Project dac usb box problem

Μηνύματα
18
Reaction score
2
Εχω συνδεσει ένα project DAC USB με τον υπολογιστή με USB .όταν ανοίγω ένα συγκεκριμένο διακόπτη φωτός στο σπίτι χάνεται η σύνδεση του ντακ με τον υπολογιστή. Εχω βαλει και φεριττες στο καλώδιο του USB αλλά το ίδιο συμβαίνει
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Κουφό! Έως πολύ κουφό! Πως μπορεί να χάνεται μια ενσύρματη σύνδεση όταν ανάβει ένα φως; Μήπως η λάμπα είναι led; Όλες αυτές χρησιμοποιούν inverters εσωτερικά που ταλαντώνουν στους 400 KHz. Όταν λες "χάνεται" εννοείς ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει το dac; Αν αλλάξεις πρίζα στον υπολογιστή συμβαίνει το ίδιο; Μιλάμε για desktop ή laptop; Αν το δεύτερο, σε λειτουργία με μπαταρία συμβαίνει πάλι;
Γιάννης
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Αν και μια τρύπα στο νερό θα κάνεις ( πρακτικά ), δοκίμασε να βάλεις είτε το pc, είτε το dac, είτε και τα δύο σε άλλη γραμμή ( προφανώς τώρα παίρνουν απο την ίδια γραμμή με το φως ).
 

Μηνύματα
18
Reaction score
2
Κουφό! Έως πολύ κουφό! Πως μπορεί να χάνεται μια ενσύρματη σύνδεση όταν ανάβει ένα φως; Μήπως η λάμπα είναι led; Όλες αυτές χρησιμοποιούν inverters εσωτερικά που ταλαντώνουν στους 400 KHz. Όταν λες "χάνεται" εννοείς ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει το dac; Αν αλλάξεις πρίζα στον υπολογιστή συμβαίνει το ίδιο; Μιλάμε για desktop ή laptop; Αν το δεύτερο, σε λειτουργία με μπαταρία συμβαίνει πάλι;
Γιάννης
Επειδι ντακ το εχω στο σέρβις για άλλο προβλημα και δεν μπορώ να κάνω δοκιμή έχω λάπτοπ.αν με την μπαταρία δεν το κάνει τι σήμαινει αυτό;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Σημαίνει ότι δεν επηρεάζεται από κάτι που έρχεται από την τροφοδοσία του δηλαδή την παροχή 220 VAC. Είπα ότι όλα αυτά είναι κουφά! Γιατί είναι στο service το DAC; Μήπως έχει γενικά και άλλα προβλήματα και η αποσύνδεση δεν συνδέεται με το φως; Μήπως υπάρχουν ανανεωμένοι drivers που πρέπει να εγκαταστήσεις;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
2
Σημαίνει ότι δεν επηρεάζεται από κάτι που έρχεται από την τροφοδοσία του δηλαδή την παροχή 220 VAC. Είπα ότι όλα αυτά είναι κουφά! Γιατί είναι στο service το DAC; Μήπως έχει γενικά και άλλα προβλήματα και η αποσύνδεση δεν συνδέεται με το φως; Μήπως υπάρχουν ανανεωμένοι drivers που πρέπει να εγκαταστήσεις;
Το έχω στο σέρβις γιατί σταμάτησε να δουλεύει τα φωτάκια αναβοσβηνανε.επίσης εκεί που έκανε το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν όταν ανοιγα τον ανεμιστήρα της τουαλέτας κοβοτανε η σύνδεση με το ντακ.δεν το είπα από την γιατι είναι και κουφό και αστείο.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Το έχω στο σέρβις γιατί σταμάτησε να δουλεύει τα φωτάκια αναβοσβηνανε.επίσης εκεί που έκανε το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν όταν ανοιγα τον ανεμιστήρα της τουαλέτας κοβοτανε η σύνδεση με το ντακ.δεν το είπα από την γιατι είναι και κουφό και αστείο.
Κουφό και αστείο θα ήταν αν έκανε όλα αυτά όταν τράβαγες καζανάκι.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
2
Κουφό και αστείο θα ήταν αν έκανε όλα αυτά όταν τράβαγες καζανάκι.
Ναι το κάνει όμως ποια είναι η εξήγηση σας.κάποιος μου είπε ότι φταίει το λάπτοπ επειδι είναι τούρμπο χ
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου όταν το πάρεις πίσω. Δοκιμή αρχικά με άλλο υπολογιστή ( αν υπάρχει ) και αν το συνεχίσει, δοκιμή του dac σε άλλη γραμμή του σπιτιού.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
2
Πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου όταν το πάρεις πίσω. Δοκιμή αρχικά με άλλο υπολογιστή ( αν υπάρχει ) και αν το συνεχίσει, δοκιμή του dac σε άλλη γραμμή του σπιτιού.
Ευχαριστω
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top