Rega RP10 & ZYX R50 bloom3

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Xαιρετώ το forum.

Εδώ και μερικές μέρες έχω στην κατοχή μου το παραπάνω πικαπ - κεφαλή που αντικατέστησε το προηγούμενο rig που είχα.

Να πω ότι ο συνδυασμός είναι εξαιρετικός για τα δικά μου γούστα και αποτέλεσε μια ουσιαστική αναβάθμιση στον ήχο του συστήματός μου. Λεπτομέρεια, εξαιρετική ροή, στερεοφωνική εικόνα και σε βάζει μέσα στη μουσική.

rp10_2.JPG
rp10_4.JPG
rp10_3-zyx.JPG
Να ευχαριστήσω και τους 2 αντιπροσώπους (videorythmos & solid foundation) για την άψογη συνεργασία και συναλλαγή.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Με γεια! Όμορφο και εμφανισιακά! Και παίζει και έναν ωραίο δίσκο από ότι βλέπω!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Με γεια! Όμορφο και εμφανισιακά! Και παίζει και έναν ωραίο δίσκο από ότι βλέπω!
Σ' ευχαριστώ. Ναι ο δίσκος αυτός είναι ωραίος. 'Εχει να παίξει ακόμα πιο πολλούς και ωραίους δίσκους.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Καλοριζικο και καλοακουστο .
Η Rega, πρέπει να γνωριζει ενα, δυο πράγματα για πικάπ και βραχίονες.....
Κάπου εχω ένα P5 που μου εχει αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Τι αντικατέστησε; Το υπολοιπο σύστημα;
Μπορεί κάποιος να περιγραψει τον ήχο των ΖΥΧ ;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Εξαιρετος συνδιασμος,το σετ σπερνει
Το τελευταιο μου αναλογικο σετ υπ ηταν με το ρεγκα ρβ6 με τον ρμπι 808,την ζυχ 100 και το ιδιο φονο,οποτε εχω πληρη αισθηση
των δυνατοτητων του
Μπραβο καλοακουστο
Δοκιμασε και στεπ απ με σινεμαγκ(μπλε)τρανσφορμες
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλοριζικο και καλοακουστο .
Η Rega, πρέπει να γνωριζει ενα, δυο πράγματα για πικάπ και βραχίονες.....
Κάπου εχω ένα P5 που μου εχει αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Τι αντικατέστησε; Το υπολοιπο σύστημα;
Μπορεί κάποιος να περιγραψει τον ήχο των ΖΥΧ ;
Ναι αφού υπάρχει από το 1973.
Αντικατέστησε το project RPM9. Ενισχυτικά Plinius M8 προ και Ρ10 τελικός, ηχεία dynaudio focus 340.
 


T

Tadakis

Guest
Δοκιμασε και στεπ απ με σινεμαγκ(μπλε)τρανσφορμες
έχει νόημα? Ο φίλος έχει το ASR MINI BASIS Exclusive phono stage που έχει gain μέχρι και +72db? Το προτείνεις συγκεκριμένα για αυτό το phono? για αυτό το gain? Δώσε μας φως.


Καλορίζικο στο φίλο ο συνδιασμος! Απλά καταπληκτικός! Ελπίζω ο βραχίονας μόνο να έχει αξιοπρεπή καλωδίωση. Καμμιά άλλη προτάση για αναβάθμιση. ΑΡΙΣΤΟ σεταπ.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
έχει νόημα? Ο φίλος έχει το ASR MINI BASIS Exclusive phono stage που έχει gain μέχρι και +72db? Το προτείνεις συγκεκριμένα για αυτό το phono? για αυτό το gain? Δώσε μας φως.


Καλορίζικο στο φίλο ο συνδιασμος! Απλά καταπληκτικός! Ελπίζω ο βραχίονας μόνο να έχει αξιοπρεπή καλωδίωση. Καμμιά άλλη προτάση για αναβάθμιση. ΑΡΙΣΤΟ σεταπ.
Φυσικα ειναι καλυτερο να τρεχει με 48 ντιμπι και να παιρνει τα υπολοιπα απο το στεπ απ
Χαμηλωνει παρα πολυ το επιπεδο θορυβου,που ειναι ετσι και αλλιως χαμηλο
Το ντραιβ των χαμηλοεξοδων κεφαλων γινετε ιδανικο με στεπ απ προσαρμοσμενα σε αυτες
Η προταση γιαυτο το συνδιασμο με χειροποιητη κατασκευη(κοστος 350 ε)με προσαρμοσμενη εξοδο και διακριτα υλικα ειναι ταμαμ
Για δε τις αναβαθμισεις,αν ακουσεις την γιατρα ιι θα καταλαβετε γιατι ειναι 2 τουλαχιστον επιπεδα πιο πανω απο τη 50 αρα μπλουμ
Το αν μπορει καποιος να πληρωσει για αναλωσιμο αυτη την διαφορα και να προσδοκει αναλογο αποτελεσμα ειναι διαφορο απο την αξια της ιδιας της αναβαθμισης
Στην ουσια προσαρμοζουμε τις κεφαλες σε βραχιονες και οχι το αναποδο(πχ τζελκο 750 12 αρης με ντενον 103ρ)
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Καλοριζικο και καλες ακροασεις Γιαννη, ομορφο και με καλες κριτικες :thumbsup:, περιμενουμε τις εντυπωσεις σου στο μελλον, νομιζω δεν εχουμε αντιστοιχες για το συγκεκριμενο πικαπ στο φορουμ μας !! :drinks:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλοριζικο και καλες ακροασεις Γιαννη, ομορφο και με καλες κριτικες :thumbsup:, περιμενουμε τις εντυπωσεις σου στο μελλον, νομιζω δεν εχουμε αντιστοιχες για το συγκεκριμενο πικαπ στο φορουμ μας !! :drinks:
Ευχαριστώ Μιχάλη! Θα γράψω εντυπώσεις με περισσότερες λεπτομέρειες κάποια στιγμή.:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ελπίζω ο βραχίονας μόνο να έχει αξιοπρεπή καλωδίωση. Καμμιά άλλη προτάση για αναβάθμιση. ΑΡΙΣΤΟ σεταπ.
Το σημαντικοτερο ειναι η ξεχωριστη γειωση αν δεν την εχει ο rega.Συνηθως οι rega γειωνονται μεσω του return του ενος καναλιου,οχι και ο ιδανικοτερος τροπος.
 





vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.108
Αυτά ειναι....
Καλορίζικο.
Τι πάει να πει ¨εξαιρετική ροή¨?
Ειναι το prat?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αυτά ειναι....
Καλορίζικο.
Τι πάει να πει ¨εξαιρετική ροή¨?
Ειναι το prat?
Eυχαριστώ. Πες το κι έτσι. Δεν είναι "νωθρό" το άκουσμα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτά ειναι....
Καλορίζικο.
Τι πάει να πει ¨εξαιρετική ροή¨?
Ειναι το prat?
Προσωπικα χρησιμοποιω την λεξη ροη οταν προσπαθω να εξηγησω τον ηχο, με την εννοια της συνοχης / coherence.Με αυτο τον ορο συνηθως εννοειται η ανετη,ομαλη και οχι "μηχανικη" ποιοτητα ηχου που ισως να εχει και καποια προβληματα τονικης ισορροπιας.
Απο τις εμπειριες μου , συμφωνω οτι το πικαπ/κεφαλη του comtal εχει αυτα τα στοιχεια.......in spades :)
My 2c.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Προσωπικα χρησιμοποιω την λεξη ροη οταν προσπαθω να εξηγησω τον ηχο, με την εννοια της συνοχης / coherence.Με αυτο τον ορο συνηθως εννοειται η ανετη,ομαλη και οχι "μηχανικη" ποιοτητα ηχου που ισως να εχει και καποια προβληματα τονικης ισορροπιας.
Απο τις εμπειριες μου , συμφωνω οτι το πικαπ/κεφαλη του comtal εχει αυτα τα στοιχεια.......in spades :)
My 2c.
Δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα. Well done!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top