Receiver; Αξίζει;

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Καλησπερα

μαλλον θα γίνω πολύκαναλος παίδες και αναζητω λίγες πληροφορίες.

εχω το shd όπως ίσως κάποιοι ξέρουν. Σκεφτομαι για ένα receiver εάν καταλαβα καλά του τι κάνει. Από ειδα στην αγορά υπάρχει anthem,arcam,nad,Marrantz κάτι άλλο δεν επεσε στην αντίληψη μου.

απο θέμα χρημάτων και δυνατοτήτων μάλλον αυτό που μου κάνει είναι το Yamaha. Το arcam av40 είναι καλή περίπτωση αλλά ξεφεύγει πολύ στα χρήματα.

οποτε Ο Yamaha είναι και προενισχυτης; Θα μπορω να ρυθμίσω χειροκίνητα το delay?! Επισης τα δυο woofer μου είναι rca.... εχΕΙ σημασία?! Πχ στο shd βγάζει ήχο και στην rca και στην balanced παραλληλα...εννοώντας ότι μπορείσ τα sub να τα έχεις rca και τα ηχεία με Xlr.

το Dirac δεν με απασχολεί και τόσο..

τέλος θα ηθελα να μου πείτε άποψη εάν αξιζει γενικοτερα και εαν υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί.

Ps:επισης διάβασα για το dts και το surround ai.αυτα ισχύουν μόνο για ταινίες ή και για μουσική;?! Μπορεί δλδ έναν δικαναλο ήχο να το κάνει ψευτοsurround?! Διαβάζω μαρτυρίες για πολύ καλα Αποτελέσματα.

σας ευχαριστω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
ποια μοντέλα είδες?
το Dirac δεν με απασχολεί και τόσο..
κακώς! πάρα πολύ κακώς...όπως και όποιο άλλο πρόγραμμα ισοστάθμισης
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
στο δικό μου σύστημα το Dirac μου κόβει το headroom. όπως και να χει δεν υπάρχει Dirac σε αυτά τα χρηματα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
στο δικό μου σύστημα το Dirac μου κόβει το headroom. όπως και να χει δεν υπάρχει Dirac σε αυτά τα χρηματα
στα πόσα δηλαδή?

έχεις dirac για pc φαντάζομαι...στερεο ή πολυκάναλο?

ψάχνεις και ατμος ή μόνο 7.1?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εμένα με ενδιαφέρει εάν και στην μουσική θα έχει νοημα να παίζει από ολα τα κανάλια....

οχι τόσο σε ταινίες. Εγώ στα 2500ε κοιτάω σε 5.2 ή 7.2

το Dirac το έχω στο shd.

επισης κάτι και σε Sonos ασύρματο θα μου άρεσε...αλλά όσο το έψαξα δεν υπάρχει Mμε δυο Σαμπ. Η Sonos στηριζει ενα woofer.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
τι ηχεία έχεις-ενισχυτή έχεις και κόβεται το headroom πια?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Εμένα με ενδιαφέρει εάν και στην μουσική θα έχει νοημα να παίζει από ολα τα κανάλια....
φυσικά και έχει:)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Πως θα συνδιάσεις το shd και έναν AV στο ίδιο σύστημα... είναι ένα θέμα... μόνο για τα subs θα μείνει; σκοπεύεις να ακούς και δικάναλο από αυτό; τι πλάνο έχεις έστω και χοντρικά;;;
Μήπως θα πρέπει να το εγκαταλείψεις και να ασχοληθείς μόνο με ένα σοβαρό AV (και να είναι εκεί το dirac);
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
το shd θα μπει αγγελία. Θα χω μόνο τονav που έχει τα πάντα. Δικαναλο δεν θα ακούω εφόσον έχει ρύθμιση που το κάνει και καλά surround. Αλλά εάν εάν εννοείς να ακούω μουσική αρκετά ναι. Ο βασικος λόγος ειναι αυτός. Και όπως ειπα Dirac δεν με ενδιαφέρει και τόσο.

το headroom δεν ειναι θέμα ενισχυτή και ηχείων.δεν μπορει να το στρώσει και το δεξί ηχειο παίζει πιο δυνατά από αριστερά .hegel και τα c7es έχω. Αυτό το θέμα το έχω ακούσει και από άλλους Πάντως.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στα λ7 που ψαχνεις παρε αυτον, τωρα βγαινει....


....σε μεταχειρισμενο αν θες κοιτα αυτον.


θα εισαι κοπμπλε σε ολα...
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
παίδες είναι μονοπάτια που δεν έχω ιδέα....ο receiver τι διαφορα εχει απο τον προ?!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
o pre/pro ειναι προενισχυτης και ο receiver εχει και ενισχυτες μεσα.

ο πρωτος ειναι καλυτερος, απλα θα θελεις τελικο η τελικους για να παιξεις τα ηχεια που θες.
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
άρα το ίδιο είναι από ότι καταλαβαίνω.

aπλα ο receiver έχει ολοκληρωμένο στάδιο καταλαβα. Τοτε μου κάνει και προενισχυτης αλλά που να κάνει ολα όσα αναφέρθηκα....και μάλλον θα την καλύτερη επιλογή.ευχαριστω φίλε Κώστα.

ωστοσο ο Yamaha a5200 τον ονομάζει receiver αλλά δεν έχει εξόδους για ηχείο. Το ιδιο και ο Αρκαμ
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
δηλαδή έχεις όσους τελικούς ενισχυτές χρειάζεσαι για να κάνεις το πολυκάναλο σύστημα που θέλεις?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top