REW Basic Tutorial

Μηνύματα
54
Reaction score
33
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να βρω ενα tutorial για να κάνω τις πρώτες μου μετρήσεις, χρησημοποιόντας έναν υπολογιστή και το μικροφωνο που δίνουν μαζί με τον Marantz SR7012. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς θα κάνω calibration το μικρόφωνο και αν χρειάζεται αυτό το loop στην κάρτα ήχου, που έχω δει σε κάποια tutorial. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Λειτουργεί το μικρόφωνο της Marantz αξιόπιστα για REW?
Αμφιβάλλω
 

Μηνύματα
54
Reaction score
33
Λειτουργεί το μικρόφωνο της Marantz αξιόπιστα για REW?
Αμφιβάλλω
Από ότι διάβασα, το Rew είναι συμβατό και με αναλογικά μικρόφωνα, οπότε γιατί να μην δουλέψει? Εκτός αν εννοείς ότι γενικά δεν είναι καλό μικρόφωνο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Από ότι διάβασα, το Rew είναι συμβατό και με αναλογικά μικρόφωνα, οπότε γιατί να μην δουλέψει? Εκτός αν εννοείς ότι γενικά δεν είναι καλό μικρόφωνο.
Δεν το έχω ξαναδεί να γίνεται, αμφιβάλλω
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
http://www.roomeqwizard.com/REWhelp.pdf

Η ακρίβεια των μετρήσεων εξαρτάται από την ποιότητα του μικροφώνου και του USB audio interface που θα χρησιμοποιήσεις.

Κατά προτίμηση:

- Κατάλληλα διακριβωμένο μικρόφωνο, χαμηλού θορύβου και παραμορφώσεων, πυκνωτικό / electret), με εξαιρετικά επίπεδη απόκριση συχνότητας μέσα σε ένα τυπικό εύρος 3-5 Hz έως 30 kHz. Πολλές φορές συνοδεύεται και από κάποιο αρχείο διακρίβωσης (calibration file), το οποίο διατίθεται στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή. Αυτό, φορτώνεται στο χρησιμοποιούμενο λογισμικό μετρήσεων (REW), για την αντιστάθμιση ενδεχόμενων ανωμαλιών της απόκρισης λήψης του μικροφώνου. Έτσι γίνεται η διακρίβωση.

- Eξωτερικό USB audio interface, με είσοδο πυκνωτικού / electret μικροφώνου, κατά προτίμηση XLR (με δυνατότητα 12-48 V phantom power) και έξοδο προς το υπό μέτρηση μεγάφωνο / ηχείο. Επίσης, απαιτείται να διαθέτει δυνατότητα υποστήριξης ανάλυσης 24-bits / 96 kHz
 
Last edited:

D

Dimkal

Guest
Να σου πω την μαυρη αληθεια μου.
Εχω μια ακριβη Xonar και το λογισμικο της εχει calibration αντηχησης κλπ ακομα και για stereo ακροασεις.
Και επειδη ο χωρος δεν ειναι και ιδανικος, απόσταση απο αριστερο ηχειο 2 μετρα και απο δεξι αντε γεια οσο ενα γκολποστ γηπεδου, δεν ξερω αν εχει νοημα νο κανω αυτες τις διορθωσεις με μικροφωνο.
Και οπως λες και υπεθετα, δεν μιλαμε για ενα μικροφωνακι skype αλλα για ενα διακριβωμενο εργαλείο στουντιο.
Δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ενοικιασης για να δοκιμασω αποτελεσματα
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Δαικριβωμένα μικρόφωνα έχουν και άλλες εταιρίες (βλέπε Behringer) αλλά συνοδεύουν άλλα πιο επαγγελματικά εργαλεία και S/W. Η λύση του Umic είναι μακράν η πιο οικονομική σε σχέση με την απόδοσή του και πλήρως συμβατή με το REW. Από την στιγμή που δεν μπορείς να πιστοποιήσεις την καμπύλη του Marantz δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό. Οι μετρήσεις που κάνει ένας AV Receiver είναι άλλες και με άλλο λογισμικό, πιθανώς, δεν ξέρω ακριβώς, όχι σε όλο το φάσμα του ήχου.
Γιάννης
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Στο site της drc για παραδειγμα....και σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει ελεγε οτι η κακη ποιοτητα μουσικης(πχ mp3) καθως και ο πολυ κακος χωρος με ενα dsp δεν θα βοηθησει.

Dimkal το rew και το μικροφωνο εαν ειχα την εμπειρια που εχω τωρα θα το επαιρνα εξ αρχης. Διοτι θα σου πει μια αληθεια....ή θα σου πει κατσε στα αυγα σου ο χωρος ειναι κακος ή θα σου πει εαν εχει τα χρηματα καντο.

Εαν μενεις αθηνα ευχαριστως καποια στιγμη να ερθω να μετρησουμε.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
33
Οκ, οποτε χωρίς καλιμπραρισμενο μικρόφωνο δεν κάνουμε δουλειά... Απόλυτα λογικό αλλά σαν νέος/ασχετος στον χώρο , θα αργούσα πολύ να το σκεφτώ... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top