Rack

Μηνύματα
116
Reaction score
1
KAI ΕΡΩΤΩ ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΘΕΣΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΠΙΠΛΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΑΣ?
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Πόσο απαραίτητη είναι η χρήση Rack γιά μή κατόχους turntable? :?: :idea:
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Σπύρο,πιστεύω ότι το υλικό που είναι κατασκευασμένο το ράκ,επηρεάζει κατά πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Εκείνο που δεν γνωρίζω είναι,τι κάνει το κάθε υλικό,και γιατί.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Φυσικά και επηρεάζει. Η κατασκευή αυτή σου δίνει τα περιθυώρια να παίξεις με πολλά υλικά. Έχει υλοποιηθεί με ακρυλικό, με MDF, με μάρμαρο κλπ κλπ.

Πιστεύω όμως ότι ο συνδιασμός των υλικών είναι η πιο σωστή λύση. Το δικό μου είναι από MDF και σκέπτομαι να το προσθέσω πάνω από κάθε κομμάτι mdf ένα αποσβεστικό και από πάνω ένα κομμάτι Corian ή ένα κομμάτι μάρμαρο.
 


Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Σπύρο,μόλις βάλεις και το τελευταίο κομμάτι μάρμαρο,καλού κακού,απομακρύνσου :)
 



Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Σωστή η ερώτηση του Γιώργου και περιμένουμε την τοποθέτησή σας.
Σωκράτη,εκτός απο το να έχει ράφια να στηρίζει τα μηχανήματα,και βόμβα,(θορυβο), :mrgreen: ,για του Σπύρου το ρακ λέω, :mrgreen: ,μπορεί να κάνει κάτι άλλο? :?:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
ένα rack Που μπορεί να απομονώσει όλη τα μηχανήματα από κραδασμούς πάντα βοηθά στην ηχητική ποιότητα.

Φυσικά οι βελτιώσεις θα γίνουν περισσότερο αισθητές σε ακριβά μηχανήματα (φυσικά σε ένα πολύ χαμηλής πιότητας μπορεί και να μην δεις διαφορές)

Όσο για το πικάπ η καλύτερη λύση δεν είναι το rack είναι ένα ράφι που θα στηρίζεται απευθείας σε τοίχο. (εκτός και αν έχεις κανένα rack με μπόλικη μάζα για απόσβεση των κραδασμών)
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Εχω φτιαξει και εγω το ιδιο απο το ΤΝΤ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Να και μια φωτογραφια
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Οσοι,αλλάξατε rack,ακούσατε κάτι το διαφορετικό?
Εάν ναι,τι ακριβώς ή για την ακρίβεια για ποιόν λόγο κάνατε την αλλαγή,τι θέλατε να πετύχετε,εάν πράγματι το καταφέρατε και τι rack είχατε πρίν?
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Το προτελευταίο μου rack,ήταν ενα έπιπλο παραγγελία,με 16άρι επενδεδειμένο νοβοπάν,και κομμάτια πραγματικού ξύλου.
Τα μηχανήματα είχαν το δικό τους σταθερό ράφι,και το επάνω μέρος όπου είχα το πικάπ,είχα βάλει ένα μεγάλο κομμάτι μάρμαρο 5 cm πάχος,και πάνω απο αυτό τζάμι.
Στην πορεία,λόγω του ότι έπιανε πολύ χώρο,αγόρασα ένα απο την exelixis,με ακίδες στο επάνω ράφι που συνεχίζει να είναι το πικάπ,και ακίδες κάτω.
Ο ήχος γέμισε λίγο περισσότερο,όμως κάτι δεν μου άρεσε.
Στην συνέχια,έβαλα άλλα ποδαράκια στήριξης στο πικάπ,και πειραματίστηκα με μάρμαρο και γρανίτη,τοποθετημένο επάνω σε κάποια ράφια,όπου με το τελευταίο είχα καλύτερα κατά την άποψή μου αποτελέσματα,με καθαρότερη και περισσότερο συμπαγή εικόνα,αλλά και λίγο ποιό άδεια στην μεσοχαμηλή περιοχή.

Συμπέρασμα δικό μου ,ότι η στήριξη παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα. :!:
Απορία δικιά μου πάλι, απο τι εξαρτάται η στήριξη και τι συμπεριφορά έχουν τα διάφορα υλικά. :?:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Η λέξη είναι μία

ΑΠΟΣΒΕΣΗ

όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα...

Απόσβαση με μάζα, απόσβεση με απομόνωση αλλά απόσβεση...

Δεν υπάρχουν όμως ιδανικά υλικά, αλλά ούτε και ιδανικές κατασκευές. Οπότε ο πειραματισμός με διάφορα υλικά φέρνει καλύτερα αποτελέσματα...
 



Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Βασίλη,δεν γνώριζα ότι υπάρχουν δύο exelixis. :!:
Αυτό που γνωρίζω εγώ,είναι στην περιοχή των Αχαρνών,οπότε είναι στα βόρεια.

Η δεύτερη εταιρεία,με τι ασχολείται?
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Φίλε Γιώργο
Υπάρχουν δύο εταιρίες που δραστηριοποιούνται
στο χώρο υπό το συγκεκριμένο λογότυπο:

1) Η μία έχει έδρα στις Αχαρνές με ιδιοκτήτη τον Γιώργο Τζιάφη και τομέα δραστηριοτήτων:
α) Κατασκευή καμπινών-κουτιών ηχείων για τους περισσότερους Ελληνες κατασκευαστές (και επαγγελματικών).
β) Κατασκευή racks,βάσεων ηχείων και σύνθετων συστημάτων στήριξης-τοποθέτησης audio-video συσκευών(π.χ. οθονών plasma κ.λ.π.)
γ) Τεχνική υποστήριξη-service στα ηχεία "Αnalysis". Επίσης μελέτες για νέα προιόντα που θα παρουσιαστούν σύντομα από την "ΑNALYSIS".
Ως γνωστόν το καθεστώς ιδιοκτησίας της εταιρίας δεν είναι ξεκαθαρισμένο και η περί του αντιθέτου περιρρέουσα άποψη είναι τελείως λαθεμένη!
δ) Εισαγωγές highend λαμπάτων συσκευών προσιτού κόστους.
ε) Εισαγωγή του γνωστού υλικού "κορίαν" .

2) Η άλλη έχει έδρα τον Πειραια και ιδιοκτήτη τον Κώστα Κων/νου.
Αυτή δραστηριοποιείται στα εξής:
α) Κατασκευές από κέβλαρ - ανθρακονήματα.
β) Ειδικά εξαρτήματα αγωνιστικών αυτοκινήτων και αυτοκινήτων αυτοκινήτων
υψηλών επιδόσεων.
γ) Επισκευές-βελτιώσεις σε όλα τα μαγνητοστατικά ηχεία.
δ) Επισκευές-βελτιώσεις σε όλα τα ηλεκτροστατικά ηχεία ( ιδιαίτερα
στα Quad).
ε) Συστήματα στήριξης και καλώδια.
στ) Κατασκευές-εμπορία εκπληκτικών ηχείων (με tratrix κόρνες)
πληροφορίες εδώ :
http://www.avforum.gr/showarticles.php?topic=9&subtopic=22523

Και οι δύο ειναι πολύ καλοί φίλοι και εξαιρετικοί άνθρωποι!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
κ.Bασίλη,Τσαντουλή,πραγματικά δεν γνώριζα ότι υπάρχει δεύτερη εταιρεία με το ίδιο όνομα στα νότια,και να ασχολείται με τον ήχο και τήν βελτίωσή του.
Το link που μας δώσατε,το είχα παρακολουθήσει απο την αρχή του,και εκφράζω την λύπη μου,για την τροπή που πήρε.
Κάποια απο τα ονόματα που αναφέρετε έχω την τιμή να τα γνωρίζω και να έχω συζητήσει μαζί τους αρκετές φορές.

Ας πάμε όμως και στα ηχεία κόρνες που αναφέρθηκαν.Κάποια μέλη εκείνου το site,ενδιαφέρθηκαν για ακρόαση,η οποία ποτέ δεν έγινε.
Εάν υπάρχει δυνατότητα να προγραμματίσουμε κάτι απο εδω μέσα,θα ήταν κάτι καλοδεχούμενο,και ευχάριστο προσωπικά για εμένα και για τα περισσότερα μέλη. :)

Υ.Γ.
Αν και λίγο αργοπορημένα,καλώς ήρθατε στο site και στην κατηγορία μας. :D
Γιώργος Αναμουρλίδης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.599
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top