Rega Elex-R vs Tsakiridis devices aeolos ultra

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Γεια σας. Έχω τα klipsch rp-280f και θα ήθελα να αναβαθμίσω τον ενισχυτή μου γιατί αυτός που έχω (ca cxa80), έχει πολύ σκληρό ήχο μ' αυτά τα ηχεία. Τι γνώμη έχετε γι αυτούς τους δύο? Να πάω σε λάμπα ή όχι? Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους ακούσω. Κάθε άλλη γνώμη δεχτή. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ο ήχος σκληραίνει από κάποια ένταση και πάνω;
Μάλλον για αδυναμία του ενισχυτή σου να οδηγήσει τα 4 8-ιντσα το κόβω. Και μάλλον είναι λογικό
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Στο 1/5 ακούγετε γλυκά. Μετά σκληρύνει πολύ. Στα 3/5 τα ηχεία ''τερματίζουν''. Είναι πολύ δυνατός ο ενισχυτής
[DOUBLEPOST=1551267305][/DOUBLEPOST]
Ο ήχος σκληραίνει από κάποια ένταση και πάνω;
Μάλλον για αδυναμία του ενισχυτή σου να οδηγήσει τα 4 8-ιντσα το κόβω. Και μάλλον είναι λογικό
Στο 1/5 ακούγετε γλυκά. Μετά σκληρύνει πολύ. Στα 3/5 τα ηχεία ''τερματίζουν''. Είναι πολύ δυνατός ο ενισχυτής δεν τον έχω ανοίξει ποτέ πάνω από τη μέση.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δες πιο πάνω τι έγραψα. Δεν είναι καθόλου δυνατός ο ενισχυτής σου και στις μεγάλες εντάσεις μένει από juice και παραμορφώνει
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Δες πιο πάνω τι έγραψα. Δεν είναι καθόλου δυνατός ο ενισχυτής σου και στις μεγάλες εντάσεις μένει από juice και παραμορφώνει
Πως γίνετε να μην είναι δυνατός και στη μέση της έντασης να κοντεύει να με κουφάνει? Τα ηχεία είναι πολύ ευαίσθητα 98db. Ρωτάω για να μάθω γιατί δε το καταλαβαίνω αυτό.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Η διαδρομή του ποτενσιόμετρου του ενισχυτή δεν έχει καμιά σχέση με τα βατ που βγάζει αλλά και με την ικανότητα οδήγησης. Αν έχεις κανα φίλο με πιο δυνατό ενισχυτή ή και καλύτερα με κάποιον τελικό πάρε και δοκίμασε
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Η διαδρομή του ποτενσιόμετρου του ενισχυτή δεν έχει καμιά σχέση με τα βατ που βγάζει αλλά και με την ικανότητα οδήγησης.
Σε χαμηλές εντάσεις είναι πιο γλυκός ο ήχος αλλά και πάλι νιώθω ότι κάτι μου λείπει. Θέλω κάτι να παίρνω πιο ζωντανές τις φωνές και να έχει λίγο λιγότερα πρίμα.
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γεια σας. Έχω τα klipsch rp-280f και θα ήθελα να αναβαθμίσω τον ενισχυτή μου γιατί αυτός που έχω (ca cxa80), έχει πολύ σκληρό ήχο μ' αυτά τα ηχεία. Τι γνώμη έχετε γι αυτούς τους δύο? Να πάω σε λάμπα ή όχι? Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους ακούσω. Κάθε άλλη γνώμη δεχτή. Ευχαριστώ
Ο Rega δεν βλέπω να έχει κάποια διαφορά στην ισχύ σε σχέση με αυτόν που έχεις τώρα.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Ο Rega δεν βλέπω να έχει κάποια διαφορά στην ισχύ σε σχέση με αυτόν που έχεις τώρα.
Σε ισχύ δεν έχει αλλά θα έχει διαφορετικό ήχο φαντάζομαι. Το πρόβλημά μου δεν είναι η ένταση ακούω χαμηλά, αλλά θέλω να έχει ζωντανό ήχο και γλυκό. Έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον :p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Στο 1/5 ακούγετε γλυκά. Μετά σκληρύνει πολύ. Στα 3/5 τα ηχεία ''τερματίζουν''. Είναι πολύ δυνατός ο ενισχυτής
[DOUBLEPOST=1551267305][/DOUBLEPOST]
Στο 1/5 ακούγετε γλυκά. Μετά σκληρύνει πολύ. Στα 3/5 τα ηχεία ''τερματίζουν''. Είναι πολύ δυνατός ο ενισχυτής δεν τον έχω ανοίξει ποτέ πάνω από τη μέση.
Το 1/5, 3/5 ή η <<μέση>> δεν συμαίνουν το παραμικρό για την ισχύ εξόδου. Μπορεί κάλλιστα ο ενισχυτής να αποδίδει το 110% της ισχύος του στα 3/5. Άλλο θέση ρυθμιστικού volume και άλλο ισχύς εξόδου.

https://hometheaterreview.com/assets_c/2015/09/Klipsch-RP-280FA-imp-14537.php
Τα ηχεία σου είναι 8ωμα σε συχνότητες πάνω από τα 650 Hz. Από εκεί και κάτω η αντίσταση τους είναι χαμηλότερη με ελάχιστη τιμή τα 3,1 Ωμ στους 137 κύκλους.
Δοκίμασε έναν ισχυρότερο ενισχυτή όπως σωστά σου είπαν και ποιο πάνω.
 






Μηνύματα
108
Reaction score
73
Εχεις δοκιμασει να ακουσεις τον ενισχυτη σου με καποιο αλλο ηχειο? Μηπως τελικα να αλλαζες ηχεια και οχι ενισχυτη....
Όχι αλλά τώρα που το λες θα το δοκιμάσω
[DOUBLEPOST=1551272800][/DOUBLEPOST]Μίλησα με Τσακιρίδη και θα μου στείλει ένα Aeolos Ultra ή Plus για δοκιμή μου είπε
[DOUBLEPOST=1551272942][/DOUBLEPOST]
2*500.
Γι' ο κόσμος παίρνει Κράουν.
Εσύ που κατουρησες; Στο πηγάδι;
Πραγματικά χρειάζομαι τόσα Watt γι αυτό το ηχείο ή το λες για πλάκα?
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.375
Μίλησα με Τσακιρίδη και θα μου στείλει ένα Aeolos Ultra ή Plus για δοκιμή μου είπε
- :thumbsup:


. . . The Tsakiridis Devices Aeolos Super Plus does all the right things in the right places. It’s decidely European in design and build, without costing a fortune. It sounds like a good valve amp always did, before they became synonymous with ‘warm and rich’ sounds. And it’s unpretentious and doesn’t cost a fortune. Care is needed in matching it to speakers, but get it right and the sound is hard to beat. Especially at the price.


http://www.hifiplus.com/articles/tsakiridis-devices-aeolos-super-plus-integrated-amplifier/
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top