Server Backup

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Καλησπέρα κύριοι!

Ζητώ τη συμβουλή σας στο παρακάτω θέμα που με προβληματίζει.

Προσπαθώ να βρω τον βέλτιστο τρόπο να κάνω backup στον server που έχω. Η χωρητικότητα που έχω ήδη είναι περίπου 11ΤΒ αρχείων η οποία και ανμένεται να αυξηθεί περεταίρω μέσα στο '21. Αυτή τη στιγμή έχω ήδη ένα backup των αρχείων σε διάφορους εξωτερικούς σκληρούς αλλά θέλω να συμμαζέψω λίγο το χάος αυτό.

Οι λύσεις που έχω σκεφτεί είναι οι εξής:

1) Αγορά ενός εξωτερικού USB σκληρού δίσκου χωρητικότητας 12ΤΒ για να καλύψει τις άμεσες ανάγκες και σιγά σιγά να ανακυκλωθούν οι υπάρχοντες σκληροί δίσκοι. Λύνει το πρόβλημα, αλλά όχι στην επιθυμητή κατεύθυνση που είναι η τάξη στο χάος

2) Αγορά ενός εξωτερικού κουτιού που να χώρα 3-4 εσωτερικούς δικούς HDD. Αγορά ενος εσωτερικού σκληρού 12ΤΒ για τις άμεσες ανάγκες και αργότερα προσθήκη σκληρών αναλόγως των αναγκών. Ποιο ακριβή λύση από την παραπάνω αλλά βάζει τάξη στο χάος και επιτρέπει και την ευκολότερη αποθήκευση του backup.

3) Στήσιμο ενός νέου pc σε μικρό κουτί αποκλειστικά για χρήση server. Βασικά, το σκεπτικό είναι ίδιο με το παραπάνω με το πλεονέκτημα ότι θα μπορεί να αντικαταστήσει το server σε περίπτωση αστοχίας. Το μηχάνημα θα είναι χαμηλών δυνατοτήτων. ΤΟ μειονέκτημα είναι το υψηλότερο κόστος από τις άλλες δυο λύσεις.

Ποια είναι η γνώμη σας;;

Ο τρέχων σέρβερ είναι ένας intel i5 9ης γενιάς με 8GB RAM που τρέχει OpenMediaVault με 4 σκληρούς δίσκους και redundancy ενός δίσκου μέσω snapraid.

Αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος, παρακαλώ πείτε τον.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλησπέρα κύριοι!

Ζητώ τη συμβουλή σας στο παρακάτω θέμα που με προβληματίζει.

Προσπαθώ να βρω τον βέλτιστο τρόπο να κάνω backup στον server που έχω. Η χωρητικότητα που έχω ήδη είναι περίπου 11ΤΒ αρχείων η οποία και ανμένεται να αυξηθεί περεταίρω μέσα στο '21. Αυτή τη στιγμή έχω ήδη ένα backup των αρχείων σε διάφορους εξωτερικούς σκληρούς αλλά θέλω να συμμαζέψω λίγο το χάος αυτό.

Οι λύσεις που έχω σκεφτεί είναι οι εξής:

1) Αγορά ενός εξωτερικού USB σκληρού δίσκου χωρητικότητας 12ΤΒ για να καλύψει τις άμεσες ανάγκες και σιγά σιγά να ανακυκλωθούν οι υπάρχοντες σκληροί δίσκοι. Λύνει το πρόβλημα, αλλά όχι στην επιθυμητή κατεύθυνση που είναι η τάξη στο χάος

2) Αγορά ενός εξωτερικού κουτιού που να χώρα 3-4 εσωτερικούς δικούς HDD. Αγορά ενος εσωτερικού σκληρού 12ΤΒ για τις άμεσες ανάγκες και αργότερα προσθήκη σκληρών αναλόγως των αναγκών. Ποιο ακριβή λύση από την παραπάνω αλλά βάζει τάξη στο χάος και επιτρέπει και την ευκολότερη αποθήκευση του backup.

3) Στήσιμο ενός νέου pc σε μικρό κουτί αποκλειστικά για χρήση server. Βασικά, το σκεπτικό είναι ίδιο με το παραπάνω με το πλεονέκτημα ότι θα μπορεί να αντικαταστήσει το server σε περίπτωση αστοχίας. Το μηχάνημα θα είναι χαμηλών δυνατοτήτων. ΤΟ μειονέκτημα είναι το υψηλότερο κόστος από τις άλλες δυο λύσεις.

Ποια είναι η γνώμη σας;;

Ο τρέχων σέρβερ είναι ένας intel i5 9ης γενιάς με 8GB RAM που τρέχει OpenMediaVault με 4 σκληρούς δίσκους και redundancy ενός δίσκου μέσω snapraid.

Αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος, παρακαλώ πείτε τον.
Δύσκολη ερώτηση, γιατί δεν ξέρουμε το είδος των δεδομένων ή τον τρόπο χρήσης τους.
Τεχνικά οι λύσεις σου είναι άρτιες. Προφανώς η "καλύτερη" είναι ένα δεύτερο NAS, αλλά το ερώτημα που τίθεται είναι εάν πραγματικά το χρειάζεσαι. Επίσης είναι πιο χαοτικό να συντηρείς (σε ρεαλιστικά οικονομικά πλαίσια) 2 NAS, παρά 1 NAS και 1 δίσκο.

Χρειάζεσαι backup και των >11TB; Προσωπικά στα δεδομένα που μπορώ να ξανακατεβάσω εύκολα δεν τηρώ αντίγραφα ασφάλειας. Με τι ρυθμό αυξάνουν τα δεδομένα που χρειάζονται backup;

Το προτεινόμενο σχήμα είναι το γνωστό 3-2-1 (3 αντίγραφα, 2 συσκευές, 1 σε διαφορετική τοποθεσία). Το ιδανικό λοιπόν θα ήταν 2 NAS και 1 εξωτερικός δίσκος. Μία συνηθισμένη έκπτωση σε οικιακά backups είναι το 2-1, στην οποία σε εξυπηρετεί και ο σκέτος εξωτερικός δίσκος (μαζί με κάποια ιστορικότητα στις αλλαγές ή διαγραφές αρχείων στο NAS, για πρόσθετη ασφάλεια). Εννοείται ότι το RAID δεν αποτελεί backup.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Δύσκολη ερώτηση, γιατί δεν ξέρουμε το είδος των δεδομένων ή τον τρόπο χρήσης τους.
Τεχνικά οι λύσεις σου είναι άρτιες. Προφανώς η "καλύτερη" είναι ένα δεύτερο NAS, αλλά το ερώτημα που τίθεται είναι εάν πραγματικά το χρειάζεσαι. Επίσης είναι πιο χαοτικό να συντηρείς (σε ρεαλιστικά οικονομικά πλαίσια) 2 NAS, παρά 1 NAS και 1 δίσκο.

Χρειάζεσαι backup και των >11TB; Προσωπικά στα δεδομένα που μπορώ να ξανακατεβάσω εύκολα δεν τηρώ αντίγραφα ασφάλειας. Με τι ρυθμό αυξάνουν τα δεδομένα που χρειάζονται backup;

Το προτεινόμενο σχήμα είναι το γνωστό 3-2-1 (3 αντίγραφα, 2 συσκευές, 1 σε διαφορετική τοποθεσία). Το ιδανικό λοιπόν θα ήταν 2 NAS και 1 εξωτερικός δίσκος. Μία συνηθισμένη έκπτωση σε οικιακά backups είναι το 2-1, στην οποία σε εξυπηρετεί και ο σκέτος εξωτερικός δίσκος (μαζί με κάποια ιστορικότητα στις αλλαγές ή διαγραφές αρχείων στο NAS, για πρόσθετη ασφάλεια). Εννοείται ότι το RAID δεν αποτελεί backup.
Ta δεδομένα αυξάνουν με ρυθμό 1ΤΒ το οκτάμηνο περίπου.
Και θέλω να έχω backup σε όλο τον όγκο.
Τα δεδομένα είναι περίπου 9ΤΒ μουσικής και 2ΤΒ προσωπικών δεδομένων, ΟΜΩΣ στη μουσική έχω ρίξει και εξακολουθώ να ρίχνω τρελή δουλειά στα metadata και δεν θέλω να τα χάσω.

σίγουρα θα παίξει λύση 2-1.

Πλαιότερα είχα δύο σέρβερ, QNAP, o ένας backup του άλλου και το δεύτερο το φυλούσα στο γραφείο. Γινόταν backup κάθε μήνα, οπότε ήμουν καλυμένος. Ομως ήταν παλιά μοντέλα και τίγκαραν.

Πούλησα τον έναν και πήγα στη λύση που είμαι τώρα, αλλά ο εναπομείναν qnap δεν σηκώνει άλλο.

Σίγουρα οι δύο σέρβερ είναι overkill, δεν μου έχει τύχει ποτέ στα 12 χρόνια που έχω τέτοιο όγκο δεδομένων να χάσω τίποτα. Το μεγάλο ΣΥΝ του δεύτερου NAS είναι η επεκτασιμότητά του που μπορεί να συμβαδίζει με τις ανάγκες μου.

Στo NAS ομως θα χρειαστεί να το στήσουμε μαζί :dance:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η μόνη ασφαλής λύση, εάν μιλάμε σοβαρά, είναι ένα tape drive (LTO).
Ειναι μεν ακριβο σχετικά το κόστος κτήσης, υπάρχουν και refurbished, αλλά τα tapes είναι φθηνά και δεν παθαίνουν κάτι εχοντας τα στο ντουλάπι η οπουδήποτε άλλου.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Το να κάνεις ένα αντίγραφο των δεδομένων σου εντός σπιτιού είναι εύκολο (π.χ. δεύτερο NAS). Το δύσκολο για τόσο μεγάλο όγκο είναι το offsite.

Θα μου πεις, χρειάζεται; Εξαρτάται από τα δεδομένα, όπως είπε και ο @minas.

Εγώ ας πούμε αν έπαιρνε φωτιά το σπίτι (ή το δωμάτιο που έχω το NAS) πιο πολύ θα έκλαιγα αν έχανα όλες τις φωτογραφίες, παρά για το σπίτι. Γιατί ό,τι και να δώσεις (κόπο, χρήμα κλπ.) αυτές δεν ξαναγίνονται.

Η μουσική όμως π.χ., ξαναγίνεται. Κι ας έχεις ρίξει προσπάθεια για τα metadata. Οπότε εγώ στη θέση σου θα φρόντιζα τουλάχιστον τα δεδομένα που δεν μπορούν να ανακτηθούν αλλιώς, να τα εξασφάλιζα ακόμα και στα πιο ακραία σενάρια.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top