Screen trigger

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Για οσους δεν γνωριζουν το screen trigger ειναι το κυκλωμα που μεσολαβει μεταξυ του βιντεοπροβολεα και της ηλεκτρικης οθονης και επιτρεπει το συγχρονο ανεβασμα η κατεβασμα της οθονης την στιγμη που αναβουμε η κλεινουμε τον προβολεα μας.
Με απλα λογια δηλαδη εμεις απλα παταμε το on για να ξεκινησει ο βιντεοπροβολεας και η οθονη κατεβαινει απο μονη της.
Τον κλεινουμε και η οθονη μαζευεται απο μονη της.

Για να γινουν ολα αυτα βεβαια πρεπει να υπαρχει η προυποθεση πως ο βιντεοπροβολεας εχει την αναλογη εξοδο που επιτρεπει την συνδεση



Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις οσων χρησιμοποιουν, κατασκευαζουν η και εγκαθιστουν τα περιφημα screen triggers καθως και τις αποριες σας...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μεχρι τωρα χρησιμοποιω χειροκινητο τροπο ανοιγματο-κλεισιματος της ηλεκτρικης οθονης. Το κακο ειναι οτι ο διακοπτης δεν ειναι αυτοματος. Πρεπει να τον κραταω πατημενο μεχρι να κατεβει ή να ανεβει. Προσωπικα δεν το θεωρω και απαραιτητο extra στο συστημα. Ε μα ολα ευκολα θα τα θελουμε?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απο την στιγμη που εχεις ηλεκτρικη ισως θα επρεπε να το σκεφτεις σοβαρα.

Αλλωστε αυτο δεν ειναι και το home theater?

Αυτοματισμος και ευκολια?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.........
Όταν ανοίγουμε τον προβολέα και το trigger δουλεύει, αν αλλάξουμε από 16:9 σε 4:3 δεν δίνει εντολή να μεγαλώσει το ύψος της οθόνης?
(και το αντίστροφο βεβαίως....... :roll: )
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δε νομιζω...
ενα απλο 12V remote out ειναι.
Οταν και οσο λειτουργει βγαζει ταση και μολις κλεισει την απενεργοποιει. Σαν το remote trigger στα ρ/φ αυτοκινητου.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
0
Τέτοιο αυτοματισμό (ιδιοκατασκευή) χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, σχεδόν απο τον πρώτο μου προβολέα.Παράλληλα εδώ και 2 περίπου χρόνια στην κατασκευή αυτή έχω προσθέσει ένα ηλεκτρινικό κύκλωμα το οποίο συνεργάζεται με μιά ηλεκτρονική μπρίζα φωτών ,με αποτέλεσμα όταν ανοίγει ο προβολέας να κατεβαίνει η οθόνη και να συγοσβήνουν τα φώτα του καθιστικού.Οταν κλείνει ο προβολέας, η οθόνη ανεβαίνει και τα φώτα ξαναανάβουν.Η αλήθεια πάντως είναι ότι εγώ και ο φίλος μου που ασχοληθήκαμε με την κατασκευή αυτή παιδευτήκαμε αρκετά,για να τα καταφέρουμε,αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο!!!
 


Μηνύματα
531
Reaction score
0
Γιωργος Ανδρεαδης said:
Εγω προσπαθω να κανω εναν αυτοματισμο που μολις κατεβει το πανι να κλεινει και το φερμουαρ στο γυναικειο στομα.
Μάλλον χρειάζεσαι ένα ρομποτικό βραχίονα για τον αυτοματισμό αυτό (σαν αυτούς που έχουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες) :mrgreen:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
stergios said:
Γιωργος Ανδρεαδης said:
Εγω προσπαθω να κανω εναν αυτοματισμο που μολις κατεβει το πανι να κλεινει και το φερμουαρ στο γυναικειο στομα.
Μάλλον χρειάζεσαι ένα ρομποτικό βραχίονα για τον αυτοματισμό αυτό (σαν αυτούς που έχουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες) :mrgreen:
Υπάρχει και κάτι πολύ καλύτερο..........
Γιώργο βρες γυναίκα.........μούγκαφον!!!
:roll: :wink: :lol:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Εγω προσπαθω να κανω εναν αυτοματισμο που μολις κατεβει το πανι να κλεινει και το φερμουαρ στο γυναικειο στομα.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΟΛΠΟ.....
ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΦΕΡΜΟΥΑΡ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΣΤΟΜΑ :!: :!: :oops: :oops: :oops: :wink: :wink: :wink:
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΟΛΠΟ.....
ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΦΕΡΜΟΥΑΡ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΣΤΟΜΑ
1) Σε αυτή την περίπτωση μόνο ταινία δε θα καταφέρεις να δεις

2) Είσαι απαράδεκτος, εδώ είναι δημόσια συζήτηση, δεν είναι private chat...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.271
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top