SACD-R

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Καλημέρα! Με ποιό πρόγραμμα μπορώ να φτιάξω SACD από dsf αρχεία; Προς το παρόν έχω εγγράψει SACD ISO σε DVD που μετατρέπεται μια χαρά σε SACD και παίζει κανονικά. Και με εγγραφή dsf αρχείων σε DVD πάλι τα διαβάζει μια χαρά! Απλά θέλω να κάνω τις δικές μου συλλογές σε φορμάτ SACD!
 


Μηνύματα
98
Reaction score
49
Άρα για συλλογή η μόνη λύση είναι απλή εγγραφή dsf μουσικών αρχείων σε DVD;
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Καλημέρα! Με ποιό πρόγραμμα μπορώ να φτιάξω SACD από dsf αρχεία; Προς το παρόν έχω εγγράψει SACD ISO σε DVD που μετατρέπεται μια χαρά σε SACD και παίζει κανονικά. Και με εγγραφή dsf αρχείων σε DVD πάλι τα διαβάζει μια χαρά! Απλά θέλω να κάνω τις δικές μου συλλογές σε φορμάτ SACD!
Ενδιαφέρον το ότι μπορείς να παίξεις τα αρχεία DSF από διακάκι DVD!
Σε τι μηχάνημα τα παίζεις? Σε τι φορμάτ έχεις γράψει το DVD και με ποιό software?
Πόσα dsf αρχεία χωράνε σε ένα δισκάκι? Το λέω γιατί εμένα τα dsf μου βγαίνουν πάρα πολύ μεγάλα!
Νομίζω πάντως ότι δισκάκια SACD δεν μπορείς να γράψεις.

ΥΓ καλύτερα να συνεχίσουμε τη συζήτηση σε ένα νήμα για τους τυχόν μελλοντικούς αναγνώστες.
Ίσως οι διαχειριστές μπορούν να τα ενώσουν.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Τι είναι το νήμα; - To CD/SACD μου είναι το Arcam HDA CDS50 που διαβάζει dsf σε DVD-R JVC απλά γραμμένα σαν αρχεία στο Nero Platinum 2020. Τα DVD-R που γράφω το SACD ISO και μετατρέπεται σε κανονικό SACD format τα παίζω στο Sony BDP-S470 γιατί το Arcam παίζει μόνο αυθεντικά με SACD format. Ένα από DVD χωράει αρκετά DSF ανάλογα με το μεγεθος τους.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Τι είναι το νήμα; - To CD/SACD μου είναι το Arcam HDA CDS50 που διαβάζει dsf σε DVD-R JVC απλά γραμμένα σαν αρχεία στο Nero Platinum 2020. Τα DVD-R που γράφω το SACD ISO και μετατρέπεται σε κανονικό SACD format τα παίζω στο Sony BDP-S470 γιατί το Arcam παίζει μόνο αυθεντικά με SACD format. Ένα από DVD χωράει αρκετά DSF ανάλογα με το μεγεθος τους.
Αναφέρομαι σε αυτό που έβαλε ο Wizzy παραπάνω.

Εκεί λέω " Έκανα extract όλα τα πολυκάναλα tracks από το ISO του SACD "The Nordic Sound - 2L Audiophile Reference Recordings 2009". To συνολικό μέγεθος των 19 DSF είναι 9,23 GB ενώ το ISO, μαζί και με τα 13 δικάναλα tracks και ότι άλλο έχει ένα ISO, είναι 4,37 GB. Κατά συνέπεια δεν χωράνε όλα τα tracks σε ένα DVD." Εσένα χωράνε?

Τι φορματ χρησιμοποίησες στην εγγραφή του DVD? Εγώ (με το NERO) έγραψα σε format "DVD (ISO)"...
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Βάλε dual layer dvd και νομίζω θα χωρέσουν ακριβώς.
Ναι αλλά δεν σου κάνει εντύοπωση ένα ISO μεγέθπυς 4,37 GB που γράφεται σε απλό DVD να δίνει αρχεία dsf συνολικού μεγέθους 9,23 GB που χρειάζονται DL δισκάκι?

Αλλά πές μου και για το φορμά του ΝΕRO που χρησιμοποίησες...
 

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Το NERO PLATINUM 2020. Νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνεις extract ta dsf από iso αρχείο και μετά να τα κάψεις σε dvd. Άσε το NERO να το κάνει αυτόματα όταν του δώσεις απευθείας την εντολή burn iso σε dvd.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top