SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
Ρε γαιδουρια! (Φρανκ και Αντωνη). Δεν ειπατε το Spaceballs (διαστημικα μπαλακια)?
Θα εισηγηθω να διαγραφειτε απο τη λεσχη των MelBrookfuns! :happy_5:

εχεις απολυτο δικιο αργυρη μας..
και τα spaceballs λοιπον...
(σορρυ τικης)..
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Κλασικά πιάνω τη συζήτηση αργά και δεν πρόκειται να παραθέσω δική μου λίστα, γιατί πάντα στενοχωριέμαι όταν αφήνω κάτι απ' έξω, είτε από αμέλεια είτε για λόγους συντομίας.
Η ανομοιομορφία των λιστών που προηγήθηκαν με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί είδα πολλές ταινίες που αξίζουν προσοχής, αλλά παραγκωνίζονται συχνά στις mainstream λίστες που βλέπουμε κατά καιρούς.

Το μόνο κακό είναι ότι τώρα θέλω να ξαναδώ καμιά 20αριά από δαύτες wall_1
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: Re: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Το μόνο κακό είναι ότι τώρα θέλω να ξαναδώ καμιά 20αριά από δαύτες wall_1
Δηλαδή αυτό που κάνω και εγώ εδώ και αρκετό καιρό, γιατί άλλες θέλω να θυμηθώ και άλλες να δω για πρώτη φορά! Μάλιστα έχω βγάλει και ένα σλόγκαν:
"Μία Sci-Fi την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!" :happy_9:
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Ρε γαιδουρια! (Φρανκ και Αντωνη). Δεν ειπατε το Spaceballs (διαστημικα μπαλακια)?
Θα εισηγηθω να διαγραφειτε απο τη λεσχη των MelBrookfuns! :happy_5:
To Spaceballs, κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι κωμωδια/παρωδια
και οχι sci fi movie (sorry Τικη) :happy_8:

Μηπως να καναμε κανενα topic με αγαπημενες κωμωδιες η κατι με κωμωδια τελοσπαντων (αν δεν υπαρχει ηδη) ?? Τι λετε ??? :smoking:

Κλασικά πιάνω τη συζήτηση αργά και δεν πρόκειται να παραθέσω δική μου λίστα, γιατί πάντα στενοχωριέμαι όταν αφήνω κάτι απ' έξω, είτε από αμέλεια είτε για λόγους συντομίας.
Η ανομοιομορφία των λιστών που προηγήθηκαν με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί είδα πολλές ταινίες που αξίζουν προσοχής, αλλά παραγκωνίζονται συχνά στις mainstream λίστες που βλέπουμε κατά καιρούς.

Το μόνο κακό είναι ότι τώρα θέλω να ξαναδώ καμιά 20αριά από δαύτες wall_1
Ενας λογος που εβαλα ΤΟΟΟΟΣΕΣ λιστες στην αρχη του topic ηταν αυτο που ανεφερες Μηνα στο post σου.
Η ανομοιομορφια δινει και μια ποικιλια βρε αδερφε, οπως και να το κανεις.
Χορταινει το ματι σου.(δεν μιλαμε για projectors ετσι ?:happy_9: )
Ψαχνοντας στο net για sci-fi lists
βρηκα σε μια απο τις λιστες που εψαχνα στο net ,
μια ταινια με τον Heaston ,το Soylent Green τ
ην οποια ειχα ξεχασει και την οποια θα ηθελα να ξαναδω.
(πρωτη φορα την ειχα δει στην τv και μου χε κανει τρομερη εντυπωση.
Λιγο αργοτερα ειχα δει και τον Πλανητη παλι με τον mr.Δικανο."happy_1" )
Διαβαζοντας και τις υπολοιπες λιστες,
ειδα ταινιες που ηταν απο δω η ηταν απο κει η δεν ηταν πουθενα αλλου .
Διαβαζοντας τοοοσες λιστες -το ανεφερα ηδη - χορταινει το ματι σου ταινιες.:cool_4:



Φιλε Eits_Nti περιμενουμε σχολια απο το αφιερωμα στο Sci Fi
"Μία Sci-Fi την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!" :happy_4:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Re: Απάντηση: Re: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Λιγο αργοτερα ειχα δει και τον Πλανητη παλι με τον mr.Δικανο."happy_1" )
:happy_9: "happy_1" :happy_9:
 

Μηνύματα
919
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

To Spaceballs, κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι κωμωδια/παρωδια
και οχι sci fi movie (sorry Τικη) :happy_8:
Αμα σου πω οτι το ηξερα, θα το πιστεψεις? :happy_8:
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Αμα σου πω οτι το ηξερα, θα το πιστεψεις? :happy_8:
Εννοειται

















...πως ΟΧΙ.:happy_5:
Και πες οτι εγω σε πιστευω ,
οι αλλοι νομιζεις πως θα σε πιστεψουν??
(σορρυ τικης) :happy_8:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Απάντηση: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Παιδιά, μία είναι Η ταινία επιστημονικής φαντασίας για μένα και μάλιστα καινούργια: INCEPTION !!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Απάντηση: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

9.1/10 :111:

Τόσο καλή είναι;
 



Μηνύματα
1.921
Reaction score
346
Απάντηση: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Απλα στην αρχη πανε οι ενθουσιασμενοι στο imdb και κοπανανε 10ρια αβερτα.
Σε 5-6 μηνες θα εχει παει στο 8,κατι.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Ε κλασικά... Σιγά μην είναι και No 4 (και πάλι δε σημαίνει ότι την υποτιμώ, απλά δεν τη βάζω τόσο ψηλά).
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Απάντηση: Re: SCI-FI Movies :Ποια ειναι η δικια σας Λιστα?

Ε κλασικά... Σιγά μην είναι και No 4 (και πάλι δε σημαίνει ότι την υποτιμώ, απλά δεν τη βάζω τόσο ψηλά).

Δεν είναι στο Νο 4, στο Νο 1 είναι μαζί με το The Godfather

και το The Shawshank Redemption.

Απλά την έχουν ακόμη με 9,0.


Βέβαια έχουν ψηφίσει 183.279 άτομα, δεν είναι και λίγα!

:203:


http://www.imdb.com/chart/top
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Η θέση που εμφανίζεται κάποια ταινία δεν είναι συνάρτηση μόνο της βαθμολογίας, αλλά και των ψήφων όπως ανέφερες κι εσύ (πάντως απ' το Shawshank Redemption έχει ελαφρώς χαμηλότερη βαθμολογία). Τέλοσπάντων, έτσι κι αλλιώς αυτά σχετικά είναι, δεν είναι το θέμα αν είναι στην 1η ή στην 4η θέση, το θέμα είναι πως παραείναι ψηλά για την ώρα... Άσε που η λίστα του imdb δεν είναι και θέσφατη.

Γενικά πάντως το να πεις ότι μια ταινία είναι #1 και η άλλη #2 (ή και ότι μία είναι #200 και ή άλλη #201) είναι για μένα εντελώς ανούσιο και απλά το κάνεις γιατί κάπως "πρέπει" να τις κατατάξεις, πιο λογικό θα ήταν να πεις ότι οι 10 καλύτερες ταινίες είναι αυτές (και μάλιστα ανά είδος). Αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα και ξεφεύγουμε απ' το θέμα...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Καλησπέρα σας. Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν δυνατοί γνώστες του θέματος περι sci fi, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί:

1) To Fahrenheit 451 ανήκει στο sci fi είδος; Εγώ νομίζω πως όχι αφού ένα δυστοπικό μέλλον δεν αποτελεί και απαραίτητο όρο επιστημονικής φαντασίας. Πολύς κόσμος όμως βλέπω το θεωρεί επιστημονική φαντασία. Είναι αυτό σωστό;

2) Aναφέρθηκε πριν ότι το "Back to the future" δεν είναι επιστημονική φαντασία επειδή έχει το "φανταστικό" ως περιτύλιγμα. Μα νομίζω πως η "Ε.Φ" εξ'ορισμού ανήκει στο φανταστικό, αφετέρου αφού χρησιμοποιεί την επιστημονική γνώση ο επιστήμονας για να ταξιδέψει στην γραμμή του χρόνου, γιατί αυτό να μην θεωρείται Ε.Φ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
1) To Fahrenheit 451 ανήκει στο sci fi είδος; Εγώ νομίζω πως όχι αφού ένα δυστοπικό μέλλον δεν αποτελεί και απαραίτητο όρο επιστημονικής φαντασίας. Πολύς κόσμος όμως βλέπω το θεωρεί επιστημονική φαντασία. Είναι αυτό σωστό;
Το συγκεκριμένο ανήκει και στις δυο κατηγορίες. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο, υπάρχουν άφθονα άρθρα για την κατηγοριοποίηση του και ως sci-fi. Dystopian science fiction.

2) Aναφέρθηκε πριν ότι το "Back to the future" δεν είναι επιστημονική φαντασία επειδή έχει το "φανταστικό" ως περιτύλιγμα. Μα νομίζω πως η "Ε.Φ" εξ'ορισμού ανήκει στο φανταστικό, αφετέρου αφού χρησιμοποιεί την επιστημονική γνώση ο επιστήμονας για να ταξιδέψει στην γραμμή του χρόνου, γιατί αυτό να μην θεωρείται Ε.Φ;
Σωστά.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Έχεις κάποιο link (και κρίνεις ότι είναι καλό) για το fahrenheit? Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί να ανήκει και στο sci fi είδος..

Σχετικά με το back to the future συμφωνείς μαζί μου (ότι είναι scifi) ή με τον φίλο που λέει πως δεν είναι; :p
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364















- η τελευταία δεν λέει πολλά σαν ταινία , αλλά σαν υπόθεση
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top