ROISTER STEELES REFERENSE 170

Μηνύματα
77
Reaction score
19
καλησπερα προσφατα εφτασε στα χερια μου ενα ζευγαρι roister steeles 170 referense δεν τα γνωριζα απο κοντα ξεχασμενα στο χρονοντουλαπο τησ ιστοριασ για 15 χρονια η κατασταση απιστευτη απλα φιλοσ γνωστησ μου ειπε οτι τα μεγαφωνα που φωραει αυτα με το λογοτυπο με τα λαστιχα για αναρτησεις και μαλλον vinilio οχι χαρτι οτι δεν ειναι τα γνησια και λεει οτι τα γνησια ηταν αναρτηση foam και χαρτι με ινεσ μεταξιου και απο ηχο σκαλες ανωτερα απο τα δικα μου επισης referense που γραφουν τα δικα μου λεει οτι ειναι ολεσ οι 170 και οχι κατι σπουδαιο ειναι αληθεια ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
οι πρωτες steles....αν θυμαμα καλα steles 150


ακολουθησαν και αλλα μοντελα steles μετα με το λογοτυπο της εταιρειας πανω στα μεγαφωνα



κατασκευαστικα και ηχητικα οι πρωτες δεν ξεπεραστηκαν ποτε,συλλεκτικο ηχειο,τυχερος οποιος το εχει στην κατοχη του,εστω αν δεν τις ακουει.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
19
εγω εχω το δευτερο με το λογοτυπο με το διπλο woofer
αυτο που ρωταω ειναι εαν τα μεγαφωνα που φωρανε ειναι καλυτερα η χειροτερα απο τις παλιες
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
εγω εχω το δευτερο με το λογοτυπο με το διπλο woofer
αυτο που ρωταω ειναι εαν τα μεγαφωνα που φωρανε ειναι καλυτερα η χειροτερα απο τις παλιες
απαντησα πιο πανω,αλλα τι τρωγεσαι? Δωρο στα εκαναν,τσεκαρε αν ειναι σε καλη κατασταση τα μεγαφωνα εξωτερικα,για εσωτερικα θα πρεπει να τα βγαλεις (απλη δουλεια,ενα καταβιδι θελεις) ,βαλτα να δεις πως παιζουν (αν δεξι και αριστερο παιζουν το ιδιο,ενταση κλπ) και μετα σκεψου αν θελεις να τα κρατησεις και ισως να τα βελτιωσεις (καλωδιωσεις,υλικα κροσοβερ κλπ).Υπαρχουν στο φορουμ μελη που μπορουν να σε βοηθησουν και να αναλαβουν και την εργασια.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
19
σε ευχαριστω εαν αποφασισω να βελτιωσω τα καλωδια ηπυκνωτες θα το κανω μονος μου , κατεχω απλα δεν θελω να χαλασω την μαγεια του ηχου παιζουν καταπληκτικα και μην ξεχναμε πειραζωντας κατι φτιαχνουμε κατιχαλαμε κατι αλλο . παραδειγμα μεγαλυτερο καρε στα woofer συγουρα θα φερει αυξηση στην κατω οκταβα , με συνεπειες αλλες στα twiter θα φερει εμπροσ στον αξωνα πιο μπροστα απο τα μεσαια τα πριμα θα αλλαξει δηλαδη το ηχειο αλλο ηχειο και απο MKT ΣΕ ΜΚΠ πυκνωτες η βελτιωση θα ειναι συναρτηση της αλλαγης ....
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
σε ευχαριστω εαν αποφασισω να βελτιωσω τα καλωδια ηπυκνωτες θα το κανω μονος μου , κατεχω απλα δεν θελω να χαλασω την μαγεια του ηχου παιζουν καταπληκτικα και μην ξεχναμε πειραζωντας κατι φτιαχνουμε κατιχαλαμε κατι αλλο . παραδειγμα μεγαλυτερο καρε στα woofer συγουρα θα φερει αυξηση στην κατω οκταβα , με συνεπειες αλλες στα twiter θα φερει εμπροσ στον αξωνα πιο μπροστα απο τα μεσαια τα πριμα θα αλλαξει δηλαδη το ηχειο αλλο ηχειο και απο MKT ΣΕ ΜΚΠ πυκνωτες η βελτιωση θα ειναι συναρτηση της αλλαγης ....

Ηχείο σταθμός ( steles 150 ) με τον Ερμή της Α/Spectrum για το Ελληνικό Αudio... τότε.
Απ' ότι θυμάμαι τα υλικά των μεγαφώνων είναι Polypropylene.
Αν λειτουργεί σωστά μην το πειράξεις

.
 
Last edited:

Μηνύματα
77
Reaction score
19
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΗΛΕΣ? ΟΙ 170? ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙς ΠΑΛΙΕΣ?
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Για να θυμηθούμε λίγο:
 


Μηνύματα
77
Reaction score
19
ΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΝ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ Polypropylene. ΣΕ ΗΧΟ?
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
ΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΝ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ Polypropylene. ΣΕ ΗΧΟ?
Ανθεκτικό και ποιοτικό.
Τα μεγάφωνα που φοράς είναι vifa.
Μην το πειράξεις το ηχείο εάν λειτουργεί σωστά.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
19
οκ δεν το πειραζω ουτε για αστειο αλωστε παιζει γλυκα και καθαρα ομορφα θα ελεγα θα το κρατησω για πολλα χρονια να εισαι καλα για τον χρονο σου ευχαριστω
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Φίλε μην αγχώνεσαι, κάνε έναν έλεγχο μόνο με κσποιον που ξέρει σπό κατασκευές ηχείων και απόλαυσε τα.
Άσχετο: η Καλλιθέα απο παλιά ήταν περιοχή στσθμός στον χώρο του audio.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
19
σε ευχαριστω παλια στην καλιθεα ηταν η roister την ειχα επισκεπτη τωρα ειναι στο μοσχατο
 



Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Για την ιστορία να πούμε ότι η steles 150 ήταν απ΄τα πρώτα ηχεία τότε που γίνονταν εξαγωγή στην εγγλέζικη αγορά και πήγαιναν και καλά.

Τα παιδιά στην Σαπφούς τότε στην Καλλιθέα έκαναν εξαιρετική δουλειά
 



Μηνύματα
77
Reaction score
19
εχω φιαξει κατι και εγω οχι τιποτα σπουδαιο αλλα ακουγεται .. μετα απο 35 χρονια ασχολιας κατι εχω μαθει ειναι μαγεια ο ηχος, ταξιδι
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top