Presonus R80 - τώρα πια Kali IN8 v2

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Χαιρετώ την παρέα,

Μετά την αποχώρηση(δυστυχώς)των B&W 805n για την ‘’αναβάθμιση’’ σε μεγαλύτερα floor standing ,τα οποία δεν έκατσαν καθόλου καλά στον χώρο μου(3.40 ταβάνι σε 20 τετραγωνικά σαλόνι), και κατ επέκταση στα αυτιά μου, πήρα την απόφαση να αγοράσω το πρώτο μου σετ ενεργών monitor.

Η ακουστική εμπειρία των Yamaha hs8 σε φίλο, μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις αλλά το tweeter τους ,ήταν σκληρό για τα αυτιά μου.

Το περασμένο καλοκαίρι έστησα σε φίλο ένα set presonus eris 4.5 μαζί με ένα sub sub eris 8” τα οποία μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις σαν σύνολο, με κόστος περίπου 400€.

Οπότε ο κύβος ερρίφθει και η αγορά δυο presonus R80 είναι γεγονός, μαζί με ένα subwoofer Kali Audio Ws12 το οποίο αναμένεται σήμερα με αγωνία.

Αυτό που θέλω να μοιραστώ μαζί σας και να δικαιολογήσω ,τους απόλυτους λάτρεις των ενεργών του φόρουμ(doctors ,bhutia και λοιπούς)είναι ότι με τις ρυθμίσεις που αναφέρουν τα εγχειρίδια,και εχουν στην πλατη τους σύμφωνα με την τοποθέτηση ,ο ήχος που παράγουν τα δυο ηχεία μόνα τους είναι απίστευτος, και αν βάλουμε στον υπολογισμό το κόστος είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Χ 20.

Ισορροπία ,ταχύτητα ,ακρίβεια ,λεπτομέρεια , τέλεια τρισδιάστατη στερεοφωνική εικόνα, και όλα αυτά με 502€ το Ζεύγος!!!!!!!!!

Απομένει να έρθει το sub "ζωάκι" για το οποίο θα γίνουν δοκιμές τοποθέτησης αρχίζοντας από την ήδη υπάρχουσα θέση, αλλά αν κριθεί ηχητικά απαραίτητο θα τροποποιηθεί το έπιπλο που έχω, για να τοποθετηθεί στο κέντρο. Αυτό το sub θα παίζει με τους δυο δορυφόρους αποκλειστικά.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καλοριζικο, μπραβο, πες μας εντυπωσεις αναλυτικα και βαλε μας και φωτο.
επισης πως και δεν πηρες 2χ σαμπς φτηνοτερα πχ κανα temblor 1o αρι?
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Δεν ηθελα να παω σε λυση με δυο subwoofer συν ενα ακομη που εχω για το homecinema,η ιδεα ειναι να υλοποιηθει οπως προτεινουν οι εταιριες των studio monitors δηλαδη ενα subwoofer με δυο δορυφορους. Το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικοτατο ,δυστηχως πολυ απολυτο και απαιτητικο σε ηχογραφησεις - παραγωγες ,αλλα απολαυστικοτατο οταν ολα ειναι οπως πρεπει. Εχω παρει βασεις στις οποιες εκοψα και προσαρμοσα κοντρα πλακε θαλασσης το οποιο θα βαφτει για να ταιριαζει με το επιπλο και γενικοτερα το σπιτι.
Προχειρες φωτο απο κινητο.
 

Attachments


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα και καλορίζικα, καλές ακροάσεις.
Μία ερώτηση, αν δε κάνω λάθος έχεις κεντρικό Chario, πως ακούγεται με τα Presonus σε ταινίες,
υπάρχει ακουστική διαφορά ?
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Καλησπέρα και καλορίζικα, καλές ακροάσεις.
Μία ερώτηση, αν δε κάνω λάθος έχεις κεντρικό Chario, πως ακούγεται με τα Presonus σε ταινίες,
υπάρχει ακουστική διαφορά ?
Δεν εχω δοκιμασει ακομη πολυκαναλο.Θα ενημερωσω σχετικα οταν ολοκληρωθει,σε ευχαριστω.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Μικρο update,τελειωσαν οι βάσεις(βαφες κ.λ.π)τοποθετηθηκε ενα κομματι depron με μαυρη ταινια στο εμπρος μερος για να μην φαινεται το πολυ φωτεινο led του sub,μπορει να σχεδιασω και ενα μαυρο με το logo της kali για να φαινεται φωτισμενο.
Στο κομματι του ήχου,στα αρνητικά ειναι οτι έχουν εναν θορυβο hiss type οταν αναβουν και σε απολυτη ησυχια ακουγεται,αλλα οκ,ζεις με αυτο γιατι με το που θα παιξει κατι και πολυ χαμηλα δεν ειναι αντιληπτο.Μπορει λογο του amt tweeter να ειναι ποιο εντονο απο αλλα ενεργα ηχεια. Οι ρυθμισεις που έχουν οι δορυφόροι ειναι πολυ χρήσιμες και οσο παιζουν γινονται καλυτερα τα πραγματα.Οταν τελειωσει η κατάσταση θα ανεβασω και καποιες μετρησεις.
 

Attachments



Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Το graph με πόσο smoothing είναι; Φαίνεται πάρα πολύ καλό έτσι!
Από 400-13000 είσαι χάρακας!
Λίγο δώσε από 100-400, να γεμίσει κι εκεί η περιοχή. για να είσαι χάρακας από 50-13000.
Τώρα στα 45 να δούμε αν γίνεται κάτι.
Πολύ καλό, μου αρέσει.
Να υποθέσω ότι ακόμα δεν έχεις εφαρμόσει κάποια ισοστάθμιση;
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Το graph με πόσο smoothing είναι; Φαίνεται πάρα πολύ καλό έτσι!
Από 400-13000 είσαι χάρακας!
Λίγο δώσε από 100-400, να γεμίσει κι εκεί η περιοχή. για να είσαι χάρακας από 50-13000.
Τώρα στα 45 να δούμε αν γίνεται κάτι.
Πολύ καλό, μου αρέσει.
Να υποθέσω ότι ακόμα δεν έχεις εφαρμόσει κάποια ισοστάθμιση;
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Ο χώρος - τοποθέτηση έχει θέματα αλλά είναι σαλόνι δεν μπορούν να γίνουν και πολλά.
Το ηχείο έχει μια ρύθμιση για την τοποθέτηση που αλλάζει το roll off από τους 250 και και κάτω, τώρα η ρύθμιση αυτή είναι στο -3,και η επιλογή αυτή έγινε για να σταματήσει και να μαζέψει διαφορά που συμβαίνουν στις χαμηλές συχνότητες. Το smoothing είναι 1/6 οι 45 είναι ακύρωση καθώς και η ανηφόρα από τους 125 προς τους 80(13db!!!).Επίσης το μικρόφωνο που έχω(xtz)δεν μετράει πολύ καλά στις ηψηλες συχνότητες,διασταυρωμενο με umik παλαιότερα.
 




Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Στον άξονα των ψ, από 90 έως 45db παρακαλώ
Voila :)
Σε ευχαριστω για το ξεστραβωμα.
Την πρωινη μετρηση δεν την κρατησα και εκανα νεα.

Και μια απάντηση σε αυτό, παρακαλώ.
Διευκρινισεις εχω επιλεξει απο την πλατη των ηχειων το -3 στο roll off του μπασσου γιατι αυτο ταιριαζει καλυτερα στα αυτια μου ,και το subwoofer αναλαμβανει μεσο του crossover του το crosspoint.Κατα τα αλλα παιζουν χωρις αλλη διορθωση.
 

Attachments




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το subwoofer θα το χαμήλωνα λιγάκι.... τώρα βέβαια αν σου αρέσει , οκ...
Πάντως το σύνηθες είναι τώρα να σε εντυπωσιάζει και να το χαίρεσαι αλλά μετά από λίγο καιρό (ανάλογα και τις μουσικές που ακούς) να το χαμηλώσεις λιγάκι...

Εντύπωση πάντως κάνει η έντονη πτώση στις υψηλές...
Όχι πως πολυακούς εκεί (εκτός αν είσαι 17 ετών) αλλά λέμε τώρα...

Το πιο σοβαρό πρόβλημα για μένα είναι η "τρούπα" εκεί κοντά στα 120 Hz
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ισορροπία ,ταχύτητα ,ακρίβεια ,λεπτομέρεια , τέλεια τρισδιάστατη στερεοφωνική εικόνα, και όλα αυτά με 502€ το Ζεύγος!!!!!!!!!]
Απο μια γρηγορη ματια η τιμη στον σκρουτζ ειναι 377 ευρω το ενα. Τα δυο 754 ευρω. Εσυ με 502 ευρω ιμιτασιον τα βρηκες? 😂
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top