PowerLine δίκτυο σε τριφασική εγκατάσταση, μπορεί να βελτιωθεί;

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Πρόσφατα εγκατέστησα ένα τετραπλό σετ της Devolo 1200 αλλά ένα client είναι συνδεδεμένο σε διαφορετική φάση στην ηλεκτρική εγκατάσταση και έχει χαμηλή ταχύτητα ή αποσυνδέσεις. Έχει πάρει κάτι το αυτί σας για τέτοιες περιπτώσεις; Κάποια tips ή υλικά που να λύνουν το πρόβλημα;
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Βρίσκεις από ποια ασφάλεια παίρνει η πρίζα με το θέμα και από τον πίνακα αλλάζεις τη φάση με αυτη που πρέπει. Στο κάνει ηλεκτρολόγος σε 10 λεπτά. Πάνω από 20αρικο πρέπει να είναι μλκς για να σου πάρει.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Αυτή την λύση την ξέρω και εγώ και δεν χρειάζομαι Ηλεκτρολόγο, το φτιάχνω μόνος μου. Απλά δεν μπορώ να φορτώσω την μια φάση με όλα τα φορτία του σπιτιού. Δεν επιτρέπεται και είναι και λίγο επικίνδυνο.
Κάτι άλλο;
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πέρα από το παραπάνω δοκίμασε να το βάλεις ανάποδα στη πρίζα. Και όχι σε πολύπριζο.
[DOUBLEPOST=1540753929][/DOUBLEPOST]Και φυσικά επηρεάζονται από ενεργοβόρες συσκευες που μπορεί να βρίσκονται στην ίδια φάση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Όλο το σπίτι έχει σε συγκεκριμένη θέση την φάση (δεξιά) αφού εγώ το έχω καλωδιώσει και συνδέσει. Δεν μιλάμε για την ίδια φάση αλλά δίκτυο μεταξύ διαφορετικών φάσεων. Δεν παίζουν ρόλο οι ενεργοβόρες συσκευές αλλά οι "βρώμικες" όπως τα μοτέρ και τα inverters (που δεν υπάρχουν άλλωστε).
Κάποια άλλη ιδέα;
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Το πρόβλημα είναι με την συγκεκριμένη θέση άσχετα αν είναι στο δίκτυο μόνο δύο ή όλες οι μονάδες.
 

D

Deleted member 35

Guest
Την πρίζα την έχεις κοιτάξει;

Το καλοκαίρι μας είχε σπάσει το κεφάλι μια παρόμοια περίπτωση. Κάναμε ένα μερεμέτι και μετακινήσαμε ένα διακόπτη ελάχιστα εκατοστά. Όταν τον συνδέσαμε έπεφτε ο γενικός. Τελικά αποδείχτηκε ότι είχε πρόβλημα από τα χρόνια αλλά όπως ήταν συνδεδεμένος δούλευε. Μόλις τον ξανασυνδέσαμε και άλλαξαν ελάχιστα οι επαφές βραχυκύκλωσε.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Αυτή την λύση την ξέρω και εγώ και δεν χρειάζομαι Ηλεκτρολόγο, το φτιάχνω μόνος μου. Απλά δεν μπορώ να φορτώσω την μια φάση με όλα τα φορτία του σπιτιού. Δεν επιτρέπεται και είναι και λίγο επικίνδυνο.
Κάτι άλλο;
Γιάννης
Ε, ξεφόρτωσε κάτι άλλο από τη φάση εκείνη. Κανε τραμπα τα καλωδια στις ασφαλειες. Αφού λες οτι καταλαβαίνεις τι κάνεις δεν είναι δύσκολο. Ευκαιρία να μάθεις και τι δίνει τι.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Η συγκεκριμένη παροχή είναι από τις μεγαλύτερες τροφοδοτώντας το κλιμακοστάσιο. Δεν μιλάμε μόνο για μια πρίζα. Τέλος πάντων, η λύση μάλλον είναι το phase coupler. Υπάρχουν τρία-τέσσερα μοντέλα από την Legrand, Kemo και κάποιες Αμερικάνικες (Κινέζικες) εταιρίες όπως η SEDNA . Θα επανέλθω μετά από δοκιμές.
Ευχαριστώ.
Γιάννης
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top