PLINTH ΓΙΑ THORENS TD166 MKVI

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Καλησπέρα στην ομήγυρη.
Έχω ένα Thorens TD 166 mkVI (ολίγον αναβαθμισμένο). Έχω δει στο forum διάφορα όμορφα plinth για Thorens.
Ερώτηση 1η: Βελτιώνει τον ήχο (αισθητά)? Αξίζει τον κόπο πέραν του αισθητικού μέρους?
Ερώτηση 2η: Υπάρχει κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο?
Ερώτηση 3η: Από... τιμή?

ΥΓ: Για να μην... ακούσω τα (πράγματι έξυπνα και με χιούμορ) σχόλια των ψηφιακόφιλων, σας ενημερώνω εκ των προτέρων ότι ακούω και ψηφιακά (CD) και δεν μπαίνω στον κόπο να συγκρίνω δύο καλά ακούσματα, παρ' ότι προτιμώ το βινύλιο. Πρόσφατα μάλιστα δοκίμασα για πρώτη φορά και ένα πάμφθηνο USB DAC των 108 €, για να παίξω λίγο με το free spotify και δεν πίστευα στ' αυτιά μου... (όχι ότι καλύτερο μην τρελαθούμε, αλλά φανταστείτε ένα καλό DAC !). Στο θέμα μας για το plinth. Καμμιάν απάντηση?
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
υπαρχουν αρκετα στο νετ..
βελτιωση θα δεις στο ματι..
πηγαινε το δικο σου και περασε του μια λακα..
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
υπαρχουν αρκετα στο νετ..
βελτιωση θα δεις στο ματι..
πηγαινε το δικο σου και περασε του μια λακα..
Που υπάρχουν? Με τιμή?
Το ξύλο του είναι λεπτό νοβοπάν της πλάκας. Κρίμα η λάκα.
Από ήχο... τίποτα?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Που υπάρχουν? Με τιμή?
Το ξύλο του είναι λεπτό νοβοπάν της πλάκας. Κρίμα η λάκα.
Από ήχο... τίποτα?
Όπως γνωρίζεις έχω φτιάξει plinth για το TD 145 mkii και ειλικρινά διαφορά στον ήχο δεν παρατήρησα, μετά από 2 εβδομάδες που είχα το πλατώ στημένο σε κουτάκια μπύρας:) όσο φτιαχνόταν το plinth και να υπάρχει διαφορά δε μπορούσα με σιγουριά να ανατρέξω στη μνήμη μου τον ήχο του πριν, οπτικά όμως όταν το βλέπει κάποιος κλέβει τις εντυπώσεις. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε τεχνήτη και ζητάς έτοιμο ψάξε στο ebay.de βάζοντας στην αναζήτηση Thorens Zarge.
 



Μηνύματα
165
Reaction score
138
Thanks everybody!
[DOUBLEPOST=1521913145][/DOUBLEPOST]
Όπως γνωρίζεις έχω φτιάξει plinth για το TD 145 mkii και ειλικρινά διαφορά στον ήχο δεν παρατήρησα, μετά από 2 εβδομάδες που είχα το πλατώ στημένο σε κουτάκια μπύρας:) όσο φτιαχνόταν το plinth και να υπάρχει διαφορά δε μπορούσα με σιγουριά να ανατρέξω στη μνήμη μου τον ήχο του πριν, οπτικά όμως όταν το βλέπει κάποιος κλέβει τις εντυπώσεις. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε τεχνήτη και ζητάς έτοιμο ψάξε στο ebay.de βάζοντας στην αναζήτηση Thorens Zarge.
φωτό?
 


Μηνύματα
165
Reaction score
138
Ρε παιδιά, φτιάχτηκα... Όχι ηχητικά, οπτικά! Σαν να οδηγείς ένα καλούτσικο αυτοκίνητο αλλά σε αμάξωμα mercedes. Αν είναι μόνο το ξύλινο σασί και τίποτε άλλο (DimitrisTop όταν είπες για γέμισμα πήρα την έκφραση της φωτογραφίας που έχεις), το φτιάχνω μόνος μου, σε εργοστάσιο συγγενούς μου που έχει ξυλουργείο με μηχανήματα χειρουργικής ακρίβειας και βαφείο.
 



Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ρε παιδιά, φτιάχτηκα... Όχι ηχητικά, οπτικά! Σαν να οδηγείς ένα καλούτσικο αυτοκίνητο αλλά σε αμάξωμα mercedes. Αν είναι μόνο το ξύλινο σασί και τίποτε άλλο (DimitrisTop όταν είπες για γέμισμα πήρα την έκφραση της φωτογραφίας που έχεις), το φτιάχνω μόνος μου, σε εργοστάσιο συγγενούς μου που έχει ξυλουργείο με μηχανήματα χειρουργικής ακρίβειας και βαφείο.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όπως υποσχέθηκα, είναι όλο μασίφ ξύλο αλλά επειδή το έβρισκα μονότονο επένδυσα το κάτω μέρως γύρω γύρω με inox λαμαρίνα βουρτσισμένη αφού τη στράντζαρα στις σωστές διαστάσεις.
IMG_20180325_115717.jpg
IMG_20180325_115851.jpg
IMG_20180325_115819.jpg
IMG_20180325_115745.jpg
 

T

Tadakis

Guest
Chameleon Audio. Είναι καλλιτέχνης και χρησιμοποιεί σπεσιαλ ξυλεία (ύβεννο κλπ) για αυτά.
 


Μηνύματα
165
Reaction score
138
Όπως υποσχέθηκα, είναι όλο μασίφ ξύλο αλλά επειδή το έβρισκα μονότονο επένδυσα το κάτω μέρως γύρω γύρω με inox λαμαρίνα βουρτσισμένη αφού τη στράντζαρα στις σωστές διαστάσεις.
View attachment 92801 View attachment 92802 View attachment 92803 View attachment 92804
Αδερφέ ζωγράφισες... εξαιρετικό. Και τα κομβία;)
Εξαιρετικό !!!
[DOUBLEPOST=1521995692][/DOUBLEPOST]Ομορφιές. Μου μπήκαν φωτιές τώρα !!!!
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Πράγματι, τα πικάπ είναι ο ορισμός του οφθαλμόλουτρου όταν είναι massive....Πάντως έχω βρει και έτοιμη λάκα σε κομμάτια και διάφορα χρώματα για να μην παιδεύεσαι να βάφεις.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Κι εδώ το Lenco L75 με το νεο plinth που τέλειωσα μόλις πριν λίγες μέρες.
View attachment 92860 View attachment 92861 View attachment 92862 View attachment 92863
ΝΑΤΟΣ ΠΑΛΙ Ο ΙΑ170 !!! Παλιές αγάπες...
Ωραίο και το Lenco.
[DOUBLEPOST=1521997055][/DOUBLEPOST]
Πράγματι, τα πικάπ είναι ο ορισμός του οφθαλμόλουτρου όταν είναι massive....Πάντως έχω βρει και έτοιμη λάκα σε κομμάτια και διάφορα χρώματα για να μην παιδεύεσαι να βάφεις.
Κομμάτια? και τι, το συναρμολογείς?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top