Remote desktop με Cosmote

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Προσπαθώ να συνδεθώ σε υπολογιστή φιλικού προσώπου στο γραφείο του μέσω remote desktop, αφού έκανα το απαραίτητο port forwarding στον router του (Oxygen multi-κάτι, τέλος πάντων αυτόν τον άσπρο έχει), αλλά το σύστημα αρνείται πεισματικά να με συνδέσει. Δύο υπολογιστές εδώ με Windows 10 pro και Windows 10 home, Windows 10 Pro στον υπολογιστή του γραφείου. Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο στα windows 10 client, δίνοντας τη σωστή εξωτερική ip, σε μορφή xxx.xxx.xxx.xxx:3389. Μήπως η Cosmote εφαρμόζει κάποια global ρύθμιση ασφαλείας που πρέπει να απενεργοποιήσω; Μου διαφεύγει κάτι; (Δοκίμασα στον δικό μου file server, συνδεδεμένο στη Vodafone, και συνδέθηκα αμέσως). Για πείτε...
 


Μηνύματα
369
Reaction score
916
Προσπαθώ να συνδεθώ σε υπολογιστή φιλικού προσώπου στο γραφείο του μέσω remote desktop, αφού έκανα το απαραίτητο port forwarding στον router του (Oxygen multi-κάτι, τέλος πάντων αυτόν τον άσπρο έχει), αλλά το σύστημα αρνείται πεισματικά να με συνδέσει. Δύο υπολογιστές εδώ με Windows 10 pro και Windows 10 home, Windows 10 Pro στον υπολογιστή του γραφείου. Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο στα windows 10 client, δίνοντας τη σωστή εξωτερική ip, σε μορφή xxx.xxx.xxx.xxx:3389. Μήπως η Cosmote εφαρμόζει κάποια global ρύθμιση ασφαλείας που πρέπει να απενεργοποιήσω; Μου διαφεύγει κάτι; (Δοκίμασα στον δικό μου file server, συνδεδεμένο στη Vodafone, και συνδέθηκα αμέσως). Για πείτε...
Μπες στο mycosmote με τους κωδικούς του πελάτη και βγαλε off ένα firewall που έχουν αυτοί.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Το ότι θα έδινα εγώ σε εσένα συμβουλές για PCs και μάλιστα σωστές, δεν το φαντάστηκα ποτέ! 😊
 



Μηνύματα
369
Reaction score
916
Προσπαθώ να συνδεθώ σε υπολογιστή φιλικού προσώπου στο γραφείο του μέσω remote desktop, αφού έκανα το απαραίτητο port forwarding στον router του (Oxygen multi-κάτι, τέλος πάντων αυτόν τον άσπρο έχει), αλλά το σύστημα αρνείται πεισματικά να με συνδέσει. Δύο υπολογιστές εδώ με Windows 10 pro και Windows 10 home, Windows 10 Pro στον υπολογιστή του γραφείου. Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο στα windows 10 client, δίνοντας τη σωστή εξωτερική ip, σε μορφή xxx.xxx.xxx.xxx:3389. Μήπως η Cosmote εφαρμόζει κάποια global ρύθμιση ασφαλείας που πρέπει να απενεργοποιήσω; Μου διαφεύγει κάτι; (Δοκίμασα στον δικό μου file server, συνδεδεμένο στη Vodafone, και συνδέθηκα αμέσως). Για πείτε...
Διόρθωση στο παλιό mycosmos.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Το ότι θα έδινα εγώ σε εσένα συμβουλές για PCs και μάλιστα σωστές, δεν το φαντάστηκα ποτέ! 😊
Ο printer του anydesk δεν δουλεύει. Βγάζει ένα γενικό μήνυμα σφάλματος και τέλος. Αν δεν βρω άκρη με την cosmote, θα πάρουμε δυό συνδρομές στο TeamViewer, και θα λήξει το θέμα εκεί.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έχει ip "κανονική" ο φίλος ή έχει μέσω cgnat?
Ένας προχειρος τρόπος να ξέρεις είναι αν η ip ξεκινάει από 100
Αν ναι, κάνεις τηλέφωνο στην cosmote αναφέροντας ότι έχεις κάμερες στο σπίτι και χρειάζεσαι πρόσβαση απομακρυσμενα.
Θα κάνουν την σχετική ρύθμιση.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
H Cosmote αλλά και οι υπόλοιποι, κάποιες φορές σε βγάζουν στο internet με ΝΑΤ, για να μην ξοδεύουν IPs.
Πάρε τηλέφωνο, αλλά μην τους λες για NAT και τέτοια, μπορεί ο υπάλληλος που θα τύχεις να μην καταλάβει...
Πες απλά "δε μπορώ να δω τις κάμερες του συναγερμού" :p

Ένας γρήγορος τρόπος να τσεκάρεις είναι να δεις το public IP σου εδώ: https://www.whatsmyip.org/
και να το συγκρίνεις με το IP που δείχνει το router στο WAN IP.
Αν είναι διαφορετικά, πάρε τηλέφωνο :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top