Presonus R80 - τώρα πια Kali IN8 v2

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κι εγώ θυμάμαι 300€ το κομμάτι κόστιζαν τα 60αρια, εντύπωση μου έκανε το 502€ το ζεύγος.

Με γεια σου και καλές ακροάσεις.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Παίδες, από 100-400 είναι άδειο. Θέλει γέμισμα. Άσε το sub εκεί που είναι, δεν είναι αυτό ψηλά, από 100-400 είσαι άδειος.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
Το subwoofer θα το χαμήλωνα λιγάκι.... τώρα βέβαια αν σου αρέσει , οκ...
Πάντως το σύνηθες είναι τώρα να σε εντυπωσιάζει και να το χαίρεσαι αλλά μετά από λίγο καιρό (ανάλογα και τις μουσικές που ακούς) να το χαμηλώσεις λιγάκι...

Εντύπωση πάντως κάνει η έντονη πτώση στις υψηλές...
Όχι πως πολυακούς εκεί (εκτός αν είσαι 17 ετών) αλλά λέμε τώρα...

Το πιο σοβαρό πρόβλημα για μένα είναι η "τρούπα" εκεί κοντά στα 120 Hz
Καλησπερα σας και Χρονια πολλα .
Κανω ρυθμισεις και αλλαγες,στα φίλτρα των ηχειων ,και του subwoofer ,καθως και αλλαγες στην τοποθέτηση των ηχείων,ωσπου να έρθει οσο μπορει καλύτερα στον χωρο. Ο χωρος συντονιζει στους 100(κακο πολυ κακο) και σε αλλες συχνοτητες οπως οι 36 (καλο γιατι δεν ακουγεται τοσο πολυ),ετσι μεχρι τωρα το ποιο σωστο σημειο ειναι αυτο που σας εδειξα.Θελουν λιγοτερο tow in και εκει στρωνουν τα πριμα τουλαχιστον ο τροπος που γραφουν στο graph,και η συχνοτητα cross τωρα ειναι οι 40.Λογο την παρακεντρης τοποθέτησης του sub και την μη χρήσης dsp εχω επιλέξει να κοψω το sub οσο χαμηλοτερα μπορω για να μην έχω την αίσθηση οτι το μπάσσο έρχεται απο εκει,αλλα απο τα ηχεία.Οποτε αυτο που βλέπετε ειναι το φουσκωμα του χώρου,δεν εχει να κανει με το sub.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
Δυο χρονια μετα(σχεδον ακριβως),και ο StBill ηρθε λιγο νωριτερα,και εφερε μαζι του ενα ζευγος Kali In8 V2. Ειναι ενα ομορφο ηχητικα ζωακι,αρτιο,με πολυ ωραια ισορροπια.
IMG_20231226_123918.jpg
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Για πες εντυπώσεις. Γιατί τα σκέφτομαι για αντικατάστατες των eris8 που έχω. Με εκνευρίζει το φύσημα παρότι balanced σύνδεση.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
Για πες εντυπώσεις. Γιατί τα σκέφτομαι για αντικατάστατες των eris8 που έχω. Με εκνευρίζει το φύσημα παρότι balanced σύνδεση.
Φυσημα σε τι αποσταση; ειναι ποιο ολοκληρωμενο πραγμα και σε σχεση με τα r8 που ειχα,δεν εχουν τα πριμα των amt αλλα over all ειναι καλυτερα μεγαφωνα,και ειναι εντυπωσιακα καλυτερο και ελεγχομενο το μπασσο που βγαζουν.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Αν βάλεις αυτί ακούγεται και σε μισό μέτρο αν το volume πίσω είναι πάνω από το μισό. Εγώ που πλησιάζω πολύ κοντά για να βάζω τραγούδια με ενοχλεί και ας μην ακούγεται όταν παίζουν.
Για το βαθύ μπάσο δεν καίγομαι είναι τα σάμπ μέχρι 80+ από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ισχύουν τα εντυπωσιακά reviews.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φυσημα σε τι αποσταση; ειναι ποιο ολοκληρωμενο πραγμα και σε σχεση με τα r8 που ειχα,δεν εχουν τα πριμα των amt αλλα over all ειναι καλυτερα μεγαφωνα,και ειναι εντυπωσιακα καλυτερο και ελεγχομενο το μπασσο που βγαζουν.
Με γεια και να τα χαίρεσαι... Μας οφείλεις βεβαίως - έστω κι ετεροχρονισμένα σε σχέση με το προηγούμενο ηχείο - spectrogram αποκλειστικά στη ζώνη 20-200 Hz.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
Αν βάλεις αυτί ακούγεται και σε μισό μέτρο αν το volume πίσω είναι πάνω από το μισό. Εγώ που πλησιάζω πολύ κοντά για να βάζω τραγούδια με ενοχλεί και ας μην ακούγεται όταν παίζουν.
Για το βαθύ μπάσο δεν καίγομαι είναι τα σάμπ μέχρι 80+ από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν ισχύουν τα εντυπωσιακά reviews.
Δεν εχω αντιληφθει κατι,βεβαια και σε αυτα αλλα και στα προηγουμενα στο 0 τα αφηνα.

Με γεια και να τα χαίρεσαι... Μας οφείλεις βεβαίως - έστω κι ετεροχρονισμένα σε σχέση με το προηγούμενο ηχείο - spectrogram αποκλειστικά στη ζώνη 20-200 Hz.
Ευχαριστω, οταν θα μετρησω θα το ανεβασω.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το αποτέλεσμα του δημοσιευμένου spectrogram θα μπορούσε να είναι πιο ενθαρρυντικό αλλά θα μπορούσε να είναι και πιο απογοητευτικό... Υπάρχει σαφώς έλλειψη ωφέλιμης ενέργειας στην τρίτη οκτάβα ενώ στη δεύτερη θα ξεχωρίζει οπωσδήποτε η παρατεταμένη ενέργεια στο πεδίο του χρόνου καθώς αυξάνεται η στάθμη ακρόασης. Εδώ ισχύει μια φαινομενικά παράδοξη συνθήκη όπου θα γίνεται μεν αισθητή η περίσσεια ενέργεια στις χαμηλές και παράλληλα θα νιώθουμε έλλειψη του δέοντος αντικτύπου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top