Rip CD με foobar η jriver;

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Έχει καμμιά διαφορά στην ποιότητα αν ριπάρεις CD με foobar ή jriver; Την μετατροπή θέλω να την κάνω για να τα ακουω μεσω υπολογιστή και dac σε wav η flac.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Άκουσες δγιαφορές από τη μετατροπή με foobar γιατρέ μου? :tongue:
Ναι, γιατί; Απαγορεύεται; :lol: :lol: :lol:

Εδώ ο μίσος κόσμος ακούει διαφορές καλωδίων και οι μισές εκθέσεις hi-end είναι γεμάτες καλώδια, αυτό σε πείραξε; :gotcha:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για σωστό ριπάρισμα θες NOS cd rom μονής ταχύτητας του '95 ώστε να έχεις αναλογικό ήχο, τα άλλα ακούγονται ψηφιακά.


@Manos80s δε νομίζω να δεις καμία διαφορά, κάνε τη δουλειά σου με όποιο σε βολεύει.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Το EAC δεν το έβαλα γιατί δεν θελω να μπλεξω με ρυθμίσεις παρολο που ξερω καποια πραγματα σχετικά με το ripping. Θελω να μετατρεψω τα CD και να ακουσω την μουσική μου. Δεν εχω και τον χρονο για ψαξιμο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Το EAC δεν το έβαλα γιατί δεν θελω να μπλεξω με ρυθμίσεις παρολο που ξερω καποια πραγματα σχετικά με το ripping. Θελω να μετατρεψω τα CD και να ακουσω την μουσική μου. Δεν εχω και τον χρονο για ψαξιμο.
Ναι μωρέ, χρησιμοποίησε απλώς το πιο εύχρηστο. Δηλαδή, eac, μη σκας, χαλαρά. :roflmao:

Σου μαζεύει κι εξώφυλλα βρε, κάνει ωραία δουλειά. Αυτά τα παρελκόμενα (πχ εξώφυλλα), έχουν πλέον μεγαλύτερη σημασία, αφού τα περισσότερα media players στα δείχνουν την ώρα που παίζουν τα κομμάτια. ;)

Οπότε αυτή την ολοκληρωμένη δουλειά ψάχνεις, να είναι σενια.

Στο θέμα της μεταφοράς των ψηφίων του ασημένιου δίσκου, τα όποια προβλήματα του παρελθόντος, πλέον δεν υπάρχουν.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Ναι μωρέ, χρησιμοποίησε απλώς το πιο εύχρηστο. Δηλαδή, eac, μη σκας, χαλαρά. :roflmao:

Σου μαζεύει κι εξώφυλλα βρε, κάνει ωραία δουλειά. Αυτά τα παρελκόμενα (πχ εξώφυλλα), έχουν πλέον μεγαλύτερη σημασία, αφού τα περισσότερα media players στα δείχνουν την ώρα που παίζουν τα κομμάτια. ;)

Οπότε αυτή την ολοκληρωμένη δουλειά ψάχνεις, να είναι σενια.

Στο θέμα της μεταφοράς των ψηφίων του ασημένιου δίσκου, τα όποια προβλήματα του παρελθόντος, πλέον δεν υπάρχουν.
Νομιζω οτι και ο jriver μπορει να το κανει αυτό.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις παίζει ρόλο μόνο στην ονοματολογία, ταξινόμιση, tags κ.λ.π. Το codec που χρησιμοποιεί κάθε πρόγραμμα κάνει όλη την δουλειά..... ;)
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Έχει καμμιά διαφορά στην ποιότητα αν ριπάρεις CD με foobar ή jriver; Την μετατροπή θέλω να την κάνω για να τα ακουω μεσω υπολογιστή και dac σε wav η flac.
Σε Πόσα cd θέλεις να κάνεις αυτή τη δουλειά;
 



Μηνύματα
30
Reaction score
4
Αν μπλεξουμε με ρυμθισεις eac, τα codec, στα ποσα bitrate να ριπαρω, ρυμθίσεις αρχείου εξαγωγής, κτλ θα φυγουμε εκτος θεματος και θα χρειαστώ μετα και 2 ντεπον εξτρα.
Post automatically merged:

Εχει ακουσει ρε παιδια κανεις μεγάλη διαφορα αν ριπαρεις με τον ενα η το αλλο προγραμμα;
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Σε 700!!
Κάνε το με EAC. Εχει και συνδεση με accurateRip database για να ελέγχει αν έχεις exact copy των αρχειων του cd.

Το στήσιμό του είναι 5 λεπτά υπόθεση, το κάνεις άπαξ και ξενιάζεις. Μια φορά το στήνεις και σωστά. Εχει και τα βασικά tags, οπότε στο πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής (foobar πχ) δεν θα έχεις πρόβλημα να βρείς αυτό που ψάχνεις.

Είναι και τσάμπα.

Και ναι, υπάρχει διαφορά μεταξύ των προγραμμάτων :eek:

Θa χρειαστείς περίπου κανα τεταρτο το κάθε cd.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
EAC με την τελευταια εκδοση του Lame, αν θελεις mp3.

Σεταρισμα πανευκολο, υπαρχουν απειροι οδηγοι στο internet.

Αν εχεις πολυ χωρο διαθεσιμο, παλι EAC με συμπιεση FLAC.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Εχω αγορασει τον jriver. Αν ριπαρω ενα CD στα 16b 44.1Hz με τον EAC σε flac η wav θα ακουγεται καλυτερα με τα ιδια ηχεια, ενισχυτή και dac σε σχεση με jriver και foobar;
 


Μηνύματα
30
Reaction score
4
Elysion αν κανεις μια φορα το σετάρισμα στον eac , ολα τα CD τα ριπάρεις με τον ιδιο τρόπο; Δηλαδη βαζεις το CD και πατας μονο εναρξη; Και μια δευτερη ερωτηση: οδηγίες στο ιντερνετ για σεταρισμα ή στο youtube ξερεις καποιες αξιόπιστες;​
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Elysion αν κανεις μια φορα το σετάρισμα στον eac , ολα τα CD τα ριπάρεις με τον ιδιο τρόπο; Δηλαδη βαζεις το CD και πατας μονο εναρξη; Και μια δευτερη ερωτηση: οδηγίες στο ιντερνετ για σεταρισμα ή στο youtube ξερεις καποιες αξιόπιστες;​
O καλύτερος και πληρέστερος οδηγός που έχω βρεί είναι αυτός. Μην τρομάξεις από το πόσο εκτενής είναι η λίστα, δεν θα σου πάρει πάνω από πέντε με δέκα λεπτά λεπτά.

Και ναι, ripping τα κάνεις όλα με τον ίδιο τρόπο:

Διαδικασία Ripping

Βάζουμε το CD :)
1] F4 (Menu: Action -> Detect Gaps)
2] F3 (Menu: Action -> Test Gaps On Silence)
(στην πολύ σπάνια περίπτωση που το πρώτο Track είναι κόκκινο και υπάρχει pregap θα το κάνετε rip μόνο του)

3]Ελέγξτε και διορθώστε τα ονόματα τραγουδιών, artist κ.ο.κ. προσεκτικά.
Για λόγους συμβατότητας, πολλοί επιλέγουν να μη χρησιμοποιούν ελληνικούς χαρακτήρες αλλά μόνο λατινικούς, και δεν χρησιμοποιούμε τα σύμβολα \ / : * ? " < > |
Αδειάστε το φάκελο όπου βάζετε τα eac rip σας. Σβήστε όλα τα αρχεία από εκεί και κυρίως όποιο προηγούμενο logfile.

4]Έφτασε η στιγμή να κρατήσουμε cue:
Menu: Action -> Create CUE Sheet, Multiple WAV Files With Gaps... (Noncompliant).
(Με έξτρα πληροφορίες για χρήση στο eac)

5]Shift-F6 (Test & Copy Selected Tracks Compressed)
 

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Elysion ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πρεπει να τις μελετήσω. Ευχαριστώ και τα υπολοιπα παιδιά σε αυτο το thread.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.240
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top