RCA καλώδια (και πάλι)

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Φίλοι μου καλοί, θα ρωτήσω κάτι - που σίγουρα θα έχουν ρωτήσει πολλοί πριν απο μένα (και πολλοί ξανά μετά). Θέλω να πάρω καλώδια προς και από τον ενισχυτή, αλλάζοντας τα τσίπικα no-name. (Ναι, τέτοια έχω, ντροπή μου). Ψάχνω για RCA μήκους 50 εκατοστών ή και 1 μέτρου, αλλά και RCA σε μικρό καρφί ακουστικών, RCA σε USB, με μια αποδεκτή ποιότητα και σε καμιά περίπτωση χαϊφιντελιές με κόστος ένα μισθό βουλευτή ανά μέτρο. :sneaky: Αν έχετε να προτείνετε κάτι που έχετε αγοράσει και υπάρχει ακόμα στην αγορά, θα με βοηθήσετε να ξεφορτωθώ το σπαγγέτι πίσω από το sound & data rack μου.

Ευχαριστώ!
 






Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μα ναι... φυσικά θέλεις και μια εφαρμογή για να το κάνεις. Πχ Audacity.
Χρησιμοποιώντας μόνο το καλώδιο που έβαλες φωτογραφία?
Χωρίς να παρεμβαλλεται κάτι που που μετατρέπει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό?
Έχει το καλώδιο αυτό ενσωματωμένο κάποιον μετατροπέα?
Για πες πώς γίνεται?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χρησιμοποιώντας μόνο το καλώδιο που έβαλες φωτογραφία?
Χωρίς να παρεμβαλλεται κάτι που που μετατρέπει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό?
Έχει το καλώδιο αυτό ενσωματωμένο κάποιον μετατροπέα?
Για πες πώς γίνεται?
Πατώντας πάνω στη φώτο και κάνοντας Google search for image, βρίσκεις το καλώδιο αυτό στο Amazon, όπου στην περιγραφή λέει :

. USB-C to 2 x RCA Cable is used to convert the computers,laptops,phones with USB-C port output interface of the audio signal to the 2 RCA sockets in the left and right sound channels,then the sound is transmitted to the stereo,the TV,DVD player and more devices with RCA ports
2. Compatible with devices such as Samsung Galaxy S8 S8 Plus,Apple New Macbook 12 Inch (2015), OnePlus Two/Three, Google Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel C, New Nokia N1 tablet, Lumia 950, Lumia 950XL, ChromeBook Google Pixel, Asus Zen AiO, Lenovo Zuk Z1, HP Pavilion X2, ASUS ZenPad S 8.0 and other devices with USB C connector.
3. USB C to 2 RCA Audio Cable used for all RCA Audio Applications such as TV, receiver, amplifier, projector, and more devices with RCA connectors.
4. Built-in JieLi Audio Decoder Chip,bring better sound quality and compatiblility.
5. Gold Plated Process, more sensitive and more steady connection. Aluminum Alloy Shell, corrosion resistant and soilid, not easy to damage. Enamelled Copper Conductor, ensure steady signal transmission.

Άρα υπάρχει προφανώς κάποιο υποτυπώδες τσιπάκι μετατροπεας ενσωματωμένο για να κάνει αυτό που λέει... Αλλά είναι dac και όχι adc
Άρα, με αυτό, το ριπαρισμα από κασετόφωνο δε γίνεται. Τώρα, αν υπάρχει κάτι άλλο που να το κάνει, δεν το ξέρω.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ άλλο καταλαβαίνω, αλλά δεν μιλάω γιατί δεν είμαι σίγουρος.
 


Μηνύματα
98
Reaction score
77
Συμφωνώ με τον haris1308, το καλώδιο που αναφέρθει πιο πάνω είναι usb(dig) to rca-audio out(an), και θα χρειαστεί παραπέρα μετατροπή με κατάλληλη κάρτα ήχου adc. Ίσως κάτι τέτοιο : https://www.bhphotovideo.com/c/product/676981-REG/DJ_Tech_RCA_2_USB_RCA_2_USB_Dual_RCA.html , να κάνει τη δουλειά που θες αλλά θέλει προσοχή να παρέχει τις στάνταρ δειγματοληψίες . Όσο για το τελικό αποτέλεσμα , ότι δίνεις παίρνεις (https://lnx.m2tech.biz/support/joplin/)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ άλλο καταλαβαίνω, αλλά δεν μιλάω γιατί δεν είμαι σίγουρος.
Ούτε εγώ Πέτρο, πιθανολογώ, δεν ειμαι σίγουρος.
Οπότε πες και εσύ τι κατάλαβες.
[DOUBLEPOST=1557398142][/DOUBLEPOST]Αν και τουλάχιστον αυτό το κομμάτι της περιγραφής στο Amazon, μοιάζει ξεκάθαρο.
USB-C to 2 x RCA Cable is used to convert the computers,laptops,phones with USB-C port output interface of the audio signal to the 2 RCA sockets in the left and right sound channels,
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Το καλώδιο της φωτογραφίας είναι για να παίρνεις ήχο από κινητά που δεν έχουν το κλασσικό audio jack για τα ακουστικά αλλά usb type-C και να τον δίνεις σε κάποιον ενισχυτή.
Δεν έχει κανένα τσιπάκι, κανένα μετατροπέα....
Και φυσικά δεν κάνει για να πάρεις ήχο από το tape και να το πας σε υπολογιστή.
Αν θες κάτι οικονομικό για αυτή τη δουλειά, πάρε ένα τέτοιο: https://www.skroutz.gr/s/16141126/Behringer-Uca222-Ultra-low-Latency-2-in-2-out.html
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν έχει κανένα τσιπάκι, κανένα μετατροπέα....
Ε δε μπορεί να μη γίνεται κάποια μετατροπή.
Πώς το ψηφιακό σήμα που βγαίνει από μια USB καταλήγει σε δύο rca?
Το ότι δεν κάνει για ριπαρισμα από κασέτες ισχύει. Και εγώ αυτό έγραψα.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Ως τύπος που είμαι της λογικής "πάρτο να σου βρίσκεται" έχω σωθεί κατά καιρούς όταν χρειάστηκα το χ ψ καλωδιάκι ή μετατροπέα στα PC με τόσα πρότυπα που έχουν αλλάξει από το 90 εως σήμερα. Η αναφορά στο καλώδιο RCA 2 USB έγινε με αυτή τη λογική. Για ριπάρισμα από ντεκ είχα το RCA 2 mini jack κατά νου. Όσο ψάχνω, βρίσκω κασέτες από το 80 με μιξαρισμένα προγράμματα που ούτε καν θυμάμαι... Η έκπληξη είναι πως οι περισσότερες είναι σε κασέτες χρωμίου με τη λογική "γράψτη κι άστη", δεν έχουν παίξει παω από 1-2 φορές και μετά στο κουτάκι, σε άλλο κουτί και μετά σε κούτα. Ούτε τα χαρτάκια τους δεν έχουν αλλοιωθεί. Νοικοκυρόπαιδο :D
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ε δε μπορεί να μη γίνεται κάποια μετατροπή.
Πώς το ψηφιακό σήμα που βγαίνει από μια USB καταλήγει σε δύο rca?
Το ότι δεν κάνει για ριπαρισμα από κασέτες ισχύει. Και εγώ αυτό έγραψα.
Τα έχουν κάνει λίγο μαντάρα με το audio στα type-C USB στα κινητά ... αλλά ναι, μπορεί να μεταφέρει και analog σήμα.

"To be fair, the USB Type-C standard is capable of transmitting analogue audio through the interface’s Sideband Unit (SBU) pins. This means that customers will be able to use adapters to connect up USB-only phones to their existing headphones"

https://www.androidauthority.com/3-5mm-audio-usb-type-c-701507/
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα έχουν κάνει λίγο μαντάρα με το audio στα type-C USB στα κινητά ... αλλά ναι, μπορεί να μεταφέρει και analog σήμα.

"To be fair, the USB Type-C standard is capable of transmitting analogue audio through the interface’s Sideband Unit (SBU) pins. This means that customers will be able to use adapters to connect up USB-only phones to their existing headphones"

https://www.androidauthority.com/3-5mm-audio-usb-type-c-701507/
Αυτό. Βαριόμουν να γράψω.
Α οκ, δεν το γνώριζα.
Thanks!!
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Ωραία τα λέμε, για καλώδια καμιά πρόταση; Ή τελικά όλοι έχετε καλώδια πανακρίβου ποιότητας; Μια και δεν έχω πια Hi-End αυτιά, τι να κάνω τα πανακρίβου καλώδια; :D
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top