Retrogaming κανεις;

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Μιας και είμαι ο "πνευματικός πατέρας" της κατηγορίας, είπα να την τιμήσω με ένα από τα αγαπημένα μου χόμπι. Συλλογή retro κονσολών και υπολογιστών. Κανείς άλλος που να ασχολείται με το σπόρ;;
 

Attachments


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εχω και γω καμποσα πραματακια… οχι τοσο για το συλλεκτικο ενδιαφερον, παρα για το τι μου θυμιζει η καθε κονσολα.. ατομα-φιλους-καταστασεις κτλ…

εχω Sega (δεν εχω megaCD-32x) - master system 1-2-3 , MegaDrive 1-2 - Saturn - Dreamcast
Nintendo Nes-Snes-N64-GameCube -Wii - Gameboy-1-colour- GBA ..
Ps 1-2-3
xbox 1-360-one
Atari Jaguar
Philips CDi220
Spectrum 128
Atari 2600

Πακεταρισμενα ολα σε κουτες στο παταρι…

ενα πραματακι θελω μονο.. δοκιμασα ενδελεχως να χρισημοποιησω mame , emulators κτλ.. αλλα δε.. δε ξερω εχει χαθει η μαγεια.. ισως η 65αρα 4k tv να φταιει..

θελω μονο να παρω μια φοριτη κονσολιτσα, απ αυτεσ τις κινεζικες, να χει εκει μεσα ολα τα mame - κυριως με ενδιαφερουν τα nintendo (snes-gameboy) , να λειτουργει σωστα , και τελος..

Κρυφο αποθυμενο ενα GoldStar 3DO , oχι panasonic , και ενα Neo Geo …
aλλα δεν δινω 300+ε για τετοιο μηχανημα που οσως δουλευει ισως οχι κτλ.. (δεν ειμαι συλεκτης)..
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εχω και γω καμποσα πραματακια… οχι τοσο για το συλλεκτικο ενδιαφερον, παρα για το τι μου θυμιζει η καθε κονσολα.. ατομα-φιλους-καταστασεις κτλ…

εχω Sega (δεν εχω megaCD-32x) - master system 1-2-3 , MegaDrive 1-2 - Saturn - Dreamcast
Nintendo Nes-Snes-N64-GameCube -Wii - Gameboy-1-colour- GBA ..
Ps 1-2-3
xbox 1-360-one
Atari Jaguar
Philips CDi220
Spectrum 128
Atari 2600

Πακεταρισμενα ολα σε κουτες στο παταρι…

ενα πραματακι θελω μονο.. δοκιμασα ενδελεχως να χρισημοποιησω mame , emulators κτλ.. αλλα δε.. δε ξερω εχει χαθει η μαγεια.. ισως η 65αρα 4k tv να φταιει..

θελω μονο να παρω μια φοριτη κονσολιτσα, απ αυτεσ τις κινεζικες, να χει εκει μεσα ολα τα mame - κυριως με ενδιαφερουν τα nintendo (snes-gameboy) , να λειτουργει σωστα , και τελος..

Κρυφο αποθυμενο ενα GoldStar 3DO , oχι panasonic , και ενα Neo Geo …
aλλα δεν δινω 300+ε για τετοιο μηχανημα που οσως δουλευει ισως οχι κτλ.. (δεν ειμαι συλεκτης)..
Γι' αυτή τη δουλειά, έχω φτιάξει ένα Respberry 4 με
retropie και έχω φορτώσει τα πάντα μέχρι PS1
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εγω τα εχω σε ενα Asrock Deskmini A300 pc, με κοντρολακια απο xbox 360 , αλλα δε με γεμιζει.:.. μαλλον φταιει οτι πλεον στην μεγαλη tv εχει χαθει ο «αερας»..

Αλλα φορητη την θελω… οχι σε tv..
σα κατι τυπου gameboy που χουν 4-5” οθονιτσα εγχρωμη ..

εχω κρατησει μια 4:3 philips 29”, flat screen, τηλεορασαρα παλια, και εχω στο μυαλο μου να φτιαξω στην αποθηκη/εργαστηρι μου ενα σταντ με 3-4 κονσολες ετοιμοπολεμες..
εχω ηδη και 6ch source selectors, και ετοιμο vintage-ακι ηχοσυστημα με λαμπες - πικαπ -κασετοφωνο στημενο εκει..

χρονος δεν υπαρχει..
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Μιας και είμαι ο "πνευματικός πατέρας" της κατηγορίας, είπα να την τιμήσω με ένα από τα αγαπημένα μου χόμπι. Συλλογή retro κονσολών και υπολογιστών. Κανείς άλλος που να ασχολείται με το σπόρ;;
Οι φωτογραφίες που ανήρτησες μπορούν να προκαλέσουν βαθύ μίσος (φθόνο) να ξέρεις.

Με έχει πιάσει και εμένα μία τέτοια τρέλα εδώ και καναδυό χρόνια, έχω ξεπαραδιαστεί (σχετικά πάντα) χωρίς να αποκτήσω κάτι σε ακριβώς συλλεκτική κατάσταση.

Έχω από μικρός Sega Master System II, PS1, PS2 και λιγότερο μικρός πήρα και το PS3.

Η σύζυγος έχει SNES, N64.

Σιγά σιγά έχω αρχίσει να τα στήνω σε ένα δωμάτιο που έχω, έχω πάρει και μερικά ακόμη (OG Xbox, Xbox 360, Sega Mega Drive II, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Nintendo Wii), έχω φέρει από το πατρικό την παλιά Trinitron 29", έχω βρει και έπιπλο να σηκώνει τα 50 κιλά της.

Κάπου στο πατρικό υπήρχαν και ένα Atariclone και ένας Pentium πρώτης γενιάς, αλλά δεν κατάφερα να τα εντοπίσω, πιθανώς να πετάχτηκαν.

Από φορητά είχα Atari Lynx και PSP, έχω πάρει και ένα Vita, και η σύζυγος ισχυρίζεται ότι κάπου στο πατρικό της υπάρχουν δύο gameboy και παιχνίδια.

Έχω φροντίσει να έχω για τα περισσότερα καλώδια RGB (όποιο σηκώνει τέλος πάντων), έβαλα στόχο να έχω για κάθε πλατφόρμα ένα καλό καλώδιο, ένα δεύτερο χειριστήριο, το arcade stick και το light gun του, καθώς επίσης και μία δεκαριά παιχνίδια ανά πλατφόρμα (ιδανικά τα δέκα καλύτερα - πιο αντιπροσωπευτικά, στην πράξη με την ανηφόρα που έχουν πάρει οι τιμές συμβιβάστηκα με ότι βρήκα σε λογικά χρήματα).

Σε δεύτερο χρόνο θα εξετάσω και την προμήθεια flashcart για όσα συστήματα είναι με cartridge (αν και για όλα μαζί ξεφεύγει αρκετά το ποσό). Προς το παρόν έχω μόνο ένα κινέζικο everdrive για το SNES το οποίο δεν έχω δοκιμάσει ακόμη (και μου έχουν πει άσχημα σχόλια, μέχρι και ότι μπορεί να κάψει την κονσόλα - κάτι που με καθιστά διστακτικό).

Η μεγαλύτερη έμφαση πάντως έχει δοθεί μέχρι τώρα στο (αγαπημένο μου) PS3, με πληθώρα αξεσουάρ (G cun3, PS move, arcade stick, buzz, διάφορα attachments για PS move, π.χ. όπλα, ρακέτες, σπαθιά, κλπ.) και πάνω από 170 τίτλους (τίποτα όμως σπάνιο, συλλεκτικό, steelbook, κλπ.). Φυσικά είναι ακόμη συζητήσιμο αν νοείται ως ρετρο το PS3, διεθνώς πάντως έτσι αντιμετωπίζεται.

Στόχος να τα στήσω όλα μαζί, μονίμως συνδεδεμένα και ετοιμοπόλεμα για ανά πάσα στιγμή.

Θέλω τις κονσόλες δεύτερης (Atariclone - αν το βρω), τρίτης (NES - στόχος μελλοντικής αγοράς και Sega Master System), τέταρτης (SNES και Sega Mega Drive), και πέμπτης (PS1, Sega Saturn, N64) να είναι μόνιμα συνδεδεμένες στην CRT. Από δίπλα σκοπεύω να πάρω 55" καινούρια τηλεόραση, όπου θα συνδέσω κονσόλες έβδομης γενιάς (PS3, Xbox 360) και νεότερες.

Παρένθεση, ιδανικό σενάριο για τηλεόραση θα ήταν μία LG OLED 3D, με πρώτη έκπτωση το OLED, καθώς το 3D ήταν μία τεχνολογία που μου άρεσε αφενός, την αξιοποιούσε το PS3 αφετέρου. Δυστυχώς οι 3D τηλεοράσεις δεν πωλούνται καινούριες εδώ και 6-7 χρόνια, και όσοι τις αποχωρίζονται τις πουλάνε για χρήματα με τα οποία παίρνει κανείς καινούρια επώνυμη τηλεόραση στις ίδιες και μεγαλύτερες διαστάσεις, οπότε μάλλον θα πάμε για εισαγωγική LG στις 55", με περίπου ένα πεντακοσάρικο. Να δούμε τι θα φέρει και η Black Friday.

Τις κονσόλες έκτης γενιάς (Sega Dreamcast, PS2, OG Xbox) και το Wii, που ήταν στο μεταίχμιο μεταξύ SD και HD σκοπεύω να τις έχω μπαλαντέρ, και στις δύο τηλεοράσεις.

Στον ίδιο χώρο είναι στημένο το γραφείο μου με τον υπολογιστή μου, οπότε θα στείλω στην τηλεόραση και ένα καλώδιο ώστε να μπορώ να παίζω και PC games από τον καναπέ στην τηλεόραση.

Ο ήχος σε 5.1 ενισχυτή και ηχεία, με τον ενισχυτή να αναλαμβάνει και μέρος του AV switching, επιπρόσθετα σε ένα Scart Switch για τις RGB εισόδους της CRT. Ίσως σε επόμενο χρόνο να αλλάξω και ενισχυτή, με κάποιον πιο καινούριο. Νομίζω ιδανική περίπτωση είναι οι ενισχυτές δεκαετίας που υποστηρίζουν composite, S Video, component και HDMI, ώστε να σηκώνουν όλες τις εισόδους εικόνας πλην SCART.

Επιπλέον στόχοι:

1. Να αγοράσω κάποιες από τις προσιτές κονσόλες που μου υπολείπονται: Κατά βάση προσιτό μόνο το NES.
2. Να στήσω ένα SFF refurbished PC με Batocera για emulation για όσα συστήματα δεν έχω και δεν προβλέπεται να αποκτήσω. Έχω κλωτσήσει καλές ευκαιρίες για σχετικά ακριβές συσκευές στις αγγελίες (3DO, Jaguar, X32 όλα σε λογικά χρήματα, είτε δίστασα επειδή η συσκευή πωλείτο ως untested, είτε επειδή ήταν ακριβό το software, είτε δεν κινήθηκα αρκετά γρήγορα), αλλά είναι ψυχοφθόρο και σε κάποιο βαθμό και πεταμένα λεφτά, καθώς το κόστος ειδικά στο software έχει ξεφύγει σε υπερθετικό βαθμό.
3. Από τα συστήματα που δεν έχω και είναι ακριβά κάποια στιγμή θα παλέψω να στήσω ένα consolized Neo Geo MVS: όπως το λογαριάζω περίπου 100€ είναι η πλακέτα, 100-150€ για ένα καλό supergun, ενώ θέλει είτε ένα αυθεντικό χειριστήριο Neo Geo, είτε κάποιον αντάπτορα για χειριστήριο Saturn ή PS, που κοστίζουν χονδρικά κάπου στα 50€ έκαστος. Συν άλλο ένα κατοστάρικο για ένα κινέζικο multigame, συνολικά μιλάμε για 400€. Μέχρι να πάρω απόφαση να διαθέσω εκεί τα χρήματα τη δουλειά μου θα την κάνω με PC emulation.
4. Κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω και μία Amiga, έτσι για το γαμώτο, καθώς είναι παιδικό απωθημένο, το οποίο σε 3-4 περιπτώσεις, από παιδί έως και ενήλικος, έφτασα κοντά στο να αποκτήσω, αλλά ποτέ δεν το προχώρησα. Ιδανικά θα ήθελα μία 1200, αλλά και με μία 500 θα ήμουν παραπάνω από χαρούμενος. Δυστυχώς και εκεί το κοστολόγιο διαρκώς ανεβαίνει. Μέχρι να το πάρω απόφαση, emulation.

Δυστυχώς αυτό που πάω να κάνω, παρότι μεταξύ σοβαρού και αστείου το σχεδιάζαμε - ονειρευόμασταν με φίλους πάνω από 20 χρόνια τώρα (όλες οι κονσόλες που βγήκαν ποτέ μαζεμένες και στημένες ταυτόχρονα), άργησα να το ξεκινήσω, με αποτέλεσμα να πληρώνω τώρα τιμές πολλαπλάσιες σε σχέση με αυτές που είχαν τα ίδια πράγματα 3-4 χρόνια πριν.

Όταν το στήσω (ελλείψει χρόνου δεν έχω ακόμη τίποτα συνδεδεμένο) θα ανεβάσω φωτογραφίες, αν και είπαμε, δεν υπάρχει τίποτα το εξωτικό ή συλλεκτικής αξίας.
Εγω τα εχω σε ενα Asrock Deskmini A300 pc, με κοντρολακια απο xbox 360 , αλλα δε με γεμιζει.:.. μαλλον φταιει οτι πλεον στην μεγαλη tv εχει χαθει ο «αερας»..
Οι σύγχρονες τηλεοράσεις δεν είναι στημένες να διαχειρίζονται αξιοπρεπώς τόσο χαμηλής ανάλυσης σήμα (240p για όλες τις γενιές μέχρι και το PS2, 480i για PS2, Dreamcast, XBOX, και τα τρία βέβαια μπορούν να παίξουν και μεγαλύτερες αναλύσεις ανά παιχνίδι, αλλά αυτή ήταν η βάση). Για αυτό και νιώθεις ότι έχει χαθεί "ο αέρας".

Αλλα φορητη την θελω… οχι σε tv..
σα κατι τυπου gameboy που χουν 4-5” οθονιτσα εγχρωμη ..
Δοκίμασε με ένα PS Vita, τρέχει σχεδόν τα πάντα (νομίζω ζορίζεται σε συνομήλικά του Nintendo μέχρι GBA πάντως τα πάει καλά), και βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο με 120-150€.

εχω κρατησει μια 4:3 philips 29”, flat screen, τηλεορασαρα παλια, και εχω στο μυαλο μου να φτιαξω στην αποθηκη/εργαστηρι μου ενα σταντ με 3-4 κονσολες ετοιμοπολεμες..
εχω ηδη και 6ch source selectors, και ετοιμο vintage-ακι ηχοσυστημα με λαμπες - πικαπ -κασετοφωνο στημενο εκει..

χρονος δεν υπαρχει..
Αυτό ξαναπές το.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Πάντως το χομπυ τα τελευταία χρόνια έχει γίνει δυσβάσταχτο οικονομικά. Και ειδικά μετά το Brexit, μιας και το 90% των ογορών ήταν από Βρετανία που είχε τεράστια ποικιλία και λογικές τιμές. Τώρα, 20€ παιχνίδι θα πάρεις και θα σου βάλουν και καπελλο. ΦΠΑ + Τέλη εκτελωνισμου!! Σας μιλάω εκ πείρας (Sonic 2 Game Gear!!!)
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Πάντως το χομπυ τα τελευταία χρόνια έχει γίνει δυσβάσταχτο οικονομικά. Και ειδικά μετά το Brexit, μιας και το 90% των ογορών ήταν από Βρετανία που είχε τεράστια ποικιλία και λογικές τιμές. Τώρα, 20€ παιχνίδι θα πάρεις και θα σου βάλουν και καπελλο. ΦΠΑ + Τέλη εκτελωνισμου!! Σας μιλάω εκ πείρας (Sonic 2 Game Gear!!!)
Εγώ βλέπω την εξέλιξη τιμών από τότε που με τσίμπησε η μύγα πριν δύο χρόνια μέχρι σήμερα. Από ότι διαβάζω - βλέπω σε βίντεο κλπ. πριν τον κορωνοϊό ήταν ακόμη πολύ καλύτερα τα πράγματα. Το brexit προφανώς μας έπληξε αρκετά, ειδικά εμάς στην Ελλάδα με τη σχετικά ανύπαρκτη εγχώρια αγορά. Έτσι φτάσαμε ακόμη και στα γιουσουρούμ να πουλάνε video games σε τιμές ebay (που ως γνωστόν είναι πλέον πολύ ακριβές).

Επίσης, ότι ξαφνικά αποκτάει κάποιας μορφής hype (και αυτό αποδεικνύεται από την παραγωγή πλήθους φορητών παιχνιδομηχανών για emulation => υπάρχει ζήτηση) και το αγκαλιάζουν οι hipsters (βλέπε "ειρωνικά" μπλουζάκια με σόνικ και μάριο, ringtones Μαριο, κλπ) προσελκύει όπως η μύγα το σκατό και τα παράσιτα, που σπεύδουν να αγοράσουν π.χ. την προίκα του γιού που πουλάει η μάνα ή την προίκα του συζύγου που πουλάει η σύζυγος (π.χ. πωλείται παιχνιδομηχανή του συζύγου με 20 παιχνίδια, αδοκίμαστη 50€ όπως είναι να φεύγει) άμεσα και να μεταπουλήσουν κάθε παιχνίδι στα 20-30€ "επειδή σπάνιο". Αυτή είναι η κατάσταση αυτήν τη στιγμή στην ελληνική αγορά.

Βλέπει ο άλλος οτιδήποτε γράφει πάνω "Metal Gear Solid" ή "Castlevania" και λέει "ααα σπάνιο, θα το πουλήσω τουλάχιστον 100€".

Κάποιος θα τσιμπήσει και αργότερα θα δώσει προσφορά σε κάποιον άλλο πιο προσγειωμένο για κάτι άλλο, επίσης χαμηλής αξίας, πάλι ένα ποσό πάνω από την αξία.

Και οδηγείται όλη η αγορά σε πληθωρισμό.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Εχει walkthrough στο γιουτιουμπ για τα περισσότερα παιχνιδια... Ετσι δε χρειαζεται κανεις να παιξει... :boast:
Επι του θεματως, παιζει και το τελευταιο παιχνιδι που επαιξα να ηταν το alex kid..
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Ρίξτε μια ματιά στα παιχνίδια του NEO-GEO αν θέλετε να σας φύγουν οι μισές τρίχες από το κεφάλι!!
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Ρίξτε μια ματιά στα παιχνίδια του NEO-GEO αν θέλετε να σας φύγουν οι μισές τρίχες από το κεφάλι!!
Και εσύ ξεδιάντροπα ποσταρεις φωτογραφία του κουτατο σε κατάσταση βιτρίνας. Είναι να μην προκαλείς φθόνο μετα;

Οι άτιμοι ακόμη και το flashcart του το δίνουν 600€!!!
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Και εσύ ξεδιάντροπα ποσταρεις φωτογραφία του κουτατο σε κατάσταση βιτρίνας. Είναι να μην προκαλείς φθόνο μετα;

Οι άτιμοι ακόμη και το flashcart του το δίνουν 600€!!!
Που να σου ανοίξω και το κουτί δηλαδή!!!😂
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Λοιπόν, μιας και ανοίξατε το θέμα, σκέφτομαι εδώ και κάποιο καιρό να στήσω ένα RetroPie για τις κόρες, μπας και τις καταφέρω να ξεκινήσουν να παίζουν κάνα παιχνιδάκι.

Raspberry έχω, αυτό που δεν έχω είναι χειριστήρια. Τα ερωτήματα είναι δύο:

Πρώτον, τι τύπου χειριστήριο να πάρω; Εγώ που είμαι παιδί της Amiga (και μετά PC) έμαθα να παίζω με joystick και μετά με πληκτρολόγιο/ποντίκι. Ποτέ δεν έχω παίξει με gamepad και τις λίγες φορές που έχω δοκιμάσει μου φαίνεται δύσχρηστο. Αλλά φαντάζομαι ότι ένα gamepad θα ήταν πιο universal πλέον; Και αν ναι, ας πούμε ένα τύπου PS4; Κάτι τέτοιο; Ή όχι; Για κλώνο μιλάω πάντα, δεν αξίζει να πληρώσω για κάτι καλό.

Δεύτερον, διαβάζω ότι τα ασύρματα γενικώς έχουν lag κλπ. Ισχύει; Ή είναι μόνο για αυξημένες απαιτήσεις;

Ξαναλέω, μιλάω για τις κόρες που είναι μικρής ηλικίας και ΑΝ καταφέρω να τις κάνω να ασχοληθούν θα είναι με πολύ χαμηλά στάνταρ, πρώτον γιατί δεν βλέπω να τις πολυενδιαφέρει το θέμα, δεύτερον γιατί είναι ψιλοκουλές και οι δύο. Οπότε κάνα απλό παιχνιδάκι για να περνάει η ώρα συζητάμε. Μια handeld τύπου Gameboy που τους πήρα με πολλά παιχνίδια, ελάχιστα ασχολήθηκαν.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
θα ήθελα και εγώ κάποτε να το φτιάξω να θυμηθώ κάποια παιχνίδια από τα νιάτα μου και να παίξω άλλα που είχ απωθημένο, δεν υπάρχει χρόνοσ και αυτό δεν φαίνεται να αλλάζει στο ορατό μέλλον

για μένα τα παλιά παιχνίδια μόνο με joystick με switches, αυτά που υπήρχαν στα "ηλεκτρονικά" παλιά
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
παίδες ελπίζω να μη χαλάω το νήμα, ψάχνω να βρω ένα κονσολοειδές να το κουμπώνω στην τιβί για να παίζω τα παλιά τα παιχνίδια.
Bubble bobble, shinobi, pang, arkanoid κλπ κλπ
Το gaming παρελθόν μου σταμάτησε στο playstation 2. Τότε που τα παιχνίδια ήταν πιο απλά. Τώρα για να παίξεις ποδοσφαιράκι-μπασκετάκι πρέπει να έχεις IQ 23432234 και να ξέρεις τι κάνουν τα 34 κουμπιά που έχει πάνω το χειριστήρι (έχω το ps4 pro).
Αν γίνεται θέλω λύση plug and play, όχι πάρε ραπσμπερι και εγκατέστησε emulators κλπ κλπ
Φχαριστώ πολυ, δε ξέρω αν βρίσκεται κάποιος άλλος στην ίδια θέση με μένα.
 



Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Λοιπόν, μιας και ανοίξατε το θέμα, σκέφτομαι εδώ και κάποιο καιρό να στήσω ένα RetroPie για τις κόρες, μπας και τις καταφέρω να ξεκινήσουν να παίζουν κάνα παιχνιδάκι.

Raspberry έχω, αυτό που δεν έχω είναι χειριστήρια. Τα ερωτήματα είναι δύο:

Πρώτον, τι τύπου χειριστήριο να πάρω; Εγώ που είμαι παιδί της Amiga (και μετά PC) έμαθα να παίζω με joystick και μετά με πληκτρολόγιο/ποντίκι. Ποτέ δεν έχω παίξει με gamepad και τις λίγες φορές που έχω δοκιμάσει μου φαίνεται δύσχρηστο. Αλλά φαντάζομαι ότι ένα gamepad θα ήταν πιο universal πλέον; Και αν ναι, ας πούμε ένα τύπου PS4; Κάτι τέτοιο; Ή όχι; Για κλώνο μιλάω πάντα, δεν αξίζει να πληρώσω για κάτι καλό.

Δεύτερον, διαβάζω ότι τα ασύρματα γενικώς έχουν lag κλπ. Ισχύει; Ή είναι μόνο για αυξημένες απαιτήσεις;

Ξαναλέω, μιλάω για τις κόρες που είναι μικρής ηλικίας και ΑΝ καταφέρω να τις κάνω να ασχοληθούν θα είναι με πολύ χαμηλά στάνταρ, πρώτον γιατί δεν βλέπω να τις πολυενδιαφέρει το θέμα, δεύτερον γιατί είναι ψιλοκουλές και οι δύο. Οπότε κάνα απλό παιχνιδάκι για να περνάει η ώρα συζητάμε. Μια handeld τύπου Gameboy που τους πήρα με πολλά παιχνίδια, ελάχιστα ασχολήθηκαν.
Ασύρματα χειριστήρια με το Pi4 δουλεύουν μια χαρά. Επιπλέον τα bluethooth των PS4 και 5 παίζουν μια χαρά, απ' ό,τι διαβάζω, αλλά δεν τα έχω τσεκάρει. Εγώ βέβαια σαν χαρντκορίλας retrogamer βέβαια, έχω πάρει 3-4 χωριστά, ιμιτασιόν των αυθεντικών ανάλογα με ποια κονσόλα παίζω. πχ οι παρακάτω φώτος!! :biggrin::biggrin:
 

Attachments


Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Η γενική ομολογία για τα πλέον πετυχημένα (ως σχεδίαση) χειριστήρια όλων των εποχών είναι α) του Sega Saturn για 2D gaming (με του SNES να ακολουθεί από κοντά), και β) του Xbox 360/One/Series S/X (κατά βάση η ίδια διάταξη) για 3d gaming.

2D/3D η διαφορά τους δεν είναι στην εικόνα (αν έχει βάθος δηλαδή η εικόνα) αλλά στην κίνηση στον χώρο, αν δηλαδή η κίνηση γίνεται γραμμικά, άρα για την κίνηση αρκεί το αριστερά/δεξιά/πάνω/κάτω, δηλαδή αρκεί το κλασικό D pad ή κάποιο κλασικό arcade stick ή κινείσαι στο χώρο με ρεαλιστικό τρόπο άρα απαιτούνται μοχλοί κίνησης.

Οπότε αν ήθελα κάτι σε emulation θα πήγαινα σε μία από τις 2/3 (ή και τις 3) κατευθύνσεις. Δηλαδή ένα arcade stick, ένα καλό 2D gamepad και ένα καλό 3d gamepad.

Φυσικά αν υπάρχει επιπλέον και απαίτηση αυθεντικής αίσθησης, το ιδανικό είναι όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ένα χειριστήριο ανά σύστημα, ώστε να νιώθεις ότι παίζεις στο αυθεντικό μηχάνημα.

Δεν νομίζω ότι το όποιο lag από ένα καλό χειριστήριο θα αποτελεί ζήτημα για έναν casual gamer.

Και θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν, ότι το χειριστήριο είναι το σημαντικότερο εξάρτημα στο παιχνίδι, είναι αυτό με το οποίο αντιδράς στην πράξη, συνεπώς θα πρέπει να έχει καλή αίσθηση ώστε να προκαλεί και ενδιαφέρον.

Υπάρχουν κάτι μικρά φτηνά στικάκια (σαν χοντρά USB sticks) που κουμπώνουν απευθείας στην είσοδο HDMI της τηλεόρασης (και σε μία από τις USB για να πάρουν ρεύμα) και έχουν προφορτωμένα κάποιες εκατοντάδες/χιλιάδες παιχνίδια, μπορεί κανείς πάντα να ξεκινήσει από κάτι τέτοιο ώστε να ελέγξει αν υπάρχει ενδιαφέρον για περαιτέρω ενασχόληση.

Αντίστοιχα, με αυξανόμενο κόστος υπάρχουν και κανονικές κονσόλες που κάνουν την ίδια δουλειά, ενώ υπάρχουν και οι επίσημες παιχνιδομηχανές "mini" που έχουν βγάλει κατά καιρούς οι Atari, Nintendo, Sega, Sony, Amiga, Commodore, κλπ., με αυθεντική εμφάνιση (υπό κλίμακα για την κονσόλα), καλής ποιότητας και αυθεντικής αίσθησης χειριστήρια, και προεγκατεστημένα 30-40 από τα σημαντικότερα παιχνίδια ανά σύστημα. Το αρνητικό εδώ είναι ότι κάποια εξαντλήθηκαν γρήγορα και πωλούνται πλέον αποκλειστικά ως μεταχειρισμένα σε ψηλότερες τιμές από καινούριου (νομίζω αφορά κυρίως τα NES mini και SNES mini). Πάντως μπορούν να δεχθούν πείραγμα και να εγκατασταθούν σε αυτά και άλλα παιχνίδια, του ίδιου ή και άλλων συστημάτων.

Με λίγη ενασχόληση η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει ακόμη και σε ένα παλιό κινητό android, ένα παλιό πισί, ένα Wii, ή ένα PS3.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.283
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top