REW Μετρήσεις - Διόρθωση Χώρων, για αρχαρίους.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Καλό απόγευμα σε όλους.
Θα ήθελα να ασχοληθώ με την απόδοση του συστήματός μου, καθώς και την μέτρηση ακουστικής του χώρου μου. Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με τους διάφορους τεχνικούς όρους οι οποίοι υπάρχουν μόνο στην Αγγλική και έτσι δεν μπόρεσα ποτέ να ασχοληθώ σοβαρά.
Θα ήταν μεγάλη εξυπηρέτηση για μένα, αλλά και σε πολλά πιστεύω άτομα του φόρουμ, να μπορέσουμε να 'έχομε έναν μπούσουλα, έστω για τις βασικές κινήσεις στο θέμα, πχ απαραίτητο λογισμικό και την σχετική βοήθεια σε αυτό, απαραίτητα "εργαλεία" που θα πρέπει να προμηθευτούμε κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σαν ξεκίνημα θέλω να δω τι γίνεται με το σύστημα του home cinema, και κατόπιν αν κρίνεται αυτό άξιο λόγου και για το δικάναλο σύστημα.
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η ενασχόληση με το REW έχει νόημα μόνο αν σκοπεύετε να διαβάσετε και θεωρία ακουστικής χώρων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Αν δεν τα πάμε καλά δηλαδή με τα Αγγλικά και με τους Ειδικούς τεχνικούς όρους....Δεν?
 




Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δυστυχώς δε λέει κάτι αυτό το thread. Από την αρχή του, ο κάθε χρήστης γράφει τα δικά του χωρίς τελικά να μένει στην ουσιά.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
https://el.wikipedia.org/wiki/Κύμα
Δεν βρίσκω άλλο τρόπο αν κάποιος δεν το έχει με τα αγγλικά.
Να διαβάσει κάποια απλά πράγματα για τα κύματα, είμαι σίγουρος ότι θα βρει αρκετό υλικό και στα ελληνικά.
Μετά υπάρχει ο Μπούτιας στο φόρουμ.
Με 100€ παίρνει το μικρόφωνο και κάνει την πλάκα του.
Αλλιώς θα μετράει και δεν θα καταλαβαίνει τίποτα.

Επίσης να καταλάβει τι είναι οι αρμονικές.
Βασικές γνώσεις.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Ευχαριστούμε για τα σχετικά, αν και εγώ περίμενα κάτι διαφορετικό, δηλαδή:

α. Ξεκίνημα: Απαραίτητες αρχικές κινήσεις:
Χρειαζόμαστε τα κάτωθι εργαλεία: Ένα μικρόφωνο, (μπορούμε να αναφέρουμε 1-2 επιλογές), το τάδε πρόγραμμα, την τάδε καλωδίωση.
Εναλλακτικές προτάσεις. Πχ αντί μικροφώνου, ένα ντεσιμπελόμετρο .
Λογισμικά...

β. Συνδέσεις.
Με πιο τρόπο θα γίνουν οι διάφορες συνδέσεις. Χρειάζεται φορητός ή κάνει και το συνδεδεμένο στο σύστημα htpc.
Επίσης ποιος ο ρόλος ενός av στην διαδικασία.

γ. Βασικές ρυθμίσεις του λογισμικού.
Οι απαραίτητες ρυθμίσεις - παραμετροποιήσεις του προγράμματος.

δ. Ένα παράδειγμα: Δηλαδή της μορφής: Αφού κάνουμε τις σχετικές συνδέσεις και παραμετροποιήσεις, ξεκινάμε με το κάτωθι αρχείο και αρχίζουμε με αυτόν τον τρόπο την καταμέτρηση κλπ.

Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε δηλαδή, αν έχουν νόημα αυτά που αναφέρω παραπάνω, και αν υπάρχει φυσικά αυτή η δυνατότητα.
Το να αναφέρουμε τεχνικούς όρους ή ποια καμπύλη είναι καλύτερη από κάποια άλλη ή βυθίσματα κλπ που διάβασα παραπάνω είναι χρήσιμα μεν αλλά για κάποιον που έχει μπεί πια στο νόημα και έχει καταλάβει τουλάχιστον τα βασικά πραγματάκια. Για εσάς δηλαδή που έχετε εμπειρία στο αντικείμενο, μπορεί να σας φαίνονται αυτά παιχνιδάκια και απόλυτα κατανοητά, άρα περιττά για συζήτηση, για εμάς 'ομως τους άσχετους είναι επιστημονικοί - τεχνικοί όροι μεγάλης δυσκολίας ως προς την κατανόησή τους.

Ξεκινώ λοιπόν με την συμβουλή του wissy διαβάζοντας το θέμα που προτείνει και βλέπουμε.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Αυτά που ζητάς είναι 10 λεπτά υπόθεση.
Είπαμε ...
Με 100€ παίρνει το μικρόφωνο και κάνει την πλάκα του.
Ένα υπολογιστής χρειάζεται, το REW είναι δωρεάν.
Τι νόημα έχει όμως;
Αν δεν διαβάσει...
κάποια απλά πράγματα για τα κύματα, είμαι σίγουρος ότι θα βρει αρκετό υλικό και στα ελληνικά.
Μετά υπάρχει ο Μπούτιας στο φόρουμ.
Τον Μπούτια τον έβαλε σε λινκ ο @wizzy
θα μετράει και δεν θα καταλαβαίνει τίποτα.
Δεν νομίζω να υπάρχει μέλος που να πήρε μικρόφωνο και όταν ανέβασε μετρήσεις να μην βρήκε βοήθεια στο φόρουμ.

Αλλά είναι αυτό που είπε σε άλλο νήμα ο ear (νομίζω). Εμείς μλκες είμαστε που διαβάσαμε;
Όλοι βοηθάνε αλλά μην περιμένετε αν δεν διαβάστε να κάτσει ο άλλος να σας κάνει ιδιαίτερο μάθημα ακουστικής. Θα σου πει ό,τι πρέπει να κάνεις αλλά να σου εξηγήσει για ποιο λόγο είναι πρακτικά πολύ δύσκολο.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δικό μου trademark.
:D
Η βοήθεια από τα μέλη είναι μεγάλη. Το βιώνω αυτές τις μέρες και σας ευχαριστώ. Φυσικά δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να κάνει το δάσκαλο και δε νομίζω να σκεφτεται κανείς ότι θα τα βρει έτοιμα. Οπότε δε τίθεται θέμα να σας θεωρεί μλκς. Από την άλλη το απλά διάβασε δεν είναι εύκολο από την άποψη ότι υπάρχει ολόκληρη επιστήμη πίσω από τον ήχο την οποια κάποιος τη σπουδάζει χρόνια. Και έπιτα έρχεται και η εμπειρία. Και φυσικά γίνεται πιο εύκολο αν υπάρχει φίλος - παρέα που ασχολείται και εκείνος και υπάρχουν οι χώροι λαι τα μηχανήματα. Πραγματικά να πω για τον εαυτό μου έχω ρίξει πολλλλλλύ διάβασμα. Κάποια τα καταλαβαίνω άλλα όσο και να τα διαβάζω μου φαίνονται κινέζικα.

Γενικά εγώ αυτό που θα ήθελα είναι ένας μπούσουλας ώς προς τι σειρά που πρέπει να ακολουθείς γιατι αυτή τι στιγμή κάνω μετρήσεις και αλλάζω θέσεις σε ηχεία - sub τα οποία όμως μπορεί τελικά το ένα να χαλάει το άλλο.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Γενικά εγώ αυτό που θα ήθελα είναι ένας μπούσουλας ώς προς τι σειρά που πρέπει να ακολουθείς γιατι αυτή τι στιγμή κάνω μετρήσεις και αλλάζω θέσεις σε ηχεία - sub τα οποία όμως μπορεί τελικά το ένα να χαλάει το άλλο.
ΟΚ
  • Μην βιάζεσαι, δεν θα τελειώσεις σε ένα απόγευμα
  • Το τέλειο δεν είναι του σαλονιού.
  • Κάπου χαλάει, κάπου φτιάχνει. Ψάχνεις την χρυσή τομή.
  • Το σημαντικό είναι το ''πρώτο δωμάτιο''. Δλδ από τα 10 - 200Hz. Για αυτό λέμε διάγραμμα μέχρι τα 300 Ηz.
  • Καθαρές μετρήσεις. Να μην αλλοιώνεται το σήμα από οποιαδήποτε εφαρμογή.
  • Τρίποδο στο μικρόφωνο, καλιμπρέισον 90, να κοιτάει προς τα πάνω.
  • Μετράς ξεχωριστά από κάτω προς τα πάνω. Πρώτα σαμπ μετά ηχεία.
  • Μαζί σαμπ και ηχεία για να δέσεις την ένταση του σαμπ με τα ηχεία.
  • Μετά αρχίζουν τα δύσκολα.
  • Πάρε ποπ κορν
  • Εξαρτάται από το ποιο σοφτγουερ χρησιμοποιείς για το που θα μπει το κρος, με ποια κλίση, η φασική και η χρονική ευθυγράμμιση.
  • Θα καταλήξεις σε ένα συμβιβασμό, μην γίνεσαι ψυχαναγκαστικός. :thumbsdown:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Κατάλαβα, σε γενικές γραμμές λοιπόν διάβασμα.
Δεν τα πάω δυστυχώς καλά με τα αγγλικά. Έτσι μεταφράζω σιγά σιγά με τον μεταφραστή, το pdf για το rew και μάλλον κάτι θα κάνω.
Ξεκινώντας, πρόσεξα ότι μπορούμε να εργασθούμε και με ντεσιμπελόμετρο, αλλά μάλλον καλύτερη δουλειά γίνεται με μικρόφωνο usb.

Η γνώμη σας ασφαλώς θα είναι η προμήθεια μικροφώνου. Από μια ματιά στον σκρουτζ βρήκα κάποιο από τα παρακάτω:
α. Behringer ECM8000
β. DBX RTA M Measurement

Όμως συνδέονται μέσω xlr από ότι πρόσεξα.
[DOUBLEPOST=1535276387][/DOUBLEPOST]
ΟΚ
  • Μην βιάζεσαι, δεν θα τελειώσεις σε ένα απόγευμα
  • Το τέλειο δεν είναι του σαλονιού.
  • Κάπου χαλάει, κάπου φτιάχνει. Ψάχνεις την χρυσή τομή.
  • Το σημαντικό είναι το ''πρώτο δωμάτιο''. Δλδ από τα 10 - 200Hz. Για αυτό λέμε διάγραμμα μέχρι τα 300 Ηz.
  • Καθαρές μετρήσεις. Να μην αλλοιώνεται το σήμα από οποιαδήποτε εφαρμογή.
  • Τρίποδο στο μικρόφωνο, καλιμπρέισον 90, να κοιτάει προς τα πάνω.
  • Μετράς ξεχωριστά από κάτω προς τα πάνω. Πρώτα σαμπ μετά ηχεία.
  • Μαζί σαμπ και ηχεία για να δέσεις την ένταση του σαμπ με τα ηχεία.
  • Μετά αρχίζουν τα δύσκολα.
  • Πάρε ποπ κορν
  • Εξαρτάται από το ποιο σοφτγουερ χρησιμοποιείς για το που θα μπει το κρος, με ποια κλίση, η φασική και η χρονική ευθυγράμμιση.
  • Θα καταλήξεις σε ένα συμβιβασμό, μην γίνεσαι ψυχαναγκαστικός. :thumbsdown:
Ευχαριστώ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές ως προς το ψυχολογικό. Ξεκίνημα λοιπόν με τις χαμηλές!
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ΟΚ
  • Μην βιάζεσαι, δεν θα τελειώσεις σε ένα απόγευμα
  • Το τέλειο δεν είναι του σαλονιού.
  • Κάπου χαλάει, κάπου φτιάχνει. Ψάχνεις την χρυσή τομή.
  • Το σημαντικό είναι το ''πρώτο δωμάτιο''. Δλδ από τα 10 - 200Hz. Για αυτό λέμε διάγραμμα μέχρι τα 300 Ηz.
  • Καθαρές μετρήσεις. Να μην αλλοιώνεται το σήμα από οποιαδήποτε εφαρμογή.
  • Τρίποδο στο μικρόφωνο, καλιμπρέισον 90, να κοιτάει προς τα πάνω.
  • Μετράς ξεχωριστά από κάτω προς τα πάνω. Πρώτα σαμπ μετά ηχεία.
  • Μαζί σαμπ και ηχεία για να δέσεις την ένταση του σαμπ με τα ηχεία.
  • Μετά αρχίζουν τα δύσκολα.
  • Πάρε ποπ κορν
  • Εξαρτάται από το ποιο σοφτγουερ χρησιμοποιείς για το που θα μπει το κρος, με ποια κλίση, η φασική και η χρονική ευθυγράμμιση.
  • Θα καταλήξεις σε ένα συμβιβασμό, μην γίνεσαι ψυχαναγκαστικός. :thumbsdown:
  • σε καμία περίπτωση δε βιάζομαι απλά όπως είχε πει κάποια στιγμή ο @Zizik το χόμπι του δεν είναι να μετράει αλλά να ακούει -βλέπει.
  • προφανώς δεν είναι αλλά προς το παρόν αυτό έχω.
  • check
  • και όταν μετράω μόνο το sub η όταν βάλω και στο παιχνίδι τα υπόλοιπα ηχεία?
  • bitstrem από pc rew χωρίς κάτι ενεργοποιημένο στον av.
  • check
  • check
  • check
  • τι? μετά τα δύσκολα? ωωχχ
  • ξιροκάρπια καλήτερα
  • αναγκαστικά λόγο και av audyssey xt32 μαζί με το app
  • check, mmmmm...
[DOUBLEPOST=1535277067][/DOUBLEPOST]
είναι η ελληνική αντιπροσωπία. εγώ πχ το έφερα από έξω. Umik 1
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
και όταν μετράω μόνο το sub η όταν βάλω και στο παιχνίδι τα υπόλοιπα ηχεία?
Μόνο του το σαμπ χωρίς κρος, χωρίς τίποτα.
Μόνα τους τα ηχεία χωρίς κρος, χωρίς τίποτα.
Η χρήσιμη μέτρηση των ηχείων είναι μέχρι τα 500 Hz. Άντε να μετρήσεις μέχρι τα 1000.
Θα σου ζητηθεί μέτρηση ηχείων μέχρι τα 300 με σμουθ 1/24 ή νο σμουθ μέχρι 200 για να δούμε που μπορούν να δέσουν με το σαμπ.

Από τα 200hz και πάνω είναι το αγγούρι. Μην πάτε εκεί. Θα μπλέξετε άσχημα.
Αφήστε το για αργότερα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μόνο του το σαμπ χωρίς κρος, χωρίς τίποτα.
Μόνα τους τα ηχεία χωρίς κρος, χωρίς τίποτα.
Η χρήσιμη μέτρηση των ηχείων είναι μέχρι τα 500 Hz. Άντε να μετρήσεις μέχρι τα 1000.
Θα σου ζητηθεί μέτρηση ηχείων μέχρι τα 300 με σμουθ 1/24 ή νο σμουθ μέχρι 200 για να δούμε που μπορούν να δέσουν με το σαμπ.

Από τα 200hz και πάνω είναι το αγγούρι. Μην πάτε εκεί. Θα μπλέξετε άσχημα.
Αφήστε το για αργότερα.
πρέπει δλδ μέχρι τα 200 - 300 hz να μοιάζουν οι καμπύλες του sub με τα ηχεία? ναι αλλά βάζουμε κροσ ώστε το κάθε ένα να παίζει αυτές που πρέπει. πχ 80 κροσ. Από 80 και κάτω αρχίζει και παίζει το sub και από εκεί και πάνω τα ηχεία. αυτό το κάνουμε ώστε μέχρι να γίνει η μετάβαση να είναι συγχρονισμένα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top