Poio einai to idaniko megethos othonis?

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Lene sta forum oti o theatis that prepei na kathetai se apostasi 1.5-2 fores to platos tis othonis.

Me ta simerina dvd, pou arketa einai metrias paragogis, oi 106" apo ta 3.60m fainontai xalia me merika films.
H aporia mou einai, ean exo poli megali othoni gia 3.6m .Exo malista dimosieusei tin othoni gia poulima, me skopo na paro 92"!
Kano lathos kinisi?
Me to sosto dvd, o 12000 einai fantastikos stis 106". Dose garbage uliko, pairneis 106"garbage. (Ta 92" skoupidia katapinontai pio eukola)
Ti pisteuete pos einai to idaniko?

Dimitris
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Δημητρη, εγω βλεπω 120'' απο 6,5 μετρα και το θεωρω πολυ.
Αντιστοιχα εχω φιλους που βλεπουν την ιδια διασταση απο τα 4 μετρα και το θεωρουν λιγο.
Θα ελεγα πως ο κανονας στο θεμα "μεγεθος οθονης" ειναι ο...μη κανονας.

Ισως το ιδανικο σημειο ειναι εκεινο που σταματαμε να κουναμε το κεφαλι μας δεξια-αριστερα για να παρακολουθησουμε ολα τα τεκταινομενα.

Ακομα και εαν υποθεσουμε πως εχεις δικαιο με τα "garbage DVD", μηπως αλλαξεις γνωμη με την HDTV?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κατά σύμπτωση η απόσταση θέασης από το πανί στον δικό μου χώρο είναι περίπου ίδια (3,70 μέτρα)

Εγώ βλέπω σε 92"
Και τις θεωρώ σαν το πάνω όριο για την απόσταση που κάθομαι.
Έχω την εντύπωση πως παραπάνω ίντσες απλά κουράζουν στα μάτια παρά καλό κάνουν.
Εντάξει οι περισσότερες ίντσες είναι πολύ εντυπωσιακές (στην αρχή) αν βλέπεις λίγη ώρα.
Αλλά μετά από κάποια ώρα (πάνω από μία) το ζήτημα αρχίζει να γίνεται κουραστικό.

Δεν νομίζω ότι σκέφτεσαι λάθος που θέλεις να αλλάξεις πανί.
Απλά θα χάσεις κάποια χρήματα............


(αλήθεια, ακόμα και με "καλό" υλικό, δεν σε κουράζει στις 106"??)
 

Μηνύματα
119
Reaction score
0
Εγώ,χωρίς να κουράζομαι καθόλου βλέπω από απόσταση 5,50 μέτρων 123''....ίσως βέβαια να βοηθάει το γεγονός ότι από αριστερά της οθόνης δεν υπάρχει τοίχος,ενώ από δεξιά ο τοίχος έχει κάποια απόσταση...και βέβαια ο χώρος θέασης έχει πολύ μεγάλο πλάτος,πράγμα που ξεκουράζει το μάτι,στην διάρκεια της θέασης.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Vlepontas 106" Lord of the rings, gia paradeigma, einai ok.
To gegonos oti einai 2.35:1 mikrainei kata poli tin sinoliki epifaneia, kai pote den skeftika oti xreiazomai mikrotero pani.

16:9 HD material einai fantastiko, alla tha protimousa 92" ekei.

Episis, otan tha vlepoume HD film, ti format tha einai to ergo? Ean einai 2.35:1, tote as kratiso tis 106" mou....

Euxaristo gia tis gnomes sas,
Dimitris

Antrea, erxomai Athina stis 17 tou minos, kai isos peraso na se do. Gnoristikame teli Noemvriou an thimasai kai mou edeixes ton Optoma 77 me HD
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
διάβασα κι εγώ "ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος" και νόμισα ότι μιλούσατε για κάτι άλλο...

σας παρεξήγησα ρε παιδιά...
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Lene sta forum oti o theatis that prepei na kathetai se apostasi 1.5-2 fores to platos tis othonis.

Me ta simerina dvd, pou arketa einai metrias paragogis, oi 106" apo ta 3.60m fainontai xalia me merika films.
H aporia mou einai, ean exo poli megali othoni gia 3.6m .Exo malista dimosieusei tin othoni gia poulima, me skopo na paro 92"!
Kano lathos kinisi?
Me to sosto dvd, o 12000 einai fantastikos stis 106". Dose garbage uliko, pairneis 106"garbage. (Ta 92" skoupidia katapinontai pio eukola)
Ti pisteuete pos einai to idaniko?

Dimitris
Αυτο το post ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που λεμε ...
Ποιο εχει μεγαλυτερη σημασια? Το ΜΕΓΕΘΟΣ ή η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ? :lol: :lol:


Το θεμα ειναι η δυνατοτητα του ματιου να εστιασει σωστα και να δει χωρις να μετακινησει τα ματια του μια εικονα (να καλυπτει δηλαδη το οπτικο του πεδιο).
Το ματι εχει ορια. Αν ειναι πολυ μεγαλυτερη (πλατος) απο το οπτικο του πεδιο (πλατος) τοτε προσπαθει το ματι να δει συνολικα την εικονα και να την ''ενταξει'' στο πεδιο του, αλλα ειναι κουραστικο. Αν ειναι μικροτερη (αρα και μεσα στο οριο του οπτικου του πεδιου) ειναι πιο ξεκουραστη η θεαση (εκτος και αν εχει προβλημα στα ματια και δε βλεπει καλα, οποτε θα κουραστει οπως θα κουραζοταν ο θεατης αν διαβαζε ενα βιβλιο απο μακρυα).

Δεν υπαρχει κανονας και σχεση με το μεγεθος και την ποιοτητα που ειναι γραμμενο το μεσο, ουτε ειναι λυση να βλεπεις μια καλη παραγωγη στις 106 και μια κακη στις 90...
Ισως μια καλη πηγη εκανε διαφορα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Simfono apolita gia tin pigi.

Xrisimopoio Water cooled HTPC me DVI ston 12000, Theatertek 2.06, ffdshow.....
Ti kaliteri epilogi exo?

Yparxei sto saloni kai ena Lexicon RT-10 pou tou exo valei SDI, giati skopeua na paro Crystalio, alla to theorisa peritto.

Me ta simerina dedomena, tha poulaga tin othoni mou aurio to proi!
otan ta dvd einai 1080p, kai exo 3-chip DLP tha agorasa kainourgia...

Dimitris
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.356
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top