samsung vs lg σε οικονομική κατηγορία

Μηνύματα
202
Reaction score
122
65 - 75 '' με μπάτζετ 1.500 και κάτι ψιλά δεν χάλασε ο κόσμος ποια μοντέλα στην οικονομική κατηγορία μπορούν η να ξεπεράσουν η ποια αγορά μπορεί να είναι value for money

LG 65SK8100

Samsung UE65NU8002 65

LG 70UK6500 70

Samsung QE65Q6FN

ειναι μονόδρομος η QE65Q6FN υπάρχουν διάφορες με τις άλλες η ελάχιστες τα φώτα σας εκτός και αν πετύχουμε λαβράκι black friday
 
Last edited by a moderator:

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
65 - 75 '' με μπάτζετ 1.500 και κάτι ψιλά δεν χάλασε ο κόσμος ποια μοντέλα στην οικονομική κατηγορία μπορούν η να ξεπεράσουν η ποια αγορά μπορεί να είναι value for money

LG 65SK8100

Samsung UE65NU8002 65

LG 70UK6500 70

Samsung QE65Q6FN

ειναι μονόδρομος η QE65Q6FN υπάρχουν διάφορες με τις άλλες η ελάχιστες τα φώτα σας εκτός και αν πετύχουμε λαβράκι black friday
Καλημερα
Βαλε στα υποψην και τα πιο κατω
Sony KDXF70xx(70005/7077/7096-va panel)
SamsungUE75NU7100(va panel)
hISENSE H65U7A(va panel)
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Καλημερα
Βαλε στα υποψην και τα πιο κατω
Sony KDXF70xx(70005/7077/7096-va panel)
SamsungUE75NU7100(va panel)
hISENSE H65U7A(va panel)

ειναι μια καλη επιλογη
SamsungUE75NU7100 μεγαλη οθονη αλλα και απο ποιοτητα με Samsung QE65Q6FN μου βγαζει μονοδρομο οσω για sony και hisense κραταω επιφυλαξη.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θα στα πω και εδώ. αν φτάσεις τα 1500 τότε πάρε qled.

Σε διαφορετική περίπτωση αυτή είναι μια πολύ αξιόλογη πρόταση με ips panel

LG 65SK8100
[DOUBLEPOST=1542135197][/DOUBLEPOST]ή μπορείς να μου κάνεις μια πρόταση να σου δώσω τη δική μου και να πάω σε 75qled ;):D
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Θα στα πω και εδώ. αν φτάσεις τα 1500 τότε πάρε qled.

Σε διαφορετική περίπτωση αυτή είναι μια πολύ αξιόλογη πρόταση με ips panel

LG 65SK8100
[DOUBLEPOST=1542135197][/DOUBLEPOST]ή μπορείς να μου κάνεις μια πρόταση να σου δώσω τη δική μου και να πάω σε 75qled ;):D

10 μερες ακομα κ βλεπουμε τι θα κανουμε :fuckyou::bigboss::boast:
 


Μηνύματα
202
Reaction score
122
τις QLED ποτε δεν τις συμπαθησα, καθως δεν εχουν κατι ιδιαιτερο....![/QUOTE]


:o:oops::o
 

Μηνύματα
64
Reaction score
9
σου φαινεται παραξενο που λεω οτι δεν εχουν κατι ιδιαιτερο..??? μα δεν εχουν...., LCD TV ειναι οπως ολες οι αλλες...! το Quantum DOT θα τους προσδωσει κατι ιδιαιτερο..?

ωραια.... αν σε παραξενεψε, να στο μεταφρασω αλλιως. ειναι απλα πιο εξελιγμενες LCD TV, με διαφορετικο οπισθιο φωτισμο, απο τις "απλες"LED LCD TV.

οι OLED ειναι κατι ιδιαιτερο...!!
 


Μηνύματα
202
Reaction score
122
σου φαινεται παραξενο που λεω οτι δεν εχουν κατι ιδιαιτερο..??? μα δεν εχουν...., LCD TV ειναι οπως ολες οι αλλες...! το Quantum DOT θα τους προσδωσει κατι ιδιαιτερο..?

ωραια.... αν σε παραξενεψε, να στο μεταφρασω αλλιως. ειναι απλα πιο εξελιγμενες LCD TV, με διαφορετικο οπισθιο φωτισμο, απο τις "απλες"LED LCD TV.

οι OLED ειναι κατι ιδιαιτερο...!!
δεν μου φανηκε κατι παραξενο και βρισκομαι σε νησι και δεν εχω την ευκολια να δω καποια μοντελα για να βγαλω συμπερασμα απλα ακουω qled ανωτερες ... για oled δεν το συζηταμε κανουν την διαφορα φαινεται και στην τιμη.. απλα θελω να καταληξω σε 65-75 ιντσες στα χρηματα αυτα και να κανω μια σωστη επιλογη και οσω κοιταω μπερδευομαι ακομα περισοτερο :headbang::headbang:
 


Μηνύματα
64
Reaction score
9
Η θέαση HDR υλικού σε QLED έχει σημαντική διαφορά σε σχέση με τις απλές LCD. Για όποιον έχει όρεξη για διάβασμα: https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_dot_display
Δεν ειπα οτι δεν εχει διαφορα απο τις απλες LED LCD. απλα διευκρινησα οτι δεν ειναι και καμια Super Wow τεχνολογια..!

μια φυσιολογικη εξελιξη των LED TV ειναι και τιποτα παραπανω..!

οσο για το "QLED", το εμπνευστηκαν οι marketing directors για να θυμιζουν τις OLED, και να νομιζουν οι καταναλωτες οτι ειναι κατι αναλογο...!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δεν μου φανηκε κατι παραξενο και βρισκομαι σε νησι και δεν εχω την ευκολια να δω καποια μοντελα για να βγαλω συμπερασμα απλα ακουω qled ανωτερες ... για oled δεν το συζηταμε κανουν την διαφορα φαινεται και στην τιμη.. απλα θελω να καταληξω σε 65-75 ιντσες στα χρηματα αυτα και να κανω μια σωστη επιλογη και οσω κοιταω μπερδευομαι ακομα περισοτερο :headbang::headbang:
Το δίλημμά σου έχει απλή λύση χωρίς καν να χρειαστεί εκ των προτέρων θέαση σε υποψήφια πάνελ.

Άμα σκοπεύεις σε προβολές κινηματογραφικού κυρίως υλικού χωρίς σταθεροποιημένα μοτίβα στην εικόνα και υπό συνθήκες χαμηλού φωτισμού,ψάχνεις για OLED.

Άμα το υλικό έχει ποικιλία τηλεοπτικών καναλιών,θα περιέχει σταθερά λογότυπα και υπό τυπικές συνθήκες με ζωηρό φυσικό ή τεχνητό φωτισμό,οδεύεις για LED-LCD,χωρίς ν'αποτελεί η τεχνολογία QLED μονόδρομο - όρα και Sony XF90.

Παρά τη μειωμένη φωτεινότητα,η OLED παραμένει αξεπέραστη στην ισορροπία της χρωματικής παλέτας σε σχέση προς το λευκό και μαύρο,γι αυτό και η παλέτα στις συνήθεις περιπτώσεις φαίνεται να προκύπτει με ανώτερη φυσικότητα σε σύγκριση προς οποιαδήποτε LED-LCD ,ακόμα κι ενάντια στη φαινόμενη χρωματική ζωηρότητα των QLED.Τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσουν πάνελ MicroLed...

Τα σύγχρονα OLED πάνελ επίσης διαθέτουν κατά κανόνα κι επεξεργαστές εικόνας που φροντίζουν με ικανοποιητικό τρόπο την απόδοση σκιωδών διαβαθμίσεων.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μη μπερδεύεσαι, πάρε τη μεγαλύτερη και κάνε το χαζό στα ελαττώματα. ;):D
Πραγματικά η πιο σωστή συμβουλή. Το ίδιο του λέω και δεν ακούει. Πέρασε ο καιρός που πληρώναμε για τη καινούρια τεχνολογία.
Θυμάμαι πριν 8-9 χρόνια είχα δώσει 4-5000euro για να πάρω τις πρώτες 8000σειρά led samsung 48''.

και πριν ούτε χρόνο με 1300 πείρα σχετικά basic μοντέλο 65 Samsung. Με λίγο ρύθμισμα όταν την είδε ο φίλος @VELIX ξετρελάθηκε.
πέρα από το vertical banding που για εμένα πού τη βλέπω συνέχεια το ξεχωρίζω είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν θα άλλαζα θα πήγαινα σε 75'' κάποιο σχετικά οικονομικό μοντέλο. ;)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
είμαι ανάμεσα σε LG 70UK6500 και lg 70UK6950.
εκτος από την βάση και το dts virtual χ υπάρχουν άλλες διαφορες;
τελικά έχει η 6500 va πάνελ η μονο η 6950.
το va πάνελ θα ήταν λόγος να προτιμήσω την 6950 τα υπόλοιπα όχι.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Φέτος, οι "στρογγυλές" διαγώνιοι 70", 60", 50", (αλλά και πλείστες 40")
έχουν αποκλειστικά VA panel.
Φυσικά οι υπόλοιπες διαγώνιοι 43, 49, 55, 65, 75 κλπ, έχουν και από τα δύο
(ανάλογα το μοντέλο και την εταιρεία). :)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Φίλε άκου τον Ζιζικ.......Πάρε ίντσες να ευχαριστηθείς και τα άλλα όλα θα τα έχ4ει ξεπεράσει η τεχνολογία σε 1-2 χρόνια....
Πριν χρόνια πήρα μια 42άρα LG στο χιλιάρικο , για την ποιότητα της, και δεν πήγα σε πιο πολλές ίντσες....τώρα την ρουφιάνα την παρακαλάω να χαλάσει και αυτή τίποτα.....Η τεχνολιγία της είχε ήδη ξεπεραστεί απο τον πρώτο-δε'υτερο χρόνο....δεν το συζητάμε....δεν τις προλαβαίνεις.....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
πηρα στην lg και δεν ξέρουν να μου πουν.κρατησαν το τηλέφωνο μου και θα με ειδοποιήσουν είπαν.σιγουρα οι στρογυλες είναι va;
[DOUBLEPOST=1547204907][/DOUBLEPOST]
Φίλε άκου τον Ζιζικ.......Πάρε ίντσες να ευχαριστηθείς και τα άλλα όλα θα τα έχ4ει ξεπεράσει η τεχνολογία σε 1-2 χρόνια....
Πριν χρόνια πήρα μια 42άρα LG στο χιλιάρικο , για την ποιότητα της, και δεν πήγα σε πιο πολλές ίντσες....τώρα την ρουφιάνα την παρακαλάω να χαλάσει και αυτή τίποτα.....Η τεχνολιγία της είχε ήδη ξεπεραστεί απο τον πρώτο-δε'υτερο χρόνο....δεν το συζητάμε....δεν τις προλαβαίνεις.....
έχεις απολυτο δίκιο.εχω την infinia 9500 που έκανε 4000 όταν βγήκε και τώρα κοντραρη με τις φτηνότερες για να μη σου πω ότι με va πάνελ τη ξεπερνανε
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
σιγουρα οι στρογυλες είναι va;
Ναι, όλες οι 50, 60, 70" που κυκλοφορούν το 2018 (της LG πχ) είναι VA.
Γι αυτό πχ η LG πάλι, έχει σε πολλές από τις απλές σειρές της 49άρια -IPS-
ΚΑΙ 50άρια VA (49UK**** και 50UK****). ;)
Προσπαθεί φέτος να είναι μέσα σ' όλα εκεί που βγαίνουν τα πολλά λεφτά
(στις "λαικές" τηλεοράσεις).
Το πρόβλημα σε αυτές τις κατηγορίες, είναι η ύπαρξη κάποιων μοντέλων
με πάνελ wrgb (τα λεγόμενα και ψευτο-4Κ), που πρέπει κάποιος να τα ψάχνει ένα ένα,
ίσως από rtings και display specifications... :idk:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τότε δεν έχει νόημα να πάω στην 6950 αφού η μονη διαφορα είναι τα dts virtual x και η βάση που δεν με ενδιαφέρουν
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top