Rgb case modding

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά.

Έχω μια Asus prime b450-plus και μου ζητάει ο γιος μου rgb fans στο κουτί.
Διαβάζω για κάτι 3pin ή 4pin 5v ή 12v και μπερδεύομαι.Το motherboard λέει για ένα Aura sync
που υποστηρίζει και έχει και ένα 4pin rgb header.3 ή 4 fans θέλει να βάλει μαζί με αυτόν του επεξεργαστή.

Γίνεται ή πρέπει να πάρω και rgb controller να δουλεύει αυτόνομα απ'τη μητρική?


Aura sync.jpg
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Αφού το mobo έχει δικό του header, δεν χρειάζεται να πάρετε σετ με rgb controller, αλλά πρέπει να βρείτε ανεμιστήρες συμβατούς με το aura sync της Asus. Επίσης, για να μη μπλέκετε με splitters για το ρεύμα των μοτέρ, αφού το mobo έχει 3 fan headers (συν το cpu fan), πάρτε τρεις ανεμιστήρες. Αν πρέπει να είναι οπωσδήποτε τέσσερις, θα χρειαστείτε ένα τετράπινο splitter, αλλά προσέξτε να μην υπερφορτώσετε τον rgb header, που αντέχει έως 3 αμπέρ.

Η τροφοδοσία των rgb led γίνεται μέσω ξεχωριστού καλωδίου, και αφού το mobo έχει έναν rgb header, θα χρειασθείτε 3 splitter για 4 ανεμιστήρες (ή 2 για τρεις). Κυκλοφορούν rgb ανεμιστήρες σε πακέτα 3 ή 5 κομματιών, τα οποία συνήθως περιλαμβάνουν αυτούς τους splitters.

Αν και οι περισσότεροι rgb ανεμιστήρες (για να μην πω όλοι), είναι συμβατοί με το Asus aura sync (και το fusion της Gigabyte, και το mystic light της MSI) καλόν είναι να το επιβεβαιώσετε πριν αγοράσετε. Μια καλή λύση είναι αυτός εδώ. Αν πάρετε κάτι άλλο, προτιμήστε ανεμιστήρα με ημιδιαφανή ή διαφανή πτερύγια, που υποκειμενικά δίνει πιο καλαίσθητο αποτέλεσμα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Άρα κάθε rgb fan έχει 2 φύσσες.Μία για την τροφοδοσία του μοτέρ και μία για την τροφοδοσία των led.
Η τροφοδοσία του μοτέρ πέφτει στα fan headers του motherboard ή στο τροφοδοτικό απ'ευθείας και η τροφοδοσία των rgb πέφτει στον rgb header ή σε έναν εξωτερικό controller.

Εύκολο και κατανοητό πλήρως πλέον!
Ευχαριστώ!

Κάτι τελευταίο.Εάν δεν αναφέρεται η συμβατότητα του rgb δεν θα ανάψουν τα led?
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Κάτι τελευταίο.Εάν δεν αναφέρεται η συμβατότητα του rgb δεν θα ανάψουν τα led?
Δεν το γνωρίζω. Πιθανότατα θα ανάψουν όλα μαζί, θα φωτίζουν με λευκό φως.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Κάτι ακόμα! Το rgb εφέ σε κουτί με γυάλινο πλαϊνό κερδίζει πάρα πολύ με rgb υδρόψυξη, επειδή το water block έχει μικρό όγκο και αφήνει το χώρο ελεύθερο, ανοικτό στο μάτι. Η αερόψυκτρα γεμίζει ασφυκτικά το χώρο και δεν αφήνει το μηχάνημα να "δείξει".

Επίσης, το γυάλινο πλαϊνό είναι προφανώς εντελώς κλειστό και δεν αφήνει την κάρτα να αναπνέει καλά, αφού έχει τους ανεμιστήρες της "μπρούμυτα". Άρα προϋποτίθεται κουτί με εισροή αέρα από το δάπεδό του, ή εισροή αέρα από την πρόσοψη, αλλά με μεγάλη πίεση, με μεγάλη ταχύτητα ώστε αυτός να φθάνει εκεί που εισπνέει το ψυγείο της κάρτας, ή υδρόψυξη και της κάρτας. Διαφορετικά, η κάρτα δεινοπαθεί...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Κυκλοφορούν rgb ανεμιστήρες σε πακέτα 3 ή 5 κομματιών, τα οποία συνήθως περιλαμβάνουν αυτούς τους splitters.
Μία παρατήρηση σε αυτό.

Επειδή κι εγώ είχα περισσότερους ανεμιστήρες από RGB headers αγόρασα splitter, συγκεκριμένα αυτόν εδώ.
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι, όταν βάλω εφέ μεταβαλλόμενου φωτισμού μέσω του Armoury Crate, οι δύο ανεμιστήρες που βρίσκονται στο ίδιο splitter μπερδεύονται και δεν ακολουθούν ταυτόχρονα το πρόγραμμα.
Επίσης έχουν θέμα με τα χρώματα. Ο ένας δείχνει τα μισά.

Άλλαξα splitter, όπως και θέση ανεμιστήρων, και δεν είδα διαφορά. Άρα είναι θέμα header ή software.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σημαντική πληροφορία.Θα την έχω υπόψιν μου.
Θα το ψάξω και στο νετ μήπως υπάρχει καμμιά λύση.
Thanks!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top