Rack

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Καλησπερα σε ολους.

Αναζητω rack για ενισχυτη και ντακ.μαξ 600ε. παραλληλα εχω καποιες αποριες.

Ρακ με ρακ εχουν διαφορες ή απλα ματι;(σε ιδιας κατηγοριας τιμης)

Το dac πρεπει να μπει ψηλα ή δεν ειναι απαραιτητο;

σκεφτομουν να παρω 2 βασεις που βαζουν μονομπλοκ...ενα για ντακ και ενα για ενισχυτη. Ο φοβος μου ειναι εαν παιζει ρολο που δεν θα εχει ραφι απο πανω και θα τρωει ηχο και εαν το ντακ τοσο χαμηλα θα χει τα θεματα του.

Ευχαριστω
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Το dac πρεπει να μπει ψηλα ή δεν ειναι απαραιτητο;
Προφανώς όχι, φυσικά και δεν είναι απαραίτητο.. άπλα εκεί συνήθως περισσεύει χώρος για αυτά γιατί τα βαριά (ενισχυτές) τα προτιμούμε παρακάτω...
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Μάλλον έχει μείνει και κουσούρι από τα cd players. Να μη σκύβει κάνεις όλη την ώρα. Σε παρα πολλες περιπτωσεις έχει κυριολεκτικά "πάρει τη θέση τους στο rack".
Αν πάντως έδινα τόσα λεφτά, θα κοιτούσα κάτι χαμηλό και απλωμένο. Νομίζω θα μπλέκεται λιγότερο με τη στερεοφωνικά εικονα. Ή ίσως και κάτι με εκκρεμές.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ναι αυτο με το ντακ μου εχει πει μια ψυχη αλλα τωρα τι σημασια εχει ποιος;

Τωρα αυτο που λεω οτι απο επανω δεν θα εχει ραφι και θα επηρεαζεται....ειναι δικη μου λογικη.

Ωστοσο γι αυτο θελω χαμηλο γτ χαλαει την εικονα οπως λεει και ο φιλος πιο πανω. Τωρα για το εκκρεμες που λεει δεν ειμαι σιγουρος οτι το καταλαβα.
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Το ικεα εχει ωραια επιπλακια για ρακ σε ο,τι σχεδιο σου αρεσει και στο υποδεκαπλασιο του μπατζετ που διαθετεις. Με τα υπολοιπα χρηματα κανε ενα ταξιδακι τωρα που ανοιγει ο καιρος. Το Ναυπλιο ειναι ωραιος προορισμος κι εχει και καλο φαγητο. Κανε και κανεναν αλλο ανθρωπο ευτυχισμενο εκτος απο σενα.:D:D
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
Επισης διαφορα εχει και τι υλικο εχει πχ ξυλο η μεταλο κτλ. Γενικα το ξυλο δεν το προτιμουν. Το ξυλο δεν ειναι τοσο ουδετερο.

Επειδη ψαχνω την λεπτομερια ελπιζω να βρω καποιον που εχει εμπειρια σε ολα αυτα.

Τωρα οσο αφορα το υψος εχει βαση διοτι οσο πιο χαμηλα τοσο χαμηλο εχει. Οι συσκευες επηρεαζονται αυτο ειναι δεδομενο.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
to rack παιζει ρολο στον ηχο του dac.
οι κραδασμοι αν είναι λαμπατο επηρεάζουν την κινηση των ηλεκτρονιων από την ανοδο στην καθοδο.
Στο δικο μου ντακ όταν το εβαζα από το κατω ραφι στο επανω ΑΚΟΥΓΑ διαφορες. στο επανω ειχε ΑΕΡΑ μεταξυ των οργανων ενώ στο χαμηλο ραφι ποιο χαμηλο μπασο
ΠΙΣΤΕΥΩ πως εχει σχεση με το ότι το ποιο πανω ηταν ποιο ασταθες και επιστημονικα εξηγεται με την διαφορετικη συχνοτητα συντονισμου.
επισης το δικο μου ρακ (exelixis) ειχε ξυλινο ραφι για χροιές και μεταλλικά ποδια για στιβαρο μπασο. τα συνδυαζε όλα.
επισης ειχε ακιδες για γειωση και ελαστικά πιατακια για απομόνωση, οποτε στο ιδιο ποδαρακι τα ειχα ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!
τελος αν το βαλεις επανω θελει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ στηριξη στα καλωδια rca γιατι αν κρεμιόνται δεν κανουν καλη επαφη και χάνεις σε ταχυτητα και ρυθμο.
ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ
(ΣΕ SOLID STATE DAC ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το πρώτο που πρέπει να σε απασχολήσει είναι το πόσο επηρεάζονται οι συσκευές σου από εξωγενείς κραδασμούς.
Τα λαμπάτα γενικά μηχανήματα έχουν περισσότερα τέτοια θέματα από τα τρανζιστοράτα, λόγο της φύσης των λυχνιών. Επιπλέον δεν επηρεάζονται όλες οι λυχνίες το ίδιο.
Το δεύτερο είναι που είναι τοποθετημένο το ικρίωμα. Αν επηρεάζει την συμμετρία των ηχείων και τα σχετικά.
Γενικά το χαμηλότερο είναι προτιμότερο, αλλά κοιτάμε και την λειτουργικότητα. Δεν χρειάζεται να κάνουμε δύσκολη τη ζωή μας.
Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζονται υπερβολές.
Βλέπω κάποιες αστείες κατασκευές με τιμή μικρού αυτοκινήτου και κάτι παθαίνω...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.392
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top