Rack project, επιτέλους, τέλος

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ολοκληρώθηκε μετά από 1+ μήνα το rack τριών θέσεων, βασισμένο στo κατωτέρω rack της εταιρείας Rogoz (τιμολογούμενο σχεδόν 4000 ευρώ) (https://www.rogoz-audio.com/Products/18/42/STOLIK-ANTYWIBRACYJNY-ROGOZ-AUDIO-4RP3-BBS.html).
Οι διαφορές είναι ότι προτίμησα την στήριξη σε 3 πόδια όπως επίσης και την χρησιμοποίηση απλών ραφιών μεγάλου πάχους, αντί για τα διπλά του πρωτότυπου.
Οι ακίδες είναι ειδικής κατασκευής από τον φίλο Μιχάλη Μελίδη (νά'σαι καλά Μιχάλη) από ατσάλι με σκλήρυνση που δεν επιτρέπει την αλλοίωση της μύτης από το βάρος.



Για την κατασκευή του rack χρησιμοποιήθηκε για τα πόδια (μπροστινά 8Χ8 cm, οπίσθιο15X3cm) μασίφ ξύλο δρυς βαμμένο με μαύρη γυαλιστερή λάκα και για τα ράφια MDF δρυς με πάχος 4cm βαμμένα με πολλαπλά χέρια γυαλιστερό επίσης βερνίκι. Και το αποτέλεσμα είναι άριστο. Άξιζε την αναμονή! Οι διαστάσεις των ραφιών είναι 100X50cm και το ύψος από ράφι σε ράφι είναι 30cm ....να έχουμε άπλα βρε παιδί μου....εξαερισμό


 
Last edited:








Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Πολυ ωραιο , εξαιρετικο το φινιρισμα,ιδιαιτερα πετυχημενη και η αποχρωση.Σαν να φτιαχτηκε απο το ξυλο των ηχειων.
 




svmix

Επαγγελματίας
Μηνύματα
237
Reaction score
40
Μπάβο, πολύ καλή δουλειά, καλοάκουστο!
ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ο ,Αναρωτιεμαι γατι να δωσει καποιος ενα σκασμο λεφτα για ρακ οταν μπορει να φτιαξει καποιος τετοιο αριστουργημα. Α ν ειχε ταμπελα γνωστης μαρκας θα κοστιζε πολλα χιλιαρικα,
Ολα μια ιδεα ειναι τελικα....
Και παλι Μπραβο!!!!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ωρια δουλεια
..........
οι ακιδες τι ειδους σκληρηνση εχουν υποστει ?
απλη ? (νερου ? λαδιου ?)
ανανθρακωση ?
αναζωτοσωση ?
Και απο τι μεταλλο ειναι ?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ωρια δουλεια
..........
οι ακιδες τι ειδους σκληρηνση εχουν υποστει ?
απλη ? (νερου ? λαδιου ?)
ανανθρακωση ?
αναζωτοσωση ?
Και απο τι μεταλλο ειναι ?
Αυτό πρέπει να μας το πει ο Μιχάλης. .

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο σκεπτικό έγινε στο 1 μέτρο και όχι ας πούμε 80 εκατοστα κ πόσο μάλλον 60 που είναι τα περισσότερα...

Εννοείται πολύ ωραία κατασκευή μπράβο για το μεράκι κ την υπομονή σου
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
ωρια δουλεια
..........
οι ακιδες τι ειδους σκληρηνση εχουν υποστει ?
απλη ? (νερου ? λαδιου ?)
ανανθρακωση ?
αναζωτοσωση ?
Και απο τι μεταλλο ειναι ?
Το υλικό ξέρω ότι είναι ατσάλι. Η διαδικασία της σκλήρυνσης δεν ξέρω πως ακριβώς έγινε. Μπορείς να ρωτήσεις τον Μιχάλη Μελίδη που τις κατασκεύασε.

Αυτό πρέπει να μας το πει ο Μιχάλης. .

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο σκεπτικό έγινε στο 1 μέτρο και όχι ας πούμε 80 εκατοστα κ πόσο μάλλον 60 που είναι τα περισσότερα...

Εννοείται πολύ ωραία κατασκευή μπράβο για το μεράκι κ την υπομονή σου
Επέλεξα το πλάτος του ενός μέτρου α) για να είναι όσο και το πλάτος του τοίχου πίσω από το ρακ, αλλά και β) για λόγους ευρυχωρίας σε περίπτωση που χρειαστεί να τοποθετήσω μια επιπλέον συσκευή μελλοντικά. Π.χ ένα μικρό laptop μόνιμα στο ρακ για τα flac/spotify κ.λ.π, γιατί τώρα βάζω και βγάζω το βασικό laptop που το χρησιμοποιώ και για άλλες εργασίες.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Από Σεπτέμβριο/Οκτώβριο, θέλω δυο, ένα στα 80 cm πλάτος και ένα στα 90 cm, χωρίς ακίδες, συνολικό ύψος 80 cm, βάθος 50 cm, με τρία ράφια συνολικά, και όλο σε ένα χρώμα.

Εσύ τα φτιάχνεις;
Αν όχι, που μπορώνα απευθυνθώ;

Μάνος.
[DOUBLEPOST=1533533823][/DOUBLEPOST]Ωχ... τώρα πρόσεξα ότι το έφτιαξε ο κος Μελίδης, που - νομίζω - είναι Θεσσαλονίκη.

Σόρρυ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Από Σεπτέμβριο/Οκτώβριο, θέλω δυο, ένα στα 80 cm πλάτος και ένα στα 90 cm, χωρίς ακίδες, συνολικό ύψος 80 cm, βάθος 50 cm, με τρία ράφια συνολικά, και όλο σε ένα χρώμα.

Εσύ τα φτιάχνεις;
Αν όχι, που μπορώνα απευθυνθώ;

Μάνος.
[DOUBLEPOST=1533533823][/DOUBLEPOST]Ωχ... τώρα πρόσεξα ότι το έφτιαξε ο κος Μελίδης, που - νομίζω - είναι Θεσσαλονίκη.

Σόρρυ.
Τις ακίδες -που εσύ δεν θέλεις- έχει κατασκευάσει ο Μιχάλης, όχι τo rack.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Από Σεπτέμβριο/Οκτώβριο, θέλω δυο, ένα στα 80 cm πλάτος και ένα στα 90 cm, χωρίς ακίδες, συνολικό ύψος 80 cm, βάθος 50 cm, με τρία ράφια συνολικά, και όλο σε ένα χρώμα.

Εσύ τα φτιάχνεις;
Αν όχι, που μπορώνα απευθυνθώ;

Μάνος.
[DOUBLEPOST=1533533823][/DOUBLEPOST]Ωχ... τώρα πρόσεξα ότι το έφτιαξε ο κος Μελίδης, που - νομίζω - είναι Θεσσαλονίκη.

Σόρρυ.
Καλημέρα. Λοιπόν το ρακ δεν το κατασκεύασα προσωπικά εγώ. Απλά βρήκα το σχέδιο που μου άρεσε (από την εταιρεία rogoz audio ήταν η έμπνευση και συγκεκριμένα αυτό https://www.rogoz-audio.com/Products/18/42/STOLIK-ANTYWIBRACYJNY-ROGOZ-AUDIO-4RP3-BBS.html), έκανα κάποιες τροποποιήσεις (π.χ 3 πόδια αντί για 4, μονά ράφια αντί για διπλά) και η η κατασκευή έγινε από επαγγελματία επιπλοποιό -στον οποίο του έδωσα τις εικόνες από το site της εταιρείας- με υλικά της επιλογής μου. Πραγματικά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό και για τα λεφτά του νομίζω ότι είναι "όλα τα λεφτά" χα χα!. Ακλόνητο δε, αφού χωρίς τις συσκευές ζυγίζει 50-55 κιλά. Μπορείς βέβαια αντί για ακίδες (οι οποίες είναι βιδωτές Μ8) να βιδώσεις ροδίτσες αν θες να το μετακινείς εύκολα. Επομένως, διαλέγεις ό,τι σου αρέσει και βρίσκεις έναν καλό επιπλοποιό και το κατασκευάζεις με το 1/7 του κόστους!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top