REW - ακουστική μέτρηση και ανάλυση χώρου

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλησπέρα

δεν γνωρίζω αν υπάρχει ήδη κάποιο νήμα.
έχει χρησιμοοποιήσει κάποιος το REW;

μερικές ερωτήσεις ως αρχάριος

1) μπορεί να βγάλει άκρη κάποιος άσχετος αν παιδευτεί 2-3 απογεύματα ή απαιτεί πολύωρη ενασχόληση;

2) υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά; στα αγγλικά θα υπάρχει σίγουρα.

3) πέρα απο το REW, ενα pc/mac και ένα μικρόφωνο (ιδανικά ένα UMIK-1 USB microphone),
τι άλλο χρειαζόμαστε για να κάνουμε μια μέτρηση του χώρου μας;

οποιαδήποτε βοήθεια (guide step by step, video tutorial, link, σχόλια, παρατηρήσεις..) ευπρόσδεκτη


 



Y

Yiannis_B

Guest
δώσε τα φώτα σου! πόσα ξενύχτια μέχρι να το μάθεις;
Αυτά τα πράματα, έρχονται φυσικά, προσωπικά ξεκίνησα με την ξαδέρφη την αννούλα, να παίζουμε τους γιατρούς χωρίς σύνορα...:rolleyes:

 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
δώσε τα φώτα σου!
πόσα ξενύχτια μέχρι να το μάθεις;
Μήνες. Διάβασμα, μετρήσεις και συζητήσεις. Και πάλι απο την αρχή.
Εχω ανεβάσει δεκάδες μετρήσεις προσπαθώντας να μάθω, και να φτιάξω τον χώρο μου.
(Και αλλα μέλη επίσης εχουν δικά τους θρεντ με μετρήσεις).

Και δεν εχω μάθει ούτε το 10%.

Αν εχεις όρεξη και κουράγιο, όρμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μήνες. Διάβασμα, μετρήσεις και συζητήσεις. Και πάλι απο την αρχή.
Εχω ανεβάσει δεκάδες μετρήσεις προσπαθώντας να μάθω, και να φτιάξω τον χώρο μου.
(Και αλλα μέλη επίσης εχουν δικά τους θρεντ με μετρήσεις).

Και δεν εχω μάθει ούτε το 10%.

Αν εχεις όρεξη και κουράγιο, όρμα.
Ευχαριστώ για την πλήρη αποθάρρυνση!

Αν ήταν να καταφέρω κάτι σε 3-4 απογεύματα θα το δοκίμαζα. Τώρα σκέφτομαι, ότι απλά θα χάσω τον χρόνο μου.

Και το dirac στο nanoavr DL έτσι είναι;

ή να πάω για ένα antimode, για το νέο sub και να αφήσω τα ηχεία όπως είναι αρυθμιστα και αβάπτιστα, μέχρι να πάρω νέο avr ενισχυτή;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Όχι, το Dirac σε υπολογιστή.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Ο,τι μάθεις κέρδος ειναι. Και καθε σελίδα διάβασμα, κάθε μέτρηση, ειναι ενα βήμα μακρυά απο την μεταφυσική βλακεία του χάλι εντ. Καλό κάνει.

Eye opener.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αν θέλεις να κάνεις μόνο μια μέτρηση του χώρου σου και απλά να κάθεσαι να τη κοιτάς μετά, μια χαρά σου φτάνουν 2 απογεύματα...εσύ γιατί θες να κάνεις μέτρηση?
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Δεν σε κατάλαβα για το dirac..

Aν παρω το nanoavr DL (dirac live) θέλει τόσο διάβασα και χρόνο για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα;
Δεν λέω να γίνω pro..

Μήπως συμφέρει ενα απλό minidsp και ένας επαγγελματίας που θα το ρυθμίσει; χωρίς να έχουμε ξοδευτεί για το dirac το οποίο έχει 6απλασιο κόστος.
[DOUBLEPOST=1482790219][/DOUBLEPOST]
Αν θέλεις να κάνεις μόνο μια μέτρηση του χώρου σου και απλά να κάθεσαι να τη κοιτάς μετά, μια χαρά σου φτάνουν 2 απογεύματα...εσύ γιατί θες να κάνεις μέτρηση?
Για να δω τι γίνεται στο χώρο.
Αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ή είμαι σε ενα ικανοποιητικό επίπεδο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Το Dirac το χρησιμοποιώ ως software απο τον υπολογιστή.
http://www.dirac.com/online-store/

Δεν ειναι απαραίτητο το nanoAvr. Βολεύει ομως πολυ (η έκδοση του σε nanoAvr) σε πολυκαναλα setup. Και πλεονεκτεί κατα πολυ του minidsp.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Το Dirac το χρησιμοποιώ ως software απο τον υπολογιστή.
http://www.dirac.com/online-store/

Δεν ειναι απαραίτητο το nanoAvr. Βολεύει ομως πολυ (η έκδοση του σε nanoAvr) σε πολυκαναλα setup. Και πλεονεκτεί κατα πολυ του minidsp.
Μάλλον δεν γίνεται αυτό που λες γιατί με ενδιαφέρει για πολυκαναλο stup και αναπαραγωγή ταινιών από media player. Δεν θέλω να έχω ένα PC απλά για να κρατάει της ρυθμίσεις eq. Γιαυτό και χρειάζομαι το nanoavr DL.

Πλεονεκτει ως προς να γίνει πιο εύκολη η δουλειά του καλιμπρατορα;
Και με τα δύο δεν μπορείς να φέρεις τον ήχο εκεί που θέλεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Πράγματι θελεις το nanoAvr, εκτός παλι αν πάρεις AV με ενσωματωμένο Dirac....

Το minidsp μην το συγκρίνεις με το Dirac. Σου δίνει κάποιες δυνατότητες, αν γνωρίζεις πως να τις εκμεταλλευτείς, αλλα το Dirac ειναι πολυ πιο sofisticated.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αυτό λέω. Τι να το κάνω το sofisticated αφού και για αυτό θα πρέπει να έρθει ένας επαγγελματίας να το ρυθμίσει...

Καλύτερα δεν είναι το φθηνότερο minidsp;
Αφού είτε με dirac, είτε χωρις, ο καλιμπρατορας θα το φέρει εκεί που πρέπει..

Έχω κάποιο λάθος στο παραπάνω σκεπτικό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Λαθος κατάλαβες, ή εγω δεν τα γράφω καλά.

Ο καλιμπρατορας (εφοσον ειναι άξιος) θα τα φτιάξει καλυτερα απο εσένα, ειτε με την μια, ειτε με την αλλη επιλογή.

Το Dirac ομως ειναι καλύτερο απο το minidsp. Και ισως να μπορείς να το δουλέψεις και μόνος σου. Ισως.

Το minidsp ειναι πιο απαιτητικό στην ρύθμιση, και λιγοτερο αποτελεσματικό.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Το nanoavr DL είναι πολύ ακριβό, και μπορεί να θέλει και καλιμπρατορα..

Το minidsp φθηνότερο, αλλά θέλει οπωσδήποτε καλιμπρατορα, οπότε βγαίνει στο κόστος ενός antimode cinema το οποίο βέβαια είναι μόνο Sub Eq.

Ενώ το minidsp 2x4 (αν δε κάνω λάθος..) ειναι για 5.1
Ισως το minidsp 2x4 να είναι η καλύτερη λύση μέχρι την αγορά avr με dirac.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αν υπαρχει η οικονομική δυνατότητα βαλε Dirac, με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Αν όχι, ο,τι και να κανεις (σωστα ομως) ειναι καλύτερο απο το τίποτα.

(Το ίδιο λέμε; :))
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
γιατρε μου παλι ζωγραφισες :roflmao:

δεν κανει το nanoavr ματια μου ...ειναιι ως 7.1 και το πετας μετα αν θες να πας σε atmos κ.λ.π.

ασε τα χαζα με το dirac και αν θες να τον βοκθησεις που ειστε διπλα .....να πας στον χωρο το, να βαλετε το sub στα σημεια που μπορει να μπει, να παρεις τις μετρησεις να τις βαλεις στο rew να σου βγαλει την ισοσταθμιση που χρειαζεται αναλογα το EQ που θελει να παρει .....θα κανει καλη δουλιτσα αυτοματα....αν θελει φερνει και καποιον να το κανει manual

π.χ.αυτοματη ισοσταθμιση...

eq.jpg


αν δεν παρει EQ με ενα φρεσκο marantz η denon θα του το φτιαξει μισ χαρα το χτ32 αυτοματα....
....προτεινω την αγορα νεου av

ρε τι καθομαι και κανω πρωι πρωι !!!!!! :roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Για sub equalizing με το minidsp σε περιοχές που έχουμε βυθίσεις είναι λάθος να προσθέτουμε κάποια db ώστε να το φέρουμε στην ιδανική καμπύλη, ή μόνο αφαιρούμε όπως κάνει ο τύπος στο πρώτο video?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Επεμβανεις φασικα για την ομαλοτερη αποκριση και μετα κοβεις , οτι αλλο ειναι ασκοπο και αυξανει τις παραμορφωσεις, καβα παντα πρεπει να εχεις απο ισχυ φυσικα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
γιατρε μου παλι ζωγραφισες :roflmao:

δεν κανει το nanoavr ματια μου ...ειναιι ως 7.1 και το πετας μετα αν θες να πας σε atmos κ.λ.π.

ασε τα χαζα με το dirac και αν θες να τον βοκθησεις που ειστε διπλα .....να πας στον χωρο το, να βαλετε το sub στα σημεια που μπορει να μπει, να παρεις τις μετρησεις να τις βαλεις στο rew να σου βγαλει την ισοσταθμιση που χρειαζεται αναλογα το EQ που θελει να παρει .....θα κανει καλη δουλιτσα αυτοματα....αν θελει φερνει και καποιον να το κανει manual

π.χ.αυτοματη ισοσταθμιση...

View attachment 67667

αν δεν παρει EQ με ενα φρεσκο marantz η denon θα του το φτιαξει μισ χαρα το χτ32 αυτοματα....
....προτεινω την αγορα νεου av

ρε τι καθομαι και κανω πρωι πρωι !!!!!! :roflmao::roflmao:
Κώστα μου, ζωγραφίζεις συστηματικά :roflmao::roflmao::roflmao:

Το 7.1 ειναι αρκετό για την συντριπτική πλειοψηφία. Οσοι θελουν atmos, μπορούν να πάρουν εναν Arcam με Dirac και atmos (ή το emotiva που θα βγει σε κανα μηνα :whistling:) , ή να περιμένουν την επόμενη έκδοση nanoAvr.
Αν ο maestro ήθελε να στήσει atmos θα το ειχε αναφέρει.

Και το πιο τραβηγμενο απο αυτα που εγραψες ειναι να αφησω την ιατρική ή την οικογένεια και να φάω κανα τριωρο σε ξενο σπιτι να κανω μέτρηση/ισοστάθμιση. Γιατί ξέρεις καλά πως το προβλημα δεν θα είναι μόνο το sub ;).

Για αυτη την δουλεια υπαρχουν επαγγελματίες.

Ο καθένας απο εμας εχει δυο επιλογές:
Η΄ να φωνάξει τον επαγγελματία
Η΄ να σπάσει το κεφάλι του στο διάβασμα και στον πειραματισμό.
Το να πειραματιζόμαστε ο ενας στο κεφάλι του αλλου (του κασίδη δηλαδη) το βρισκω παντελως λαθος. Αλλο η βοήθεια-κατεύθυνση μεσω συμβουλών, που ειναι ουσιαστικά τροφή για περαιτέρω αναζήτηση, και αλλο να πηγαίνουμε ως "γνώστες" στα σπίτια και να το παίζουμε καλιμπράτορες (μηπως να ζητούσα και αμοιβή; :p)

Και αυτό με το χτ32 πολύ καλό, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;:roflmao:

Αντε, με εφτιαξες παλι :lolsign:
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top