζί βέβαια αλλά θα ήθελα και την άποψη σας εάν είναι εύκολο.
 

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Σε αυτό το μπάτζετ, βρίσκεις πολύ πιο αξιόλογα μηχανήματα σε αγγελίες.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Σε αυτό το μπάτζετ, βρίσκεις πολύ πιο αξιόλογα μηχανήματα σε αγγελίες.
Ήδη ψάχνω τα συγκεκριμένα μηχανήματα μεταχειρισμένα, δεν είναι απαραίτητο ότι θέλω να δώσω τόσα χρήματα για πικάπ αλλά η ποιότητα ήχου να ξεκινάει τουλάχιστον από αυτή την κατηγορία. Είμαι πάντως ανοιχτός σε προτάσεις αν και δεν ξέρω πώς να διαλέξω μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Ήδη ψάχνω τα συγκεκριμένα μηχανήματα μεταχειρισμένα, δεν είναι απαραίτητο ότι θέλω να δώσω τόσα χρήματα για πικάπ αλλά η ποιότητα ήχου να ξεκινάει τουλάχιστον από αυτή την κατηγορία. Είμαι πάντως ανοιχτός σε προτάσεις αν και δεν ξέρω πώς να διαλέξω μεταχειρισμένο.
Καλημερα. Αν πρόκειται όντως για καινούργιο και για επιλογή ανάμεσα στο project & Rega με τις κεφαλές που τα συνοδεύουν θα πήγαινα στο δεύτερο. Το οποίο και έχω ως δεύτερο πικαπ και με ευχαριστεί.
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Εγώ πάλι νομίζω ότι η ortofon είναι πολυ καλύτερη κεφαλή από αυτή που φοράει το rega
Σαν πικάπ δεν εκφέρω γνώμη καθώς δεν είχα ποτέ rega..
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.631
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top