PS4 as a player

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Καλημέρα και καλό μήνα

χρησιμοποιώ το ps4 σαν player (netflix, amazon κλπ) και έχω 2 απορίες αν γνωριζετε
1. Η standard ρυθμιση του PS4 είναι audio out = PCM. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει ότι το ps4 κανει την αποκωδικοποίηση και στέλνει το σήμα στον AV, σωστά?

2. οι άλλες δύο επιλογές του audio out ειναι Dolby digital & DTS., κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο, δλδ άν δεις ταινία με DTS αλλά έχεις επιλέξει DD στο audio out τι θα γίνει? ή το αντιθετο...?
Το έχω βάλει στο DD και διαπιστώνω ότι ακουγεται καλύτερα από το PCM
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει ότι το ps4 κανει την αποκωδικοποίηση και στέλνει το σήμα στον AV, σωστά?
Ναι. Τι σύνδεση χρησιμοποιείς;
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.922
Reaction score
3.722
Καλημέρα και καλό μήνα

χρησιμοποιώ το ps4 σαν player (netflix, amazon κλπ) και έχω 2 απορίες αν γνωριζετε
1. Η standard ρυθμιση του PS4 είναι audio out = PCM. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει ότι το ps4 κανει την αποκωδικοποίηση και στέλνει το σήμα στον AV, σωστά?

2. οι άλλες δύο επιλογές του audio out ειναι Dolby digital & DTS., κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο, δλδ άν δεις ταινία με DTS αλλά έχεις επιλέξει DD στο audio out τι θα γίνει? ή το αντιθετο...?
Το έχω βάλει στο DD και διαπιστώνω ότι ακουγεται καλύτερα από το PCM
1. Σωστά
2. Εκτός την γενική ρύθμιση ήχου, έχει άλλο ένα βήμα για το passthrough, όπου διαλέγεις bitstream (direct). Ρίξε μια ματιά εδώ:
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
2. Εκτός την γενική ρύθμιση ήχου, έχει άλλο ένα βήμα για το passthrough, όπου διαλέγεις bitstream (direct).
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα, εχεις να διαλέξεις μεταξυ 2 επιλογών bitstream
Bitstream dolby & bitstream DTS

Ας υποθέσουμε ότι διαλέγουμε DD
ότι και να σου δίνει το app (Netflix κλπ) εσυ θα ακουσεις dd
άλλο παράδειγμα, βάζεις να ακουσεις spotify και αντί να ταίσει τον AV με δικάναλο του δίνει dd
άρα δεν είναι passthrouh

καταλαβαίνω καλά ή κάπου το χάνω???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Κάποιο λάθος κάνεις, αλλά έτσι κι αλλιώς το Netflix και το Amazon έχουν Dolby ήχο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.710
Reaction score
83.405
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα, εχεις να διαλέξεις μεταξυ 2 επιλογών bitstream
Bitstream dolby & bitstream DTS

Ας υποθέσουμε ότι διαλέγουμε DD
ότι και να σου δίνει το app (Netflix κλπ) εσυ θα ακουσεις dd
άλλο παράδειγμα, βάζεις να ακουσεις spotify και αντί να ταίσει τον AV με δικάναλο του δίνει dd
άρα δεν είναι passthrouh

καταλαβαίνω καλά ή κάπου το χάνω???
Θεωρητικά, βάζουμε στις ρυθμίσεις Audio του PS4 τις επιλογές που υποστηρίζει το υπόλοιπο setup μας και το PS4 αναλαμβάνει να βρίσκει τις βέλτιστες ρυθμίσεις κάθε φορά.

Υπάρχουν όμως δύο κρίσιμοι παράγοντες:

1. Το τμήμα της Sony που υποστηρίζει το PS4 δίνει περισσότερο βάρος στο video/gaming κομμάτι του πακέτου.
2. Οι εταιρείες streaming audio όπως το Spotify ασχολούνται κυρίως με τις άλλες πλατφόρμες (Android, Apple, Windows) που βρίσκεται η πλειονότητα των χρηστών.

Οπότε στο κομμάτι του ήχου υπάρχουν συχνά παράπονα που δεν έχουν λύση. Δεν παίζει το subwoofer ενώ η έξοδος του Spotify είναι 2.1, παίζουν 4 ηχεία αντί για δύο, χαμηλή ανάλυση κτλ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.897
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top