Raspberry Pi 400

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635



Your complete personal computer, built into a compact keyboard

Featuring a quad-core 64-bit processor, 4GB of RAM, wireless networking, dual-display output, and 4K video playback, as well as a 40-pin GPIO header, Raspberry Pi 400 is a powerful, easy-to-use computer built into a neat and portable keyboard.

https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-400/?resellerType=home
 


Μηνύματα
444
Reaction score
293
Μου θύμισε τις εποχές των micros που οι υπολογιστές ήταν ενσωματωμένοι στο πληκτρολόγιο (ή το ανάποδο).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Εγώ δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ακριβώς σε ποιούς απευθύνεται.

Το βασικό κοινό του RPi είναι οι "tinkerers", που κατά βάση θέλουν να έχουν έναν headless server σε όσο μικρότερο form factor γίνεται.

Από εκεί και πέρα οι "λινουξάδες" και οι power users σίγουρα δεν πολυενδιαφέρονται για ένα χαμηλών επιδόσεων desktop PC.

Από την άλλη, αυτοί που θα έβλεπαν χρησιμότητα σε ένα χαμηλών επιδόσεων PC, δεν είναι πολύ συμβατοί με το Linux.

Οπότε όπως είπα, γενικά βλέπω πολύ περιορισμένο κοινό για το συγκεκριμένο μηχάνημα, ασχέτως που για διάφορους λόγους σε κάνει να πεις "Μ'αρέσει!".
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Εγώ δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ακριβώς σε ποιούς απευθύνεται.
Το PC building έχει γίνει το LEGO των ενηλίκων και των ανηλίκων, όλων δηλαδή. Το Pi είναι μια δόκιμη λύση εκπαίδευσης στα παιδιά της σχολικής ηλικίας, καθώς είναι φθηνό και επομένως ανεκτό σε καταστροφικές βλάβες, (που σ' αυτό το εκπαιδευτικό στάδιο πρέπει να συμβαίνουν). Στο άλλο άκρο είναι οι ενήλικες με 64πύρηνο Threadripper.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.873
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top