Samsung Galaxy S10+ και rSAP = σπασμένα νεύρα!

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Χαιρετώ.
Ήμουν ήσυχος με ένα Galaxy A5 και όλα πήγαιναν καλά και με την σύνδεση με το αυτοκίνητο (Audi A4 2018) μέσω του πρωτόκολου rSAP (Remote Sim Accesss Protocol). Μου μπήκε όμως η ιδέα να αναβαθμιστώ και πήρα ένα Huawei P30 Lite. Πολύ καλό και οικονομικό. Έλα όμως που δεν υποστηρίζει το rSAP και δεν μπορεί να συνδεθεί με το αυτοκίνητο και για data (Ιντερνετικό Ραδιόφωνο, Google Earth) παρά μόνο σαν hands free...
Την πάτησα, σκέφτηκα αλλά δεν στεναχωρήθηκα πολύ μιας και δεν πήγε χαμένο. Φιγουράρει στην τσάντα της γυναίκας μου που αισθάνεται και περίφημα για ένα τέτοιο τηλέφωνο και τζάμπα!
Εγώ στο πολύ ψάξιμο και μετά από δύο επισκέψεις στην Audi κατέληξα ότι μόνο τα premium τηλέφωνα της Samsung και Nokia ταιριάζουν για full connection. Βαθιά το χέρι στην τσέπη και ένα S10+ φιγουράριζε στο τραπέζι...Συνδεόταν φανταστικά γρήγορα, ολοκληρωτικά οπότε ευτυχισμένος! Όμως άρχισα να χάνω τηλέφωνα και δεν μου άρεσε... Ούτε εγώ μπορούσα να πάρω και σκέφτηκα ότι έχω πρόβλημα με την λήψη του. Τα πράγματα όμως βελτιωνόντουσταν μετά από επανεκίνηση. Πρόβλημα λέω, ίσως πρέπει να το δει η Samsung. Λίγο πριν όμως την επίσκεψη, συνειδητοποίησα ότι αυτό γίνονταν κάθε φορά που το τηλέφωνο αποσυνδεόταν από το αυτοκίνητο. Και έστρωνε μετά από επανεκίνηση! Παράπονο στην Samsung, επαναφόρτωση του Android 10 και έλεγχος. Τίποτα, τζίφος, τα ίδια, μετά την απομάκρινση από το αυτοκίνητο μόνο με επανεκίνηση μπορώ να λάβω και να κάνω τηλεφωνήματα. Ούτε τα data λειτουργούν παρόλλο που στην οθόνη του δείχνει full σήμα σύνδεσης.
Η ερώτηση, έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο; Έχει κάποιος αυτοκίνητο που να κάνει full χρήση του rSAP;
Καταλήγω ότι το αυτοκίνητο δεν επιστρέφει τον έλεγχο πίσω στο τηλέφωνο πάλι οπότε δεν μπορεί η συσκευή να λειτουργήσει και πάλι αυτόνομα. Το παράπονο έχει μπει και στην Samsung, τρεις φορές αλλά αυτή προτείνει υπομονή μήπως υπάρξει σύντομα αναβάθμιση που θα λύνει αυτό το πρόβλημα...
Στα ξένα φόρα παραπονιούνται επίσης...Λένε ότι όλα άρχισαν μετά την "βαριά" αναβάθμιση σε Android 10... Όπως καταλαβαίνετε, το bluetooth είναι μόνιμα κλειστό...
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 
Last edited:


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα που έχουν γραφτεί. Διαβάζοντας στο link που έδωσες δεν έχω καταλάβει αν το rSAP είναι ένα πρόγραμμα όπως όλα που έχουν γραφτεί από third developers ή ένα προτόκολο που υπάρχει στο Android. Ακόμα δεν έχω καταλάβει το κριτήριο να το έχει ή όχι το τηλέφωνο. Στο site της Audi, έχει λίστα με τα συμβατά τηλέφωνα και πόσο "στενά" συνδέονται με το αυτοκίνητο. Το S10+ δεν είναι στην λίστα ενώ η σειρά S9 είναι. Και μάλιστα έχει πλήρη έλεγχο τους. Το κακό είναι ότι όλα άρχισαν με το Android 10 από ότι λένε τα ξένα φόρα. Το πιο κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνω ποιος φταίει...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Το πιο κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνω ποιος φταίει...
Πάντα φταίνε αυτοί που αντιδρούν αργά, οι αυτοκινητοβιομηχανίες.
Τους αρκεί να λειτουργεί κάτι όταν πρωτοβγαίνει ένα μοντέλο ή version λειτουργικού. Τι θα πει φταίει το 10; >:(

EDIT: Στη συγκεκριμένη περίπτωση φταίει και η dual SIM έκδοση;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Δεν ξέρω, έχουν αναφερθεί προβλήματα και με την single sim. Όμως θα έφτεγε η μια ή η άλλη αν δεν συνδεόταν καθόλου. Εκεί υπήρχε πρόβλημα πριν μήνες το οποίο λύθηκε με την αναβάθμιση σε Android 10. Έτσι όλες οι εκδόσεις του τηλεφώνου να συνδέονται κανονικά. ΔΕΝ αποσυνδέονται κανονικά, αυτό είναι το πρόβλημα. Λένε ότι φταίει το v5.0 Bluetooth προτόκολο...
Το ρεζουμέ είναι ότι ένα χιλιάρικο έφυγε και εγώ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μια ευκολία που για άλλες μάρκες-μοντέλα είναι ψωμοτύρι...
Γιάννης
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Τα έχω πάρει, έχω δώσει σχεδόν 1000 Ευρώ και μιλάω στο αυτοκίνητο με το τηλέφωνο στο αυτί! Και η Samsung ναι μεν με καταλαβαίνει αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι...Το κοιτάει και να περιμένω και να το περάσει στο κατάλληλο τμήμα και πάει λέγοντας...
Έτσι μου έρχεται να το πουλήσω και να πάρω ένα του 200άρικου...
Αλήθεια, μπορώ να φορτώσω με το ζόρι το bluetooth v4; Μπορώ γενικά να κάνω πράγματα σαν να διαχειριζόμουν ένα OS όπως τα win10 ας πούμε; Ή να φορτώσω πίσω το Android 9;
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σχετικά εύκολο.

Κατεβάζεις ένα πρόγραμμα το odin μια προηγούμενη ROM και το φλασάρεις

 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Σχετικά εύκολο φαίνεται, ασφαλές μιας και φορτώνεται Ελληνικό version και μάλλον δεν χάνεται η εγγύηση αφού το 9 είναι official. Θα το μελετήσω και θα επανέλθω. Μπορεί να κάνω δοκιμή σε ένα Α7 της κόρης μου (αν ζήσω...)
Ευχαριστώ πάντως.
Φιλικά,
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Ναι φυσικά αλλά πρωτόγονα!!! Άσε που δεν απαντάω συνήθως...
Μια απορία, γιατί το service της Samsung στην Γλυφάδα δεν μου φόρτωσε το 9 όσο και αν παρακάλεσα; Έχετε κάποιο "γνωστό" σε αντίστοιχο κέντρο στην Αττική να τον παρακαλέσω ώστε η αλλαγή να γίνει εκ του ασφαλούς;
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Σταματάω και απαντώ (αν το ακούσω...) όπως τότε που τα αυτοκίνητα δεν είχαν bluetooth...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
ετσι πρεπει ..
δεν ειναι το μπλουτουθ για να μας επιτρεπει να μιλαμε..ενω οδηγουμε..
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σχετικά εύκολο φαίνεται, ασφαλές μιας και φορτώνεται Ελληνικό version και μάλλον δεν χάνεται η εγγύηση αφού το 9 είναι official. Θα το μελετήσω και θα επανέλθω. Μπορεί να κάνω δοκιμή σε ένα Α7 της κόρης μου (αν ζήσω...)
Ευχαριστώ πάντως.
Φιλικά,
Γιάννης
εγώ το κάνω σε όλα τα samsung από s2 και μετά σε ΟΛΑ περνάω καθαρή rom και πριν το s10plus σε s9 -s8 περνούσα cosmote rom γιατί μόνο αυτή υποστήριζε volte και HD voice.

To κάνεις άφοβα, δεν χάνεις εγγύηση. Μόνο με root όταν γράψει ο knox χάνεται η εγγύηση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Για πες μου λεπτομέρειες σχετικά με την ROM. Στο site με τα λειτουργικά που προτείνει στο video βρήκα 3 versions, Cosmote, Vodafon και Europe. Φαντάζομαι η τελευταία είναι η γενική. Μπορώ να βάλω άφοβα της Cosmote άσχετα αν εγώ είμαι με sim της Wind; Τι κερδίζω αν κερδίζω κάτι;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για πες μου λεπτομέρειες σχετικά με την ROM. Στο site με τα λειτουργικά που προτείνει στο video βρήκα 3 versions, Cosmote, Vodafon και Europe. Φαντάζομαι η τελευταία είναι η γενική. Μπορώ να βάλω άφοβα της Cosmote άσχετα αν εγώ είμαι με sim της Wind; Τι κερδίζω αν κερδίζω κάτι;
Πλέον δεν έχει νόημα. Την γενική βάλε.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Δεν κατεβαίνει από το Sammobile παρόλλο που έκανα register σαν free user… Ίσως θέλουν μπικικίνια. Μήπως μπορώ να βρω την τελευταία Android 9 αλλού; (ή την έχεις εσύ πρόχειρη...)
Ευχαριστώ.
Γιάννης
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.896
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top