Room Analyzer II Pro

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402

Αξίζει να αγοραστεί το Room Analyzer II PRO (για home cinema 5.1 ή 5.1.4 atmos), αν δεν εχουμε την δυνατότητα να καλιμπάρουμε τα ηχεία μας με επαγγελματία;
ή μηπως θα πάρουμε παρόμοια αποτελέσματα και με την ισοστάθμιση που παρέχουν οι ναυαρχίδες (ή ενα μοντέλο πιο κάτω) των γνωστών av ενισχυτών (yamaha, pioneer, marantz);

τι του λείπει σε σχέση πχ με ενα DIRAC;

"If you are looking for a way to gain more insight into how your speakers interact with your room and what to do to fix any issues, the XTZ Sound Room Analyzer II Pro kit is probably the easiest method out there."

- Audioholics -
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448

Αξίζει να αγοραστεί το Room Analyzer II PRO (για home cinema 5.1 ή 5.1.4 atmos), αν δεν εχουμε την δυνατότητα να καλιμπάρουμε τα ηχεία μας με επαγγελματία;
ή μηπως θα πάρουμε παρόμοια αποτελέσματα και με την ισοστάθμιση που παρέχουν οι ναυαρχίδες (ή ενα μοντέλο πιο κάτω) των γνωστών av ενισχυτών (yamaha, pioneer, marantz);

τι του λείπει σε σχέση πχ με ενα DIRAC;

"If you are looking for a way to gain more insight into how your speakers interact with your room and what to do to fix any issues, the XTZ Sound Room Analyzer II Pro kit is probably the easiest method out there."

- Audioholics -
το σίγουρο είναι ότι το dirac δεν υποστηρίζει δικαιώματα για atmos σε άδεια pc

συγκριτικά με άλλα προγράμματα που αναφέρεις κορυφαίων εταιριών όπως (marantz,denon κλπ κλπ marantz,denon) :biggrin: δεν θα αναφερθώ για να μην χαλάσει το νήμα που καλό είναι να το κατευθύνουμε σε

πρόγραμμα ισοστάθμισης της xtz vs dirac

Υ.Γ. αν και δεν βλέπω το room analyzer να γράφει πουθενά ότι υποστηρίζει άτμος...διάβασες πουθενά ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα?
 
Last edited:




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
... ναι.. για μετρησεις ειναι και ειναι αρχαιοτερο του rew-umik, το εχω δοκιμασει δεν εβγαλα ακρη, δεν ασχοληθηκα περισσοτερο.
με 150 ευρο το umik (αν το αγορασεις απο ελλαδα) εχεις αντιστοιχο αποτελεσμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Το έχω, και το χρησιμοποίησα 4-5 φορές στο προηγούμενο σεταπ.

Ενδιαφέρον είναι, εύχρηστο, παραπλήσιες μετρήσεις με το ριου, δουλεύει μόνο σε Windows η έκδοση που έχω τουλάχιστον, και δίνει αρκετά καλές πληροφορίες για το χώρο.

Δεν έχει χρησιμότητα ισοστάθμισης, παρά μόνο μέτρησης.
 







daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
:prankster: γιεπ...μπορεις να το πεις και ετσι... :focus:
και πως καλιμπράρισες?για πες
με γεννήτρια ή φώναζες ένα κλαμπ,2 τσικιζ μαγιονέζα και 1 κοκακόλα παρακαλώ?
:cry: :lol: :lol:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
χαχαχαχαχαχαχα........

Νταχαρη, οταν τελειωσουν ολοι οι "πικραμενοι", θα ξεκινησω εγω να ανεβαζω τον χωρο μου.. (απεθαντοι να πουμε) :download:
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
... ναι.. για μετρησεις ειναι και ειναι αρχαιοτερο του rew-umik, το εχω δοκιμασει δεν εβγαλα ακρη, δεν ασχοληθηκα περισσοτερο.
με 150 ευρο το umik (αν το αγορασεις απο ελλαδα) εχεις αντιστοιχο αποτελεσμα.
Το πήρα από τον αντιπρόσωπο στην Ηλιούπολη στα 100ε. Θέλει να έχεις χρόνο να μάθεις το REW.
To άλλο τώρα το ΧΤΖ έχει πέσει και αυτό στα 130ε και μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει 150ε.
Το σκέφτομαι και για αυτό γιατί σίγουρα θα είναι πιο εύκολο στην χρήση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
Το πήρα από τον αντιπρόσωπο στην Ηλιούπολη στα 100ε. Θέλει να έχεις χρόνο να μάθεις το REW.
To άλλο τώρα το ΧΤΖ έχει πέσει και αυτό στα 130ε και μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει 150ε.
Το σκέφτομαι και για αυτό γιατί σίγουρα θα είναι πιο εύκολο στην χρήση.
το Rew-umik το γνωριζουν αρκετα εδω τα μελη.. :)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.866
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top