room in a room κατασκευή

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Μετά τον Θεούλη μερακλή(sorry Ζιζικ:p:D)


μπήκα σε μία μπρεινστορμινγκ κατάσταση για το πως να φτιάξεις ένα room in a room ξεκινώντας από την απομόνωση του πατώματος και συναρμολογώντας το υπόλοιπο δωμάτιο πάνω σε αυτό...

υλικά άπειρα,εγώ κοιτάζω αυτά με το περισσότερο κέρδος και το λιγότερο πάχος...
+ οι περισσότεροι,ενδεχομένως λόγω κουλτούρας και κόστους ίσως και ευκολίας του κάθε μάστορα(πχ ΗΠΑ) έβλεπα να χρησιμοποιούν περισσότερο ξυλεία παρά γυψοσανίδες(στις γυψοσανίδες δε...έμαθα και τι είναι αυτό το φάκιν green glue:D...) χωρίς να έχω καταλάβει ποιο πρακτικά προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα...ίσως και τα 2 αρκεί να εφαρμοστούν σωστά
++ είδα ότι στους ξύλινους σκελετούς αρκετοί άφηναν ή βόλευε να αφήσουν χώρο για τοποθέτηση ηχείων-εντοιχισμό


απ όσο κατάλαβα το να να ξεκινήσεις ένα τέτοιο εγχείρημα σου γλιτώνει στην τελική πολύ περισσότερο σκέψη και χρόνο για το επόμενο βήμα που είναι το room treatment μια που στις περισσότερες περιπτώσεις, που είδα στα βίντεο, απαιτούνται λίγα πράγματα

μία ακόμα ιδέα που είδα σε κάποιες κατασκευές ήταν τη κατασκευή εξαερισμού με συγκεκριμένες διατομές,μόνωση και μεθοδολογία ώστε να μην έχουμε ''διαρροές'' ή κραδασμούς αλλά και να μην έχεις την άσχετη κουμούτσα του εαρκοντίσιον (που ούτως ή άλλος δεν είμαι φαν)
+++ ιδέες για τοποθέτηση καλωδίων ήχου-εικόνας...ώστε να μπορείς να κάνεις update αργότερα;)


τελικά υπάρχει κάποιος μπούσουλας σε όλα αυτά?

καλοκαίρι έρχεται...μπάνια δεν παίζει να κάνω:(...στο πατρικό μου όταν πάω όλοι με έχουν γραμμένο και ασχολούνται με τον μικρό:D....ίσως να κάνω ένα σόουλ τρίτμεντ στον εαυτό μου γκρεμίζοντας λίγο το υπόγειο και επεκτείνοντας το σε μια πιο συμμετρική μορφή,φτιάχνοντας μια βάση για τα μετά.... και με περισσότερες αμβλείες γωνίες κατά τα στάνταρ των studio ηχογραφήσεων όχι των απτάλλων:whistling::D
που απ όσο είδα παίζουν και αυτά ρόλο;)
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Μετά τον Θεούλη μερακλή(sorry Ζιζικ:p:D)


μπήκα σε μία μπρεινστορμινγκ κατάσταση για το πως να φτιάξεις ένα room in a room ξεκινώντας από την απομόνωση του πατώματος και συναρμολογώντας το υπόλοιπο δωμάτιο πάνω σε αυτό...

υλικά άπειρα,εγώ κοιτάζω αυτά με το περισσότερο κέρδος και το λιγότερο πάχος...
+ οι περισσότεροι,ενδεχομένως λόγω κουλτούρας και κόστους ίσως και ευκολίας του κάθε μάστορα(πχ ΗΠΑ) έβλεπα να χρησιμοποιούν περισσότερο ξυλεία παρά γυψοσανίδες(στις γυψοσανίδες δε...έμαθα και τι είναι αυτό το φάκιν green glue:D...) χωρίς να έχω καταλάβει ποιο πρακτικά προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα...ίσως και τα 2 αρκεί να εφαρμοστούν σωστά
++ είδα ότι στους ξύλινους σκελετούς αρκετοί άφηναν ή βόλευε να αφήσουν χώρο για τοποθέτηση ηχείων-εντοιχισμό


απ όσο κατάλαβα το να να ξεκινήσεις ένα τέτοιο εγχείρημα σου γλιτώνει στην τελική πολύ περισσότερο σκέψη και χρόνο για το επόμενο βήμα που είναι το room treatment μια που στις περισσότερες περιπτώσεις, που είδα στα βίντεο, απαιτούνται λίγα πράγματα

μία ακόμα ιδέα που είδα σε κάποιες κατασκευές ήταν τη κατασκευή εξαερισμού με συγκεκριμένες διατομές,μόνωση και μεθοδολογία ώστε να μην έχουμε ''διαρροές'' ή κραδασμούς αλλά και να μην έχεις την άσχετη κουμούτσα του εαρκοντίσιον (που ούτως ή άλλος δεν είμαι φαν)
+++ ιδέες για τοποθέτηση καλωδίων ήχου-εικόνας...ώστε να μπορείς να κάνεις update αργότερα;)


τελικά υπάρχει κάποιος μπούσουλας σε όλα αυτά?

καλοκαίρι έρχεται...μπάνια δεν παίζει να κάνω:(...στο πατρικό μου όταν πάω όλοι με έχουν γραμμένο και ασχολούνται με τον μικρό:D....ίσως να κάνω ένα σόουλ τρίτμεντ στον εαυτό μου γκρεμίζοντας λίγο το υπόγειο και επεκτείνοντας το σε μια πιο συμμετρική μορφή,φτιάχνοντας μια βάση για τα μετά.... και με περισσότερες αμβλείες γωνίες κατά τα στάνταρ των studio ηχογραφήσεων όχι των απτάλλων:whistling::D
που απ όσο είδα παίζουν και αυτά ρόλο;)
Δεν νομίζω ότι θα σου προσφέρει κάτι εάν ειναι μακριά απο το σπίτι σου αυτό.
Να θες να δείς και να απολάυσεις κάτι και να τρέχεις στο πατρικό σου νομίζω θα σε κουράσει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Δεν νομίζω ότι θα σου προσφέρει κάτι εάν ειναι μακριά απο το σπίτι σου αυτό.
Να θες να δείς και να απολάυσεις κάτι και να τρέχεις στο πατρικό σου νομίζω θα σε κουράσει.
δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω αυτό ελπίζω:whistling::D...το υπόγειο θα φτιαχτεί γιατί υπάρχει σχέδιο μετακόμισης εκεί...ήδη είναι φτιαγμένο από πριν...αλλά μου ήρθε η ιδέα να το καταστρέψω και να ξεκινήσω κάτι από την αρχή...
οπότε δεν θα πάει κάτι χαμένο;):)
 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.514
- μιάς και θεωρώ την ηχοαπομόνωση δεδομένη , καλό θα είναι να εστιάσεις στη ηχοαπορρόφηση , διάχυση κλπ . . . καλά μαστορέματα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Ti διαστάσεις έχει το υπόγειο;
καμιά 18ριά τετραγωνικά ο ωφέλιμος χώρος..χωρίς την κουζινούλα και το μπάνιο
και έχω σκοπό να τον ανοίξω προς τα μέσα

εκεί δηλαδή που βλέπεις τα καδράκια να ανοιχτεί προς τα αριστερά ώστε να μεταφέρω τη θέση ακρόασης με θέα τα καδράκια



και να μπορέσω να φτιάξω συμμετρία ίδια με όπως τα χρυσαφί σπασίματα που βλέπεις.... και στην άλλη πλευρά...την αριστερή
φυσικά οι γυψοσανίδες του κρυφού φωτισμού κλπ κατατοπιστικά θα ξηλωθούν ΟΛΑ μαζί
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ψσσσσ βλέπω να τραβάς μανούρα καλή. Αυτός ο έξτρα όγκος εκεί δεξιά που είναι σαν τραπέζιο έχει κάποιο λόγω ύπαρξης για τα από πάνω διαμερίσματα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Ψσσσσ βλέπω να τραβάς μανούρα καλή. Αυτός ο έξτρα όγκος εκεί δεξιά που είναι σαν τραπέζιο έχει κάποιο λόγω ύπαρξης για τα από πάνω διαμερίσματα;
ναι άσε...με έχει πιάσει τώρα...και θα φάω κάνα μήνα+ στις μελέτες σίγουρα πριν αρχίσω να γκρεμίζω8-)

Γιώργο...αυτή είναι η φάτσα του σπιτιού...μπετό....και είναι μέσα στη γη(σε εμένα)....από εκεί συνεχίζει το μπαλκόνι του 1ου ορόφου
(κάθε όροφος είναι και διαμέρισμα)
καθώς πηγαίνουμε αντιδιαμετρικά του ''τραπεζίου'' προς την άλλη πλευρά δηλαδή ....γίνεται τούβλα...υπάρχει παράθυρο(ένα μικρούλη και ένα μεγάλο) με θέα το δρομάκι.... και καταλήγει στην πίσω εξώπορτα...
το σπίτι είναι φάτσα σε κεντρικό...και έχει κατηφόρα από τα πλάγια καθώς πηγαίνεις προς την πίσω αυλή..αν σε βοηθάει

θα βγάλω και άλλες φωτό εννοείτε για να μου πείτε ιδέες;)
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Πρέπει να φτιάξεις μια κάτοψη για να το συζητήσουμε σαν άντρες.
Να ξέρουμε ποιο τοίχο θα γκρεμίσεις πρώτα.
ναι..είπα τον αδελφό μου να μου στείλει.... γιατί μύρισα τις φερομόνες σου και φούντωσα και εγώ:p:D

ένας τοίχος θα γκρεμιστεί (νταξ...και ο δίπλα του γωνία)..και αυτός από γυψοσανίδες είναι
και θα ξαναχτιστεί με ιτονγκ εκείνη η πλευρά...ίσως και με τούβλα...θα δω τι με βολεύει

Υ.Γ.πάω για παμπερς τώρα:p:roflmao:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πρέπει να ξέρουμε και ποιοι είναι από πάνω για να ξέρουμε και πόσα sub θα βάλεις. 4 ή 8 ή 16 :laugh: Που είναι κι αυτός ο τερμαγκάζι να σε δώσει καμιά καλή συμβουλή.... Σοβαρά τώρα μέτρα το ύψος και πάνε σε κεινο το thread που είχε ανοίξει ο Κωτσο-αυτιάς για τις ιδανικές διαστάσεις. Δες σε ποια περίπτωση είσαι κοντά (δεδομένου του ύψους) έτσι ώστε πειράζοντας λίγο τις διαστάσεις με μικροκατασκευές (πετροβάμβακα και γυψοσανίδες) ή και πάνελ εξωτερικά έτσι ώστε να πλησιάσεις κάποια περίπτωση
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Πρέπει να ξέρουμε και ποιοι είναι από πάνω για να ξέρουμε και πόσα sub θα βάλεις. 4 ή 8 ή 16 :laugh: Που είναι κι αυτός ο τερμαγκάζι να σε δώσει καμιά καλή συμβουλή.... Σοβαρά τώρα μέτρα το ύψος και πάνε σε κεινο το thread που είχε ανοίξει ο Κωτσο-αυτιάς για τις ιδανικές διαστάσεις. Δες σε ποια περίπτωση είσαι κοντά (δεδομένου του ύψους) έτσι ώστε πειράζοντας λίγο τις διαστάσεις με μικροκατασκευές (πετροβάμβακα και γυψοσανίδες) ή και πάνελ εξωτερικά έτσι ώστε να πλησιάσεις κάποια περίπτωση

από πάνω μένουν οι γονείς...δεν έχω θέμα...
βασικά δεν είχα ποτέ θέμα με φασαρία...η πλάκα όπως έχω πει και παλαιότερα....έχει πάρα πολύ καλή μόνωση
σπατουλαριστό,στρώμα περλίτη,πλάκα,και από πάνω ενδοδαπέδια θέρμανση...τουτέστιν ξανά τσιμέντο,μπλε σκληρό φελιζόλ,νάιλον,σωλήνες με νερό, ξανά τσιμέντο για αλφαδιά,και ξανά τσιμέντο(όχι κόλλα) που κολλήθηκε το πλακάκι

δεν ακουγόταν ποτέ τίποτα..πιο πολύ είχα απώλειες από την εσωτερική πόρτα που επικοινωνεί με την κεντρική σκάλα της οικοδομής...αλλά από εκείνη την εποχή ο Αποστολάκης έχει παρεμβάλει άλλες 2 πόρτες εκτός από την δική μου...γιατί χώρισε το μέρος που περίσσευε με δωμάτιο για καταψύκτες,δωμάτιο με μικροεργαλεία,τον διάδρομο του κάτω υπογείου κλπ κλπ

+για εκείνη την εποχή με τα sub που είχα ήταν αλλιώς
πλέον οι απαιτήσεις και οι γνώσεις έχουν αλλάξει και ότι μπει...θα μπει για να μην υπάρξει ποτέ θέμα
ακόμα και να μου κουβαλήσει ο Μιχάλης τα re του:sneaky::o:p:D

το θέμα σκέψης για αρχή είναι τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιηθούν
ξύλο ή γυψοσανίδα και γιατί

σε διαστάσεις από όσο είχα δει τότε στο θρεντ του EAR...με παίρνει...με μια μικρή επιφύλαξη ως προς το ύψος πλέον το οποίο θα χαμηλώσει λόγω μόνωσης πατώματος και οροφής

εκτός και αν δεν απαιτείται μόνωση στο πάτωμα...(κάτω έχω υπόγειο να ξέρετε..αλλά και ενδοδαπέδια πάλι)....και μπορώ να απομονώσω το δωμάτιο και χωρίς να πειράξω το δάπεδο...παρά μόνο την οροφή και τους τοίχους....που δεν το νομίζω γιατί από εκεί φεύγουν όλα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι υπάρχει πίσω από αυτές τις χρυσάφι ραβδωτες πλάκες; χτισμένο είναι σε αυτό το σχήμα ή περνάνε τίποτε σωλήνες ή το κενό;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.314
Τι υπάρχει πίσω από αυτές τις χρυσάφι ραβδωτες πλάκες; χτισμένο είναι σε αυτό το σχήμα ή περνάνε τίποτε σωλήνες ή το κενό;
χτισμένο σε αυτό το σχήμα είναι...για ομορφιά τα είχα βάλει...φελιζόλ με κόλλα πλακιδίων είναι
και από πίσω μπετό

Τσάι πικροδάφνης για να σχολάσεις τα πουρά. :roflmao::roflmao::roflmao:
:roflmao: ιιιιιιιιιιιιιιι ντροπήηηηηηηηηηηη καλέ
υπάρχει και χωριό αμα λάχει :whistling::D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.198
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top