Playstation 3 και Marantz SR6003 "no data" audio πρόβλημα

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και χρόνια πολλα

Εχω συνδέσει ένα bluray player της Samsung το BD-P1580 στον SR6003 μέσω HDMI και παίζει μια χαρά με ήχο όλα καλά. Όταν συνδέσω το PlayStation 3 Slim με το ίδιο καλώδιο στην ίδια πόρτα στον ενισχυτή δεν βγάζει ήχο και δείχνει το μύνημα no data. Για την αναφορά το PlayStation είναι μαμά με το πιο τελευταίο firmware. Γιατι συμβαίνει αυτό; Εχω δοκιμάσει κάθε συνδιασμό στα setup και ενισχυτή και PlayStation. Ο λόγος που δεν κρατάω το Samsung είναι ότι σε πιο καινουργια bluray movies έχει θέματα ενώ το PlayStation τα παίζει όλα.

Σας ευχαριστω Κωνσταντίνος
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Απο την optical εξοδο του ps3 δοκιμασες να παρεις ηχο?
Το ps3 το εχεις ανοιξει ποτε για καθαρισμο?
Εχτες συνδεσα το δικο μου και δεν εβλεπε το καλωδιο ethernet οσα καλωδια και αν αλλαζα μου εβγαζε κωδικο σφαλματος το googlara και ειδα οτι αναφερει στησ πληρ κακη συνδεση καλωδιοτ. οτι δεν παταγε καλα η καλωδιοταινια το ανοιξα σφραγισα καλα την καλωδιοταινια στο κλιπσ και ολα καλα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα

Τα δοκίμασα όλα δυστυχώς ουτε optical ουτε hdmi. Το Samsung αντιθέτως παιζει αλλά λόγο παλαιοτητας κολλάει σε καινουργια bluray. Αγόρασα από Amazon την συλλογή των ταινιών του Tolkin (Hobbit & Lord of the rings) σε extended έκδοση και έχω ξενερώσει που δεν μπορώ να τα δω. Ποιο bluray player προτείνετε μέχρι 100 ευρώ το πολυ;

@papavmax έχω καθαρίσει και έχω αλλάξει δίσκο σε ssd το PS3 προσφατα.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Καλησπέρα

Τα δοκίμασα όλα δυστυχώς ουτε optical ουτε hdmi. Το Samsung αντιθέτως παιζει αλλά λόγο παλαιοτητας κολλάει σε καινουργια bluray. Αγόρασα από Amazon την συλλογή των ταινιών του Tolkin (Hobbit & Lord of the rings) σε extended έκδοση και έχω ξενερώσει που δεν μπορώ να τα δω. Ποιο bluray player προτείνετε μέχρι 100 ευρώ το πολυ;

@papavmax έχω καθαρίσει και έχω αλλάξει δίσκο σε ssd το PS3 προσφατα.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Το εχεις κανει μονοσ σου επειδη εχω ανοιξει πανω απο 10 φορες και το ps3 kai to ps4 σιγουρα το εχει κλεισει καλα? επισης εχω αλλαξει και μια φορα hdmi θυρα ειναι ευαισθητες μηπως απο εκει την εχει φαει και δεν εχεις αποτελεσμα?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Το PlayStation παίζει μια χαρά με απευθείας συνδεση στην ΤV. Με τον ενισχυτή δεν συνεργάζεται σε αντίθεση με το απλό bluray Samsung που έχω. Απλά δεν παιζει το Samsung καινουργια bluray κολλάει
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Δεν έχω απαντήσει για το θέμα αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε εδώ και καιρό. Πως; Απλά με ένα φύσημα στις HDMI πόρτες για να φύγει η σκόνη στο PS3 και στον ενισχυτή. Τόσο απλά και όλα τα audio πρωτόκολλα παίζουν κανονικά. Απίστευτο και όμως αληθινό.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα σου,
Μπράβο σου, ευτυχώς ήταν κάτι τόσο απλό, ίσως είναι το πρώτο που θα πρέπει να ελέγχουμε, και όμως ψάχνουμε πιο πολύπλοκα ........... :thumbsup:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σου,
Μπράβο σου, ευτυχώς ήταν κάτι τόσο απλό, ίσως είναι το πρώτο που θα πρέπει να ελέγχουμε, και όμως ψάχνουμε πιο πολύπλοκα ........... :thumbsup:
Έλα μου ντε. Μα δοκίμασα διάφορα καλώδια HDMI από φθηνά μέχρι ακριβά και δεν έπαιζε. Πήρα ένα φακό και κοιτάω τις πόρτες και είχαν τρελή σκόνη και λέω λες να μην κάνει καλή επαφή λόγω σκόνης; Και τις καθάρισα επιμελώς και δια μαγείας ο ενισχυτής είδε όλα τα formats που δίνει το playstastion. Η καθαριότητα η μισή αρχοντιά όπως λέγαν και οι παλιοί.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top