Samsung backlight πρόβλημα

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εδώ και ένα χρόνο αγορασμένη από Expert 65 4κ samsung basic model.
Εδώ και 2-3 μέρες παρατηρόυσα ένα φλασαρισμα στη μέση και λίγο δεξιά. Έλεγα ιδέα μου είναι αλλά ήξερα ότι κάτι συμβαίνει.

Κάθομαι και βάζω στατική εικόνα μονοχρωμη και αρχίζω και παρακολουθώ και τσούπ εμφανίζονται 2 πιο σκοτεινές περιοχές στην οθόνη. Μετά από λίγο εξαφανίζονται. Μετά πάλι εμφανίζονται και όσο περνούσε η ώρα έμεναν σταθερά πιο σκοτεινές. Αρχισα να παίζω με φωτεινότητα backlight hdr on off τίποτα. Έκανα reset έβγαλα από ρεύμα τίποτα.

Τελικά μετα από πολύ σκάλισμα ενεργοποιόντας την γρήγορη κίνηση σταματούσε. Όταν την απενεργοποιούσα μετα από λίγο πάλι τα ίδια.

Η πολιτική της samsung ξέρουμε ποια είναι? Εχει φυσικά εγγύηση. Ο ιδιοκτήτης της expert στη Σύρο είναι φίλος αλλά τελευταία μόνο lg και hisense βλέπω να φέρνει και στο site της expert έχει μόνο lg.

Το ιδανικό θα ήταν να μου έκανε αντικατάσταση με μεγαλύτερη και ας έβαζα μια διαφορά.

Το θέμα μου είναι ότι άντε να φύγει η 65 να πάει αθήνα για επισκευή και μετα πίσω ... κλάφτα Χαράλαμπε.

Να επικοινωνούσα πρώτα με samsung?

Έβγαλα φωτό και πέτυχα και βίντεο την ώρα που φλασάρει.

20190330_213459.jpg
20190330_214647.jpg
20190330_214800.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
άνοιξε τα ώτα σου....φωνάζει ένα προβόλι....:p:D

επειδή είσαι επαρχία......πάνε στον φίλο σου να δεις αν ''καθαρίσει''...και μετά βλέπεις8-)
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
άνοιξε τα ώτα σου....φωνάζει ένα προβόλι....:p:D

επειδή είσαι επαρχία......πάνε στον φίλο σου να δεις αν ''καθαρίσει''...και μετά βλέπεις8-)
δε λέω όχι για ένα προβόλι, αλλά η tv είναι must. Δουλεύει δωδεκάωρα κάθε μέρα.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μπορεί να μη κατάφερα να γίνει αντικατάσταση με άλλο μοντέλο αλλά η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και άψογη. Την πέμπτη πήγα βίντεο και φωτογραφικό υλικό με το πρόβλημα. Εχτές παρέλαβε σχεδόν τη μισή tv σαν ανταλλακτικό και σήμερα την πήγα μεσημέρι και την πείρα το απόγευμα έτοιμη. Από ότι μου είπε ο τεχνικός το μόνο που έμεινε ίδιο ήταν το πίσω κάλυμμα και η mainboard. Και πράγματι από το πλαίσιο μπροστά αφαίρεσα τις ταινίες προστασίας σαν να ήταν καινούρια. Στα + ότι έχει πολύ λιγότερο vertical banding.
20190410_122327.jpg
20190410_191935.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top