Qled 2018 & DTS audio

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Παίδες καλησπέρα. Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας QLED Q8 του 18 τηλεόρασης 55". Το θέμα μου είναι ότι κατόπιν εορτής διαπίστωσα και έμαθα ότι η Samsung σε όλες τις τηλεοράσεις του 2018 αποφάσισε να μην υποστηρίζει τα DTS αρχεία (το οποίο αναφέρεται φυσικά μόνο στο manual). Κάπου πικραμένος ψάχνω να βρω μια λύση. Από ξένα SITE διαβάζω για SHIELD TV, AVR, mini PC στη τηλεόραση. Έχει ασχοληθεί κανείς με αυτό το θέμα και αν το έλυσε με κάποιον τρόπο;

Συγχωρέστε με αν έχει συζητηθεί πουθενά αλλού αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο μέσω του Search. Σας ευχαριστώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αναλόγως των αρχείων που θέλεις να αναπαράγεις και των δυνατοτήτων του συστήματος, υπάρχουν πολύ φθηνά ή και ακριβότερα media players.
Ακούς απο την τηλεόραση ή έχεις κι ενισχυτή/ηχεία; Αν ναι, ποιά;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Αναλόγως των αρχείων που θέλεις να αναπαράγεις και των δυνατοτήτων του συστήματος, υπάρχουν πολύ φθηνά ή και ακριβότερα media players.
Ακούς απο την τηλεόραση ή έχεις κι ενισχυτή/ηχεία; Αν ναι, ποιά;
Απλά κάπου θέλω να χαίρομαι τον ήχο είτε από bluray είτε από αρχεία mkv και κάπως η επιλογή μονόδρομος Bitstream κάπως με ξενερώνει. Χρησιμοποιώ κυρίως το PS4 Σαν bluray player και το plex για streaming απο το σταθερό υπολογιστή. Έχω ένα soundbar της Samsung το οποίο αποσύνδεσα γιατί μου εμφάνισε μια καθυστέρηση στον ήχο.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Σε ξενερώνει το bitstream;
PCM. Σε σχέση με τον ήχο που έβγαζε το DTS Neo Στην παλιά μου τηλεόραση και το Dolby. Φαντάσου ότι με 20 ένταση ήταν "τέρμα" και τώρα στο 40 ακούω "σιγά".
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Άλλο PCM κι άλλο bitstream. Το πρόβλημά σου είναι η ένταση ή συνεχίζουν με PCM να υπάρχουν αρχεία ήχων που δεν αναπαράγονται;

Έχω ένα soundbar της Samsung το οποίο αποσύνδεσα γιατί μου εμφάνισε μια καθυστέρηση στον ήχο.
Δεν ρυθμίζεται;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Άλλο PCM κι άλλο bitstream. Το πρόβλημά σου είναι η ένταση ή συνεχίζουν με PCM να υπάρχουν αρχεία ήχων που δεν αναπαράγονται;


Δεν ρυθμίζεται;
Ναι Ναι. Λάθος δικό μου. Αρχεία από USB με dts δεν παίζουν καθόλου ήχο. Επιλογή DTS στα bluray για παράδειγμα δεν υπάρχει. Netflix μόνο σε PCM. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το plex από το PC για να δω πως θα στριμαρεται ο ήχος θα το δοκιμάσω αύριο. Και όχι δε ρυθμίζεται το soundbar. Στο ίντερνετ είχα διαβάσει πως λύση είναι η σύνδεση εξωτερικών συσκευών απευθείας με το home cinema soundbar για να μην έχεις θέμα με dts. Αλλοι λένε για AVR. Δε ξέρω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Οποιοσδήποτε AVR με HDMI λύνει τα προβλήματα αλλά μετά θα χρειάζεσαι και ηχεία.
Θα πρέπει να χρησιμοποιείται το πισί για κάθε αρχείο, ίσως και για Netflix.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Οποιοσδήποτε AVR με HDMI λύνει τα προβλήματα αλλά μετά θα χρειάζεσαι και ηχεία.
Θα πρέπει να χρησιμοποιείται το πισί για κάθε αρχείο, ίσως και για Netflix.
Με σύνδεση φαντάζομαι ήχου από το PC? Γιατί αν είναι να συνδέεται με τη τηλεόραση πάλι σε PCM δε θα βγαίνει; Σκεφτόμουν για αρχή να συνδέσω το PS4 με το SOUNDBAR να λύσω κατευθείαν θέμα PLEX, NETFLIX και BLURAY. Θα το κοιτάξω αύριο να δω πως θα πάει. Και αυτά τα AVR πολύ ακριβά.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top