REW: Auto-EQ σε PC

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Καλημέρα

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του στο πως μπορώ να εφαρμόσω Auto-EQ με το REW σε PC? Δηλαδή, δεν χρησιμοποιείται miniDSP συσκευή ή κάτι παρόμοιο παρά μόνο η κάρτα ήχου σε σύνδεση με τα ηχεία. Το REW βλέπω έχει την επιλογή Generic equalizer https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/eqwindow.html#top και αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος σύνδεσης των φίλτρων στο PC.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Νομίζω ότι το Rew κάνει δουλειά με το APO equalizer. Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Δες το, αξίζει. :thumbsup:
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Νομίζω ότι το Rew κάνει δουλειά με το APO equalizer. Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Δες το, αξίζει. :thumbsup:
Έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω το APO στο PC αλλά δεν εγκαθίσταται. Περιμένω κάποια νεότερη βερσιόν.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Το rew δεν κάνει εκουαλάιζινγκ από μόνο του, είναι μετρητικό πρόγραμμα. Πρέπει να έχεις μικρόφωνο να μετρήσεις και στη συνέχεια αν θες να περάσεις τις προτεινόμενες τιμές από το rew σε άλλο software
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Το rew δεν κάνει εκουαλάιζινγκ από μόνο του, είναι μετρητικό πρόγραμμα. Πρέπει να έχεις μικρόφωνο να μετρήσεις και στη συνέχεια αν θες να περάσεις τις προτεινόμενες τιμές από το rew σε άλλο software
Έχω μικρόφωνο :) Τον τρόπο να περάσω τα φίλτρα του REW στο PC δεν έχω :)
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979


Αν έχεις λοιπόν το umic η κάποιο άλλο καλιμπραρισμενο μικρόφωνο μπορείς να κανείς θαύματα
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Αν δεν κάνει export για το συγκεκριμένο software που έχεις, μπορείς να βάλεις τις τιμές με το χέρι
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι... με παραμετρικά φίλτρα, με convolution, με το χέρι... κλπ.
Σου περιγράφω συνοπτικά, τον πιο απλό μάλλον, όχι απαραίτητα τον καλύτερο αλλά σίγουρα θα είναι μια καλή αρχή και τροφή για περαιτέρω ψάξιμο.
Αφού κάνεις τη μέτρηση σου (εδώ χωράει ξεχωριστή κουβέντα... θα μετρήσεις όλα τα κανάλια μαζί; ξεχωριστά; διαφορετικές θέσεις και μέσο όρο;;; ας υποθέσουμε για ευκολία πως μετράς τα κανάλια μαζί στη θέση που ακούς και σε 2 ακόμη κοντινές και βγάζεις μέσο όρο) ανοίγεις στο REW το EQ.
-Στην καρτέλα Equaliser διαλέγεις το Generic
-Στην καρτέλα Target διαλέγεις αν θες ηχεία ή sub, ας πούμε πως διαλέγεις το full range
Στο LF SLope και LF Cutoff διαλέγεις τη συχνότητα που κατεβαίνουν τα ηχεία σου, αν είναι Bass Reflex διάλεξε σαν slope τα 24 db.
Πιο κάτω στήνεις το επιθυμητό target curve, προσωπική επιλογή καθόλου target curve εδώ (δηλαδή τα LF/HF Rise Slope στο 0). Δεν στήνω εδώ target curve για να έχω ελευθερία κινήσεων και να στήνω όσες θέλω στο APO μετά.
Στο target level, αν πατήσεις το "set target level" θα διαλέξει μόνο του κάτι περίπου στην ένταση που μέτρησες, αν θες κάτι άλλο το βάζεις με το χέρι.
-Επόμενη καρτέλα, Filter Tasks, μπορείς για αρχή να αφήσεις τα default. Το Individual Max Boost πάντως να ξέρεις, είναι το πόσο πολύ θα επιτρέπεις κάθε φίλτρο που θα δημιουργηθεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα. Για αρχή μείνε χαλαρά και άστο στα 6db.
-Πατάς Match Response to Target και το περιμένεις να κάνει τα μαγικά του
-Πατάς Export filter settings as text και αποθηκεύεις κάπου τα φίλτρα που έφτιαξε
-Στο ΑΡΟ τώρα, πατάς το + για να βάλεις ένα νέο φίλτρο, μετά control -> include configuration file και τσιμπάς το αρχείο που έσωσες πριν.
-Αυτό ήταν!! έκανες το πρώτο σου room correction!
Πιθανότατα να μη σου αρέσει το αποτέλεσμα, να σου φαίνεται αναιμικό, χωρίς όγκο... απλά δεν έχεις βάλει ακόμη μια target curve. Κάνε ένα νέο φίλτρο στο ΑΡΟ, διάλεξε ένα Graphical equaliser with variable bands και στήσε και μια target curve λίγο by the book, λίγο με τα γούστα σου και έτοιμος.

Όπως καταλαβαίνεις προσπαθωντας να είμαι συνοπτικός, παρέλειψα διάφορες μικρολεπτομέρειες... όμως θα πάρεις μια ιδέα, θα κάνεις το βάπτισμα του πυρός και μετά αν έχεις όρεξη έχει πράμα για διάβασμα...
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Σωστά μέχρι εδώ, αλλά μην ξεχάσεις να προσθέσεις και μία-δύο loudness correction curves, ανάλογα πόσο δυνατά ακούς κάθε φορά, αλλιώς το αποτέλεσμα θα σου φανεί άδειο και χωρίς πρίμα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σωστά μέχρι εδώ, αλλά μην ξεχάσεις να προσθέσεις και μία-δύο loudness correction curves, ανάλογα πόσο δυνατά ακούς κάθε φορά, αλλιώς το αποτέλεσμα θα σου φανεί άδειο και χωρίς πρίμα.
Ισχύει, γενικά η ιδέα (η δικιά μου τουλάχιστον) είναι από το REW να εξάγεις φίλτρα για flat response και όλα τα άλλα (target curve, loudness, προσωπικό γούστο) να τα κάνεις με την ευκολία του ΑΡΟ.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top