Popcorn hour a400 αξίζει η αγορά του σήμερα?

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Κοιτάω να αγοράσω ενα media player, και το δίλλημα μου ειναι να παρω ενα Popcorn a400 μεταχειρισμενο ή να παω σε αγορα ειναι raspberry pi 3 με kodi (η τηλεοραση εχει hmdi cec, οποτε θα το χειριζομαι απο το τηλεκοντρολ της tv) ή μηπως ενα xiaomi mi box?

Περαν απο τις ταινιες, θα κανει και αρκετη μουσικη αναπαραγωγη.

Το ερωτημα πλεον ειναι, εχει το popcorn, να προσφερει κατι παραπανω σε ποιοτητα, τοσο εικονας, οσο και ηχου ή ο ανταγωνισμος εχει προχωρησει?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Η εικονα που δινει το Α410 ειναι κατα πολυ ανωτερη απο την εναλλακτικη που εχεις .Απλα βρες το A410
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Raspberry Pi 3 με openelec.
Πολύ περισσότερες δυνατότητες, πλήρως παραμετροποιήσιμο, οικονομικότερο και ποιότητα εικόνας/ήχου ίδια (αν όχι καλύτερη) με οποιοδήποτε media player...
Ειδικά για τη μουσική μπορείς να του βάλεις και ένα dac όπως το HiFiBerry για ακόμα καλύτερο ήχο.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
svellinis το 410 απ'οτι διαβασα εχει απλα παραπανω μνημη και bandwitch, εχει ιδιους επεξεργαστες/dac κτλ. απο καποια σχολια και reviews, ή καταλαβα λαθος?
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
djx32 αυτο που φοβαμαι ειναι οτι το κοστος μαζι με hifiberry-θηκη-τροφοδοτικο-micro sd θα ανεβει αρκετα και η ποιοτητα, οχι οτι θα ειναι κακη, αλλα για το sigma με το vxp του popcorn εχω διαβασει τα καλυτερα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το Raspberry Pi Δεν κάνει passrhrough dts hd και Dolby truehd.
Μόνο και μόνο για το λόγο αυτο θα πρεπει να το απορρίψετε εάν επιθυμείτε να στέλνετε τέτοιο ήχο στον ενισχυτη σας
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κάποτε για το a400 ακούγαμε ότι ήταν το καλύτερο player.Μετά ακούγαμε για τα med8ter.Μετά αρχίσαμε να βλέπουμε τα android boxes κυρίως για τις ευκολίες που προσφέρουν.Τώρα κάποια από αυτά λένε ότι έχουν και καλή εικόνα.Το zidoo x9s ας πούμε κάνει μέχρι και hd ήχο passthrough που δεν κάνουν τα άλλα!(νομίζω και το xiaomi κάνει)

Αν βλέπεις σε τηλεόραση πιστεύω ότι πρέπει να εστιάσεις στις ευκολίες που προσφέρει το καθένα!

Το rasberry πιστεύω ότι είναι γι'αυτούς που θέλουν να λένε ότι βλέπουν hd ταινίες από ένα τόσο δα μικρό κουτάκι!;)
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Για το zidoo όντως έχω διαβάσει τα καλύτερα όπως και για το xiaomi mi box.
Η αλήθεια είναι ότι εν τέλει κλείνω προς το παλαιότερο popcornhour a400. Απ ότι διαβάζω τα dac του και ο επεξεργαστής sigma είναι εξαιρετικά.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top