Scaler....... και όλες αυτές οι τεχνολογίες του σατανά..... :) :) :)

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Καλημέρα σε όλους/ες,

Ενώ γνωρίζω πάνω κάτω την τεχνολογία των ηλεκτρονικών υπολογιστών , των dvd players των crt tv και των ψηφιακών / αναλογικών συνδέσεων ήχου (dac κτλ κτλ) μπερδέυομαι ακόμη σε κάτι λεπτομέρειες με τους projectors......

Θα σας κάνω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και παρακαλώ να μου απαντήσετε όσοι μπορείτε σαν να είμαι 5 χρονών παιδάκι (μην το πάρετε κυριολεκτικά :mrgreen: )

Λοιπόν.....

Απ'ότι έχω καταλάβει , ο προβολέας μου infocus screenplay 4805 κάνει downscale (σωστά το είπα?) σε 480p ότι σήμα του δώσει το yamakawa 365 μέσω dvi.... είτε είναι 520p, 720p, 1080p Κτλ κτλ.... Οπότε σε αυτές τις αναλύσεις χρησιμοποιώ τον scaler του projector .... σωστά?

Αν όμως από το yamakawa του δώσω 480p & 480pw τότε ο scaler του προβολέα δεν επεμβαίνει .... σωστά?

Αν είναι όπως τα γράφω πιο πάνω...... τότε η ερώτηση μου είναι η εξής..... Από το Player μου να δηλώνω 720p ώστε να επεμβαίνει ο scaler του προβολέα ή να δηλώνω 480p ώστε να μην επεμβαίνει?..... Σε τι θα έχω καλύτερη ποιότητα?

ή τα κατάλαβα όλα λάθος?

Τέλος ..... ένα μυστήριο πράγμα ...... σε 480, 520, 720 & 1080 δεν παρατηρώ τίποτα πιξελιάσματα στην οθόνη....ενώ σε 480pw μιά μυστήρια πράσινη γραμμούλα εμφανίζεται για δευτερόλεπτα every now and then


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απ'ότι έχω καταλάβει , ο προβολέας μου infocus screenplay 4805 κάνει downscale (σωστά το είπα?) σε 480p ότι σήμα του δώσει το yamakawa 365 μέσω dvi.... είτε είναι 520p, 720p, 1080p Κτλ κτλ.... Οπότε σε αυτές τις αναλύσεις χρησιμοποιώ τον scaler του projector .... σωστά?
Σωστα!Ο προβολεας κανει downscaling προκειμενου να φερει την αναλυση οσο πιο κοντα γινεται στην native αναλυση του.
Επισης αυτο σημαινει πως-λογω των διαφορετικων αναλυσεων σε PAL και NTSC θα αποδοσει καλυτερα σε μια ταινια με υλικο NTSC.



Αν όμως από το yamakawa του δώσω 480p & 480pw τότε ο scaler του προβολέα δεν επεμβαίνει .... σωστά
Σωστα!Επεμβαινει ομως, η σωστοτερα συνεχιζει να δουλευει ο deinterlacer...



Αν είναι όπως τα γράφω πιο πάνω...... τότε η ερώτηση μου είναι η εξής..... Από το Player μου να δηλώνω 720p ώστε να επεμβαίνει ο scaler του προβολέα ή να δηλώνω 480p ώστε να μην επεμβαίνει?..... Σε τι θα έχω καλύτερη ποιότητα?
O χρυσος κανονας λεει πως "οσο λιγοτερο scaling τοσο καλυτερα" απο την στιγμη που αποφευγονται ολα τα τεχνουργηματα που μπορει να δημιουργει το scaling.
Ομως απο καποιο σημειο και μετα τα πραγματα ειναι υποκειμενικα και περισσοτερη σημασια εχει τι αρεσει σε εσενα.

Π.χ. ειδικα οταν παιζω με DVD τα οποια εχουν εσωτερικο scaler προτιμω την αποδοση τους στα 720ρ ακομα και εαν ο προβολεας εχει γηγενη αναλυση στα 576
Επισης μην ξεχνας πως στην ουσια βαζουμε αντιμετωπα το chip του προβολεα απεναντι στο chip του DVD οποτε μια παραμετρος που θα πρεπει να υπολογισουμε ακομα ειναι ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο :wink:
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Επισης μην ξεχνας πως στην ουσια βαζουμε αντιμετωπα το chip του προβολεα απεναντι στο chip του DVD οποτε μια παραμετρος που θα πρεπει να υπολογισουμε ακομα ειναι ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο :wink:
Ανδρέα σε ευχαριστώ για την απάντηση...... !!! Βάσει δικών σου εμπειριών και γνώσεων, τι είναι καλύτερο δηλαδή? Να χρησιμοποιήσω 480 από το dvd ή 720 ώστε να επέμβει ο scaler του projector?

Δηλαδή ποιό είναι καλύτερο chip ....του προβολέα ή του Projector?

(ξέρω ότι πρέπει να εμπιστευτώ τα μάτια μου .... αλλά θέλω απόψεις και ειδικά από εσένα που τα έχεις δεί να παίζουν.)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Στον συγκεκριμενο συνδυασμο(Yamakawa&Infocus 4805) θυμαμαι πως ειχα παρει την καλυτερη εικονα στα 480
Με αλλα DVD players(Denon A11, Denon 3910, Pioneer 868) λαμβανεις πολυ καλη εικονα στα 720ρ
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Στελιο πιστευω οτι την καλυτερη εικονα απο το Yamakawa την παιρνω στην επιλογη Custom με αναλυση 856χ480 που εχω ρυρθμισει συμφωνα με το powerstrip,και παταω το native κουμπι στον 4805. Νομιζω οτι ειναι καλυτερη και απο 480p, 480pw,576p,720p κ.λ.π. Δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι η custom αναλυση ειναι λιγο καλυτερη απο το σκετο 480p,480pw και σαφως καλυτερη απο τις αλλες.

Αυτο ειναι και που τρελλενομαι γιατι με το Yamakawa δουλευει σαν υπολογιστης παιρνοντας απο την Custom αναλυση του ακριβως το panel του προβολεα (μεγαλο πλεονεκτημα) και ετσι παιρνεις την τελεια εικονα, και φοβαμαι οτι σε ενα καινουργιο DVD με DVI πχ DENON 1910 , και να παιρνεις 480p ή 576p κ.λ.π. χωρις προβλημα ασυμβατοτητας με τον Infocus 4805, νομιζω οτι δεν θα φτασει την εικονα του Yamakawa.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Στάθη σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά.....

Τελευταία ερώτηση..... san refresh rate τι βάζεις? 75 ή 60 hz?
 


Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Στάθη καλημέρα,

Δέν έχω κανένα PM......


Θα ήθελα πάντως αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον προβολέα μου...


Ο infocus 4805 είναι συνεδεμένος με το yamakawa 365 μέσω 10μετρου dvi Καλωδίου (150€ καλώδιο υποθέτω ότι είναι καλό και dual link).



Στις 720p - 1080p και όταν πετυχαίνω με 1000 ζόρια 576p δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα η εικόνα.



Το πρόβλημα εμφανίζεται στα 480p, 480pw & custom (όπου έχω φτιάξει με το γνωστό προγραμματάκι) και όταν βλέπω ταινία εμφανίζονται για κλάσματα δευτερολέπτου κάτι γραμμές παράλληλα στην εικόνα όχι συνέχεια αλλά κάθε 10 δευτερόλεπτα. Οι γραμμές είναι πράσινες απ'ότι πρόλαβα να δω.....







Πως γίνεται αυτό να συμβαίνει μόνο στα 480 & custom ?







[highlight=seagreen]HELP[/highlight]
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.765
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top