ps3 με projector

vil

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Γεια σας παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας. Σκοπεύω να αγοράσω ένα Playstation 3 το οποίο θα συνδεθεί με προτζέκτορα (fullHD)(Infocus X10). Επειδή σκοπεύω να αγοράσω AV ενισχυτή τον επόμενο μήνα και προς το παρών θα μείνω με τον audio 2.1, η απορία που έχω είναι αν θα έχω πρόβλημα με την σύνδεση PS3 και προτζέκτορα απευθείας με COMPONENT-AV, τα 3 video με τον προτζέκτορα και 2(l,r) audio με τον ενισχυτή.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.871
Απάντηση: ps3 με projector

Κανένα πρόβλημα!

Μόνο καλύτερα να συνδέσεις HDMI για εικόνα με τον Infocus X10.
 

vil

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: ps3 με projector

Aν τα συνδέσω με HDMI για εικόνα. Για ήχο; Από την έξοδο του PS3 για ήχο θα μπορέσω να το συνδέσω με τον ενισχυτή;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.871
Απάντηση: ps3 με projector

Για ήχο; Από την έξοδο του PS3 για ήχο θα μπορέσω να το συνδέσω με τον ενισχυτή;
Αν ο ενισχυτής σου έχει οπτική ίνα, το ενώνεις με αυτή.

Αν δεν έχει οπτική ίνα, ενώνεις με τα RCA stereo κόκκινο-άσπρο.
 

vil

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: ps3 με projector

Δεν έχει οπτική ίνα. Με RCA με το ps3 πως θα συνδεθούν; Το ps3 δεν έχει μόνο μια έξοδο οπτικής ίνας για ήχο;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.871
Απάντηση: ps3 με projector

Θες ένα τέτοιο καλώδιο αν δεν έχεις όπως το παρακάτω.



Ρίξε μια ματιά και εδώ.
 

vil

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: ps3 με projector

Και εγώ γιαυτό της εικόνας έλεγα. 1080p θα παίζει από ότι γράφει
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.871
Απάντηση: ps3 με projector

Δοκίμασε το, αλλά καλύτερα να έβαζες μόνο τα RCA stereo κόκκινο-άσπρο, και για εικόνα HDMI.
 

vil

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: ps3 με projector

Ok. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.871
Απάντηση: ps3 με projector

Ok. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Παρακαλώ, 50 ευρώ:142::143::135:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ps3 με projector

Γεια σας παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας. Σκοπεύω να αγοράσω ένα Playstation 3 το οποίο θα συνδεθεί με προτζέκτορα (fullHD)(Infocus X10). Επειδή σκοπεύω να αγοράσω AV ενισχυτή τον επόμενο μήνα και προς το παρών θα μείνω με τον audio 2.1, η απορία που έχω είναι αν θα έχω πρόβλημα με την σύνδεση PS3 και προτζέκτορα απευθείας με COMPONENT-AV, τα 3 video με τον προτζέκτορα και 2(l,r) audio με τον ενισχυτή.

Μπορείς να αγοράσεις το καλώδιο που ανέφερε ο abcd



Αν το σύστημά σου τώρα έχει είσοδο (aux) για L-R ήχου είσαι ΟΚ.
Συνδέεις ήχο και στον προβολέα την 3άδα του component (RGB = Red - Green - Blue)
Στις ρυθμίσεις εικόνας επιλέγεις component και στον ήχο L-R Stereo.
Εικόνα θα έχεις σήμα μέχρι και 1080p στα παιχνίδια (αν το επιλέξεις στο μενού ρυθμίσεων εικόνας), 1080i σε ταινίες από BluRay discs και 1080p από HD downloads.
Ήχο stereo.
Αργότερα, αγοράζεις έναν ενισχυτή που θα έχει οπωσδήποτε είσοδο optical (digital - toslink) και βάζεις εκεί μια οπτική ίνα (κόστους 5€) και είσαι ΟΚ.

Αν θέλεις upscale των DVD σου σε 1080 θα πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις hdmi.
Αν θέλεις να έχεις το μέγιστο, επέλεξε ο ενισχυτής σου να έχει είσοδο HDMI για να συνδέσεις PS3 μέσω HDMI στον ενισχυτή και να έχεις το μέγιστο και στην εικόνα και στον ήχο (τόσο για να εκμεταλευτείς το μέγιστο του προβολέα σου όσο και ηχητικά να πας σε HD formats των DD & DTS, με την προϋπόθεση πως τα ηχεία και ο ενισχυτής θα τα υποστηρίζουν)

Εγώ εξακολουθώ να παίζω με component και προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι για HDMI. Στο μέλλον, βλέπουμε.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως....
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.871
Απάντηση: ps3 με projector

Εγώ εξακολουθώ να παίζω με component και προς το παρόν δεν ενδιαφέρομαι για HDMI. Στο μέλλον, βλέπουμε.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως....
Άλλος Κεφάλας εδώ με το component!:137:

Έχεις κάνει σύγκριση HDMI με component;
 

vil

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: ps3 με projector

Και εγώ σκεφτόμουν για εικόνα σύνδεση με HDMI και για ήχο με component, αλλά δεν ήξερα αν θα αντιμετώπιζα κάνα πρόβλημα. Για ενισχυτή σκέφτομαι για τον Harman Kardon 255, για μέσα στο καλοκαίρι. Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Τώρα μόλις είδα το θέμα. Θέλω να σου πω το εξής, ένας φίλος αγόρασε τον Infocus X10 και αμέσως μετά το PS3. Μέσω HDMI εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν βλέπει εικόνα. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις ότι το πρόβλημα υπάρχει με το PS3 80GB. Είναι πρόβλημα handshake μέσω HDMI από ότι λένε και δεν δουλεύει σωστά. H Infocus μας είπε από το μενού να απενεργοποιήσουμε όλες τις άλλες συνδέσεις για να ψάχνει μόνο την HDMI και έτσι καμιά φορά έχουμε εικόνα αλλά δοκίμασε το πριν το αγοράσεις θα έλεγα. Είναι κρίμα να πάρεις το PS3 για να βλέπεις blueray και να μην δουλεύει μέσω HDMI με τον Infocus...
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ps3 με projector

Τώρα μόλις είδα το θέμα. Θέλω να σου πω το εξής, ένας φίλος αγόρασε τον Infocus X10 και αμέσως μετά το PS3. Μέσω HDMI εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν βλέπει εικόνα. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις ότι το πρόβλημα υπάρχει με το PS3 80GB. Είναι πρόβλημα handshake μέσω HDMI από ότι λένε και δεν δουλεύει σωστά. H Infocus μας είπε από το μενού να απενεργοποιήσουμε όλες τις άλλες συνδέσεις για να ψάχνει μόνο την HDMI και έτσι καμιά φορά έχουμε εικόνα αλλά δοκίμασε το πριν το αγοράσεις θα έλεγα. Είναι κρίμα να πάρεις το PS3 για να βλέπεις blueray και να μην δουλεύει μέσω HDMI με τον Infocus...

Το ¨πρόβλημα¨ του PS3 υποπτεύομαι πως συμβαίνει γιατί όταν συνδέσεις για πρώτη φορά το PS3 με HDMI σε κάποια οθόνη, γίνεται αυτόματος εντοπισμός της ανάλυσης και κλειδώνει εκεί. Αν πάρεις το PS3 και το συνδέσεις σε κάποια άλλη οθόνη ή προβολέα θα πρέπει να κάνεις reset video settings και να σετάρεις απο την αρχή την HDMI στην καινούργια ανάλυση.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.508
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top