Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δεν υπάρχει όμως επιλογή "ακούω κυρίως πολυκάναλα αλλά όταν δεν έχω αυτή η δυνατότητα και δικάναλα" η κάτι παρόμοιο, δλδ στην κουζίνα ή στο υπνοδωμάτιο ποιός έχει 5 ή 7 ηχεία και subs;..
Ή μήπως δεν χρειάζεται;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ακουω απο ενα ταπεινο στερεακι πιονιρ...
.το ipod με ακουστικα κλιπς
Και το ηχειο μπλου τουθ σονι μεσα απο το κινητο μου......
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν υπάρχει όμως επιλογή "ακούω κυρίως πολυκάναλα αλλά όταν δεν έχω αυτή η δυνατότητα και δικάναλα" η κάτι παρόμοιο, δλδ στην κουζίνα ή στο υπνοδωμάτιο ποιός έχει 5 ή 7 ηχεία και subs;..
Ή μήπως δεν χρειάζεται;
Το βασικό σύστημα ρε Alfee24..
Το "κυρίως σύστημα" που λένε και οι χαϊεντάδες!
 







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.551
Εγώ που ακούω και απο τα δύο τι να ψηφίσω;
Ένα από τα δύο, όποιο προτιμάς.

Αν δε προτιμάς κανένα, υπάρχει θέμα. Βάζω άλλη μια επιλογή.

Οι επιλογές είναι ξεκάθαρες, δε νομίζω πως έχουν νόημα οι πολλαπλές ψήφοι σε αυτό.
Σωστά. Το είχα στην default επιλογή.
Το διόρθωσα, μόνο μια επιλογή δεκτή.
"Έχω πολυκαναλο και θέλω να γυρίσω σε δικαναλο....."
Νομίζω πρέπει να προστεθεί....
Απορρίπτεται με συνοπτικές διαδικασίες.

Περάστε έξω κύριε.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
ακουω απο ενα ταπεινο στερεακι πιονιρ...
.το ipod με ακουστικα κλιπς
Και το ηχειο μπλου τουθ σονι μεσα απο το κινητο μου......

Ναι, γι' αυτό είσαι τελειωμένος καλωδιάς, κάνε το καθήκον σου και ψήφισε πολυκάναλο.. :p
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ευχαριστώ ντοκτορ που προσφερθηκες να το στήσεις, αλλά λείπει η επιλογή : "ακούω πολυκάναλα γνωρίζω ότι τα δικαναλα ακούγονται καλύτερα αλλά δε μπορώ να γυρίσω"
Παρακαλώ να το προσθέσεις @costas EAR .
Ευχαριστώ και πάλι!!
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Οποιος εχει πιτσιρίκι κεντρικό, σε άσχετη απόσταση ίσως και χωμένο μέσα σε ρακ σε άσχετο ύψος, και surround άλλα αντ´άλλων απο τα main, δεν ακούει πολυκάναλα.
Ακούει στον γάμο του καραγκιόζη, τον γνωστό γάμο που είναι μονίμως καλεσμένοι κάποιοι δικάναλοι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οποιος εχει πιτσιρίκι κεντρικό, σε άσχετη απόσταση ίσως και χωμένο μέσα σε ρακ σε άσχετο ύψος, και surround άλλα αντ´άλλων απο τα main, δεν ακούει πολυκάναλα.
Ακούει στον γάμο του καραγκιόζη, τον γνωστό γάμο που είναι μονίμως καλεσμένοι κάποιοι δικάναλοι.
Δεν έχει σημασία. Για πρώτη φορά συμφωνώ με τον Λέανδρο. Για λόγους τάξης πρέπει να υπάρχει η επιλογή "έχω πολυκάναλο αλλά θέλω να γυρίσω σε δικάναλο", όπως υπάρχει και το αντίστροφο.
Το ανέφερε και ο @Dretman παραπάνω.
Συμφωνώ, όσο και αν θα μου ήταν ακατανόητη σαν επιλογή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οποιος εχει πιτσιρίκι κεντρικό, σε άσχετη απόσταση ίσως και χωμένο μέσα σε ρακ σε άσχετο ύψος, και surround άλλα αντ´άλλων απο τα main, δεν ακούει πολυκάναλα.
Ακούει στον γάμο του καραγκιόζη, τον γνωστό γάμο που είναι μονίμως καλεσμένοι κάποιοι δικάναλοι.
Να βάλουμε και την επιλογή "ακούω άλλα ντ'αλλων". Εγώ σε αυτή είμαι με το πολυκάναλο χαχαχαχα
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ακούω δικαναλα γιατί παίζει καλύτερα:p

όχι δεν ψήφισα αυτό αλλα κάποιοι το πιστευουν
Εγώ προσωπικά έχω και τα δύο set up ενσωματωμένα σε ένα σύστημα (κυρίως) :p και
99% ακούω δικάναλα , όσες προσπάθειες έκανα να ακολουθήσω συμβουλές φίλων του πολυκάναλου setup με upmixng δεν με ικανοποίησαν. Αν πέσει στα χέρια μου κάποια πολυκάναλη παραγωγή θα επανέλθω αν και σίγουρα αυτή θα παίζει καλύτερα σε πολυκάναλο set up που αυτό για εμένα είναι και το λογικό. Και στις δυό περιπτώσεις λοιπόν , είτε upmixing είτε down mixing είναι παρέμβαση οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λάθος.
Το ορθό είναι να αναπαράγεις το δικάναλο με stereo, το surround με surround το dolby atmos με dolby atmos, όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε και να περνάει όμορφα η ώρα μας.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ευχαριστώ ντοκτορ που προσφερθηκες να το στήσεις, αλλά λείπει η επιλογή : "ακούω πολυκάναλα γνωρίζω ότι τα δικαναλα ακούγονται καλύτερα αλλά δε μπορώ να γυρίσω"
Παρακαλώ να το προσθέσεις @costas EAR .
Ευχαριστώ και πάλι!!

Έκανες edit και άλλαξες όλο το νόημα, φταίω εγώ να το πάρω πίσω το like;;
Τεσπα, το αφήνω!.. :p
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top