Psu και η σημασία του

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Προσοχή, ακολουθεί ερώτηση που δεν συνάδει μάλλον με την .pdf-λογική του avsite. Εάν σας φαίνεται μπαρούφα η ερώτηση προσπεράστε το νήμα.

Διαθέτω την εξής κάρτα ήχου: Audient 14 η οποία παίρνει τροφοδοσία από το psu του PC μέσω usb.

Επειδή με είχε τσιμπήσει το χελωνάκι αποφάσισα να αλλάξω το psu με ένα της προκοπής κι επίσης να αλλάξω cpu cooler και pc fan του κουτιού.

Αντικαταστάθηκε αυτό εδώ: Corsair με VS450 με αυτό εδώ: Seasonic Prime Ultra Gold 550 και τα stock fans του κουτιού & cpu με καινούργια της Bequiet!.

Στην αρχή έλεγα ιδέα μου είναι αλλά όσο περνάνε οι μέρες νομίζω ότι έχω όντως άλλο ήχο.

Υπάρχει κάποια εξήγηση ή είναι placebo effect? Γενικά δεν αυτοπαραμυθιάζομαι εύκολα. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατί δεν παίρνεις ένα τροφοδοτικό για την κάρτα, αν είναι να ακούσεις διαφορές τότε μόνο θα είναι διακριτές. Φαντάζομαι μετά πως θα είναι ίσως δυνατό να απομονώσεις το interface πλήρως από το ρεύμα του υπολογιστή.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Γιατί δεν παίρνεις ένα τροφοδοτικό για την κάρτα, αν είναι να ακούσεις διαφορές τότε μόνο θα είναι διακριτές. Φαντάζομαι μετά πως θα είναι ίσως δυνατό να απομονώσεις το interface πλήρως από το ρεύμα του υπολογιστή.
Δεν παίρνει εξωτερική τροφοδοσία. Παίρνει εξωτερική μόνο για τα phantom μικρόφωνα, όχι για το υπόλοιπο κύκλωμα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Σε ολα τα usb dac που δεν ειναι ασυγχρονα συμβαινει συχνα αυτο που περιγραφεις. Νομιζω δεν ειναι asynchronus η συνδεση σου, οποτε χρονιζεις την κυματομορφη με βαση το ρολοι του υπολογιστη. Καταλαβαινεις λοιπον γιατι ακους καλυτερα...
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Σε ολα τα usb dac που δεν ειναι ασυγχρονα συμβαινει συχνα αυτο που περιγραφεις. Νομιζω δεν ειναι asynchronus η συνδεση σου, οποτε χρονιζεις την κυματομορφη με βαση το ρολοι του υπολογιστη. Καταλαβαινεις λοιπον γιατι ακους καλυτερα...
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Το καλύτερο τροφοδοτικό οπότε ακούγεται στην περίπτωση αυτή?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top