Pro-Ject Audio Xtension 9 Evolution (+Ortofon Quintet Cartridge)

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ένα όμορφο πλατώ.Mάζας; (16 κιλά), ανάρτησης; (τα πόδια στήριξης είναι ουσιαστικά αιωρούμενα λόγω του μαγνητικού πεδίου οπότε και ολόκληρο το πικαπ ουσιαστικά αιωρείται). Ό,τι και να είναι πάντως, σε συνδυασμό με την κεφαλή Ortofon Quintet black αναδεικνύει υπερβολικές λεπτομέρειες της ηχογράφησης, έχει τρομερή χωρική πληροφορία και μεγάλη σκηνική παρουσία (μέ phono stage Trichord Diablo +NCPSU, με ρύθμιση στα 100Ω και gain 52dB και βάρος ανάγνωσης 2,3gr).
Η Ortofon Quintet black, μου θύμισε περισσότερο ZYX παρά HANA η DENON (από αυτές που έτυχε να έχω).
Μόνη δυσκολία η ρύθμιση της οριζόντιας θέσης (αν η έδρα στήριξης δεν είναι απόλυτα αλφαδιασμένη).

_DSC9174a.jpg
_DSC9177a.jpg
_DSC9179a.jpg
_DSC9182a.jpg
_DSC9185a.jpg
.
 
Last edited:

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Ενα πικ απ ειναι παντα πικ απ και δεν παυει να εχει παντα τα ιδια ελατωματα που εχε χρονια ολοκληπρα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ενα πικ απ ειναι παντα πικ απ και δεν παυει να εχει παντα τα ιδια ελατωματα που εχε χρονια ολοκληπρα.
Συμφωνώ!
Για όσους έχει συναισθηματική αξία όμως (όπως για μένα, λόγω πολλών αιτιών) έχει μια θέση στο ρακ.
Παρ'όλο που τις περισσότερες φορές ακούω και εγώ από άλλη "πηγή" (Spotify) που είναι πάντα streaming και δεν παυει να εχει τα ιδια ελατωματα που ειχε χρονια ολοκληρα και αυτό.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί παραπάνω ο φίλος με την έκφραση "ένα πικάπ είναι πάντα πικάπ".
Εκτός από τους σπόρους που γίνονται δέντρα ή φυτά και όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που πάντα αναπτύσονται και αλλάζουν τα αντικείμενα παραμένουν αντικείμενα με τη διαφορά ότι χωρίζονται σε κατηγορίες.
Το εν λόγω του θέματος είναι πραγματικά κόσμημα και φυσικά είναι πικάπ!! :)
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Και εγω για λογους συναισθξηματικους διατηρω ενα thorens td166 που εχα παρει καπου το 1975 και λειτουργει ακομα κανονικα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Συμφωνώ αλλά χώρια τους συναισθηματικούς λόγους που λίγο πολυ όλοι έχουμε για διάφορα, έχει κάτι πικάπ σύγχρονα που πάνε πριονοκορδέλα τα ψηφιακά.
Είναι μέχρι να ακούσεις και να δεις το φως το αληθινό!
 


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Συμφωνώ απόλυτα "έχει μια θέση στο ράκ", ένα πικάπ καλά στημένο παίζει αρκετά όμορφα. Μας θυμίζει μουσικές από τα νιάτα μας.

ΥΓ. το Record Puck που είναι ? Η μπίλια δεν βοήθησε
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Συμφωνώ απόλυτα "έχει μια θέση στο ράκ", ένα πικάπ καλά στημένο παίζει αρκετά όμορφα. Μας θυμίζει μουσικές από τα νιάτα μας.

ΥΓ. το Record Puck που είναι ? Η μπίλια δεν βοήθησε
Τι είναι το "Record Puck";
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Συμφωνώ απόλυτα "έχει μια θέση στο ράκ", ένα πικάπ καλά στημένο παίζει αρκετά όμορφα. Μας θυμίζει μουσικές από τα νιάτα μας.

ΥΓ. το Record Puck που είναι ? Η μπίλια δεν βοήθησε
_DSC9201a.jpg
_DSC9214a.jpg
_DSC9225a.jpg
 
  • Like
Reactions: sps


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top