Racing

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Δε ρωτάς εμένα, αλλά η απάντηση είναι χάλια 😂

Για μένα, ο καλύτερος συνδυασμός simulation με ευκολίες να μη σου βγάλουν ψυχοσωματικα (όπως πχ στο RBR) είναι τα Dirt Rally Και Dirt Rally 2.
Καλέ.. :rolleyes:
Ψυχοσωματικά θέλουμε.. :party:
Γ@μ' τα sales και production management γ@μ'.. :biggrin:

Θα ξαναπροσπαθήσω μήπως βρω άκρη και παίξει το RBR με το τιμόνι μου.. :rolleyes:
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Χωρίς να έχω παίξει το GT7, μέχρι σήμερα σε όλα τα GT που έχω παίξει (τα έχω παίξει όλα εξαντλητικά από το 1 μέχρι το 5, το 6 όχι εξαντλητικά και το 1 νομίζω δεν είχε ράλι) το ράλι ήταν ΧΑΛΙΑ. Το λατρεύω το GT ως σειρά, αλλά όχι για χώμα, όχι για ράλι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Και εγώ είχα παίξει κάποιο GT παλιά που είχε και χώμα αλλά τίποτα που να νοσταλγώ.. (λιγο βαρετό μου είχε φανεί θυμάμαι στο χώμα)
Στην άσφαλτο ήταν οκ, καλό..
Τα νέα GT δεν τα έχω παίξει, το pc έχει πολύ καλούς τίτλους για πίστα και δεν υπήρχε λόγος ν' ασχοληθώ με την κονσόλα (να ψωνίσω νέα).
 
Last edited:




m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Δεν ξέρω, όταν μου επιτρέπει το παιχνίδι να κάνω καγκουριές χωρίς μεγάλο κόστος και να είμαι συνέχεια τσίτα στο γκάζι στην τελική με κουράζει λίγο.
Όταν νιώθω τρόμο οδηγώ καλύτερα.. :biggrin:
Αυτό είναι το πιο βασικό για ένα καλό παιχνίδι rally, το ότι ότι αν πατήσεις λίγο παραπάνω γκάζι θα έχεις game over γιατί μόλις έπεσες σε γκρεμό/κορμό.

Όπως έγραφε και κάποιος στο internet you have to go slow to go fast.

Τα δύο παιχνίδια Dirt Rally είναι playable (και σχετικά ευχάριστα) με χειριστήριο, αλλά είναι φτιαγμένα για τιμόνι (κάποιοι πιο μερακλήδες τα παίζουν και σε VR).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
(κάποιοι πιο μερακλήδες τα παίζουν και σε VR).
Been there, done that.. :biggrin:
Το Flight Simulator είναι εμπειρία με το VR. 😍
Τα δύο παιχνίδια Dirt Rally
Το δεύτερο Dirt είναι πιο κοντά προς αυτό της ΕΑ και δεν μ' αρέσ' τόσο όσο το πρώτο..
Να πω την αμαρτίαμ' πιο πολύ φχαριστήθηκα το WRC 8 της αντίπαλης εταιρίας απ' το Dirt 2 γιατί παρά τα θεματάκα του ήταν ''hard as a rock'' σε mood.. 8-)
Μετά ''εμπλούτισαν'' τους τίτλους (9, 10, Generations) αλλά τα ''γλύκαναν'' λίγο κι αυτοί.. :biggrin:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Όπως έγραφε και κάποιος στο internet you have to go slow to go fast.
Αυτό (περίπου) το έδιναν σαν συμβουλή στα μαθήματα του RBR νομίζω.. ''ξεκινήστε αργά την πίστα μέχρι να βρείτε ρυθμό'' or something like that.
Συμβουλή του Richard.. 8-)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Αν μου λύσει κάποιος την παρακάτ' απορία θα κεράσω λουκουμάκ' :tongue:
Αρχικά να πω πως είμαι από τους άτυχους που το νέο patch της ΕΑ για καλύτερες επιδόσεις - μείωση stutter με γμσε.. :fuckyou:
(8 στους 10 ωφελήθηκαν ρε π@υστ')
Πέρα απ' αυτό.. :rolleyes:
Από την πρώτη στιγμή που έκανα την εγκατάσταση και άρχισα δοκιμές για να βρώ ισορροπία σε γραφικά vs frames - επιδόσεις, παρατήρησα το εξής παράδοξο (δεν μου έχει τύχει σε άλλο τίτλο).
Στην native ανάλυση της οθόνης μου (4k) και στο 2k έχω καλύτερες επιδόσεις - λιγότερο stutter στα σημεία - πίστες που πάσχει ο τίτλος αλλά και γενικά σε σχέση με το 1080p.. :idk:

Μεταξύ 4k, 2k είναι μικρές οι διαφορές στις επιδόσεις, πολύ μικρότερες από όσο έχω συνηθίσει σε άλλους τίτλους ή απ' όσο θα έπρεπε..

Έχει κανείς καμμιά θεωρία ? :thumbsdown:

Κάρτα GTX 2060
Επεξ/στής i5 11400
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Κάτι ακόμα για το γραφικό του WRC '23 μια και ψάχνομαι πάλι λόγο patch αλλά και γενικότερα.. ;)
Αυτή η απόδοση εικόνας με medium - high λίγο ''ψαγμένες'' ρυθμίσεις (για να τρέχει ικανοποιητικά) και σε ''βαρετό'' κατά τα άλλα περιβάλλον όσο αφορά συνθήκες - ώρα της ημέρας εμένα με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό.. ;)

zddgjl.png
tbxhjk.png
Untitled.pnghfjfkj.png
Untitled.pngtyuthxd.png
Untitled.pngsjl;.png
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Σε συνθήκες πιο ''ενδιαφέρουσες'' οπτικά το αποτέλεσμα είναι (για τα μάτιαμ') ακόμα καλύτερο.. 8-)

gjyjy.png
jkukvm,fgg.png


2k και ρυθμίσεις medium -high.
Τα μόνα που έχω πολύ ψηλά (ultra) είναι το antialiasing, weather και τα shaders..
DLSS στο balanced.. ;)
60 frames κλειδωμένα.. (δεν το έχω δει να πέφτει).
Λίγο stutter σε κάποια σημεία υπάρχει αλλά δεν νομίζω να αφορά τις ρυθμίσεις μου, είναι θέμα παιχνιδιού και πρέπει να (λογικά θα) το διορθώσει η εταιρία..
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Ωραία όλα αυτά, αλλά simulation δεν τα λες (το αναφέρω επειδή διάβασα τη λέξη σε κάποιο σχόλιο). Για arcade κάποια είναι έως και άριστα. Από αυτά νομίζω πως το Dirt Rally είναι το καλύτερο σε φυσική/συμπεριφορά.

Αν μιλάμε για sim racing, τότε κοιτάζουμε αναγκαστικά προς Assetto Corsa (άντε και λίγο rFactor).

To Automobilista δε με έπεισε...

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-15 164711.png
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Ωραία όλα αυτά, αλλά simulation δεν τα λες (το αναφέρω επειδή διάβασα τη λέξη σε κάποιο σχόλιο). Για arcade κάποια είναι έως και άριστα. Από αυτά νομίζω πως το Dirt Rally είναι το καλύτερο σε φυσική/συμπεριφορά.

Αν μιλάμε για sim racing, τότε κοιτάζουμε αναγκαστικά προς Assetto Corsa (άντε και λίγο rFactor).

To Automobilista δε με έπεισε...

View attachment 312185
Σωστά, είναι καλύτερα αλλά δεν είναι WRC.. :biggrin:
Τα άλλα είναι simcades (και καλά) το είπαμε..
Ούτε το RBR σ' άρεσε ή δεν τ' ακούμπησες?
Το Automobilista το βρίσκω αρκετά καλό (είναι καλύτερα τα άλλα δύο που αναφέρεις αλλά με κουράζουν πολύ τα menu και κάποια άλλα πραγματάκια.. :whistling:).
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Πολύ ωραίο ήταν όντως και το Richard Burns Rally, όσο το θυμάμαι.

Η αλήθεια είναι πως όντως τα sim games ρέπουν προς το racing και όχι το rallying... Then again ο τίτλος που έβαλες στο θέμα είναι racing. :tongue:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Then again ο τίτλος που έβαλες στο θέμα είναι racing. :tongue:
Μας πέθανες στη ''νομιμότητα'' :tongue:
Ναι, έγραψα racing (δεν θυμάμαι γιατί, έτσι μου 'ρθε.. :gotcha: )
Σιγά το μπέρδεμα.. :tongue:
Έτσι κι αλλιώς κάθε 3-4 χρόνια γράφουμε κάτι.. :cry:
Πολύ ωραίο ήταν όντως και το Richard Burns Rally, όσο το θυμάμαι.
:thumbsup:
 
Last edited:




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top