Service citizen...απαράδεκτοι

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Πήγα σήμερα το ρολόι μου..ένα citizen pro master...στην επίσημη αντιπροσωπία Ερμού 8. Το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 20m βάθος, πήρε νερό όταν Μετά από 5 χρόνια που το έχω το έβαλα στη θάλασσα.. Όταν ρώτησα λοιπόν τον κύριο που ήταν εκεί τι μπει να συμβαίνει Και αν επισκευάζεται η πρώτη απάντηση που πήρα εμβρόντητος ήταν : "Καλά να πάθεις"...στον ενικό!!! " Έπρεπε να το φέρεις κάθε χρόνο για τσεκ που κοστίζει 20 ευρώ"......Αυτή ήταν απάντηση του επίσημου σερβις...τέτοια Ευγενια..τέτοιες επαγγελματισμός!! Αφού μάζεψα τα νεύρα μου να μην πηδήξω μέσα από τον πάγκο και αρπαχτουμε...σηκώθηκα κάτι και έφυγα.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
(φαντάζεσαι....με βαριά μπάσα φωνή) αφου ρε φιλάκ άμα λάχει ναούμ...δεν το πήγαινες για σέρβις....τι σου άρπαξε και το πλατσούρισες το τεμάχιο και γιόμησε νερά...ναούμ....(ίσως και ένα ρεψίδι μετά από αυτό ολοκλήρωνε την αφεντιά του).....κρίμα

μου θυμίζει ένα μπαρ πριν πολλά χρόνια σε ένα χωριό στον Έβρο(Ελιά το έλεγαν υπάρχει στο google Earth :smg::smg::smg:)....που μπαίνουμε μέσα παρέα και μας κοιτούσαν σαν γκρέμλινς ούλοι οι θαμώνες....πηγαίνουμε στο μπαρ....και σκάει μία γκόμενα φουλ βάψιμο και μαύρο λάτεξ....ακουμπάει ανάποδα τα χέρια στο μπαρ προς την πλευρά μας....και μας ρωτάει....τι θα πάρουν οι γυαλαμάδες;;;; :headbang::headbang::headbang::headbang:
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
οταν πηγα εγω σε σερβις το δικο μου το εβαλε μεσα σε ενα κουτι σα φουρνο μικροκυμάτων να το δοκιμάσει στα μπαρ..

δεν ειχα ποτε προβλημα.

να το ψαξεις κ να μην αφησεις να κερδίσει η αγένεια κ η πονηρια
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Θα προσπαθήσω Δημήτρη...θα το παω κάπου αλλού αύριο και θα δούμε...σε αυτόν δε. Το ξαναπάω
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.498
Σε εγγυήσεις και ασφάλειες κάθε είδους,επιβάλλεται να διαβάζουμε τις προϋποθέσεις που τις συνοδεύουν για ισχύ
- συνήθως ειναι εκείνα τα ψιλά γράμματα η παραπομπές με νουμερακια .

Δεν το βρίσκω παράλογο να ειναι όντως ετσι με την εγγύηση του Citizen σου,ανεξάρτητα απο τη συμπεριφορά του υπευθυνου του συγκεκριμένου καταστήματος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Εάν η Citizen στο συγκεκριμένο ρολόι, βάζει O-ring το οποίο για να διατηρεί το ρολόι αδιάβροχο, θέλει αλλαγή κάθε χρόνο και €20 κερατιάτικα, τι να πω... Με €20 το χρόνο, αγοράζω ένα (ή πολλά;;)) πλαστικά και μόλις χαλάσει το ένα, το πετάω και φοράω το άλλο. Ε, μα....

Εν πάση περιπτώσει, η συμπεριφορά του εν λόγω "κυρίου" είναι απαράδεκτη.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Εγώ δε μίλησα για εγγύηση... Το θεωρώ φυσιολογικό Μετά από 5 χρόνια αν το βάλεις στη θάλασσα να υπάρχει ο κίνδυνος να βάλει νερό...Εγώ μιλάω για τη συμπεριφορά του αντιπροσώπου.... Αυτό με εκνεύρισε...η ευγένεια επιβάλλετε όταν έχεις να κάνεις με πελάτες που σε πληρώνουν
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Αν το ρολόι πήρε νερό την πρώτη φορά που μπήκε στη θάλασσα και δεν είχε ποτέ ανοιχτεί, αποκλείεται να μην είχε πρόβλημα η φλάντζα απ' την αρχή.
Μου έχει τύχει σε ρολόι να μην κάνω service 15 χρόνια και δεν είχε θέμα.

Ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος είναι απο τους πολύ παλιούς και μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργη η συμπεριφορά τους.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αν το ρολόι πήρε νερό την πρώτη φορά που μπήκε στη θάλασσα και δεν είχε ποτέ ανοιχτεί, αποκλείεται να μην είχε πρόβλημα η φλάντζα απ' την αρχή.
Μου έχει τύχει σε ρολόι να μην κάνω service 15 χρόνια και δεν είχε θέμα.

Ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος είναι απο τους πολύ παλιούς και μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργη η συμπεριφορά τους.
Και άλλες χρονιές το έβαζα θάλασσα..Αλλά ποτε δεν Έιχε πρόβλημα...οκ..έτυχε φέτος.....δεκτό..Ούτε εγγύηση ζήτησα Ούτε τίποτα..απλά ρώτησα αν φτιάχνεται..Για να λάβω την ευγενέστατη απάντηση...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Ωχ καημένε κι εσύ, ολόκληρο σήριαλ το έκανες! Πάω στοίχημα πως αν στο σέρβις ήταν καμιά δίμετρη κουκλάρα και σου έλεγε καλά να πάθεις, θα της έλεγες, μανάρι μου πήγαινέ με στο κρεβάτι σου να με μαστιγώσεις!
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ωχ καημένε κι εσύ, ολόκληρο σήριαλ το έκανες! Πάω στοίχημα πως αν στο σέρβις ήταν καμιά δίμετρη κουκλάρα και σου έλεγε καλά να πάθεις, θα της έλεγες, μανάρι μου πήγαινέ με στο κρεβάτι σου να με μαστιγώσεις!
Εννοείται...χαχα..Αλλά αυτός ήταν και ασχημομουρης...
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.498
Πήγα σήμερα το ρολόι μου..ένα citizen pro master...στην επίσημη αντιπροσωπία Ερμού 8. Το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 20m βάθος, πήρε νερό όταν Μετά από 5 χρόνια που το έχω το έβαλα στη θάλασσα.. Όταν ρώτησα λοιπόν τον κύριο που ήταν εκεί τι μπει να συμβαίνει Και αν επισκευάζεται η πρώτη απάντηση που πήρα εμβρόντητος ήταν : "Καλά να πάθεις"...στον ενικό!!! " Έπρεπε να το φέρεις κάθε χρόνο για τσεκ που κοστίζει 20 ευρώ"......Αυτή ήταν απάντηση του επίσημου σερβις...τέτοια Ευγενια..τέτοιες επαγγελματισμός!! Αφού μάζεψα τα νεύρα μου να μην πηδήξω μέσα από τον πάγκο και αρπαχτουμε...σηκώθηκα κάτι και έφυγα.
Επειδή αναφέρεις πως το πηγές στην επίσημη αντιπροσωπεία και ο υπάλληλος σου μίλησε για " τη μέθοδο του ετηςιου εικοσαρικου ",υπέθεσα λανθασμένα πως υπήρχε ιςως θέμα εγγύησης.

Επίσης, γράφεις " μετα απο πέντε χρόνια που το εχω το έβαλα στη θαλασσα " κι αργότερα ομολογείς πως το εχεις ξαναβάλει στο νερό.

Τέλος πάντων,πήγαινε το και σε άλλους ωρολογοποιού ️ς και πες μας αν επισκευάζεται.

Όσο για την απρεπή συμπεριφορά των ανθρώπων με τους οποίους ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή για ιδιωτικούς λόγους η επαγγελματικούς,δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλα πραγματα....,εκτος ισως απο το να την καταγγείλουμε.Σ αυτη την περίπτωση μπορεις να το κανεις αναφέροντας όνομα και διεύθυνση ;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ανέφερα διεύθυνση...όνομα δε. Ξέρω..Το ανέφερα για να ξέρουν και άλλοι το μπορεί να τους περιμένει στο συγκεκριμένο μαγαζί...Αλλά προφανούς δεν Έχεις καταλάβει ακόμη Γιατί έκανα την ανάρτηση...
 


Μηνύματα
3
Reaction score
3
Πήγα σήμερα το ρολόι μου..ένα citizen pro master...στην επίσημη αντιπροσωπία Ερμού 8. Το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 20m βάθος, πήρε νερό όταν Μετά από 5 χρόνια που το έχω το έβαλα στη θάλασσα.. Όταν ρώτησα λοιπόν τον κύριο που ήταν εκεί τι μπει να συμβαίνει Και αν επισκευάζεται η πρώτη απάντηση που πήρα εμβρόντητος ήταν : "Καλά να πάθεις"...στον ενικό!!! " Έπρεπε να το φέρεις κάθε χρόνο για τσεκ που κοστίζει 20 ευρώ"......Αυτή ήταν απάντηση του επίσημου σερβις...τέτοια Ευγενια..τέτοιες επαγγελματισμός!! Αφού μάζεψα τα νεύρα μου να μην πηδήξω μέσα από τον πάγκο και αρπαχτουμε...σηκώθηκα κάτι και έφυγα.
Σήμερα πήγα στο ίδιο service το ένα καταδυτικό μου ρολόι. Αρχικά ήταν μια κυρία στην υποδοχή στην οποία εξήγησα ότι έχει φύγει το μισό νούμερο από το φωσφοριζέ "60" που έχει η περιστρεφόμενη στεφάνη και ήθελα να δω πως μπορώ να το φτιάξω. Στην αρχή η κυρία αυτή δεν ήξερε ότι το "60" στο στεφάνι ήταν φωσφοριζε. Μόλις επέμεινα, πήγε στο μέσα δωμάτιο με το ρολόι και σε δύο λεπτά βγήκε ένας γελοίος και διαδραματίστηκε η εξής επικοινωνία:
Αυτός: Καταρχάς, το 60 δεν είναι φωσφοριζέ!
Εγώ: Κάνετε λάθος, είναι
Αυτός: Πάρτε το κύριε και φύγετε!
Εγώ (έχοντας πάρει ανάποδες): Τι τόνος είναι αυτός κύριε; Πως μου μιλάτε έτσι;
Αυτός: Δε βλέπετε ότι μόνο οι δείκτες είναι φωσφοριζέ;
Εγώ (είχα το ίδιο ρολόι σε μαύρο): Για δες εδώ αν είναι φωσφοριζέ
Αυτός: Αυτό είναι εντελώς άλλο ρολόι
Εγώ: Είναι το ίδιο ρολόι με εντελώς άλλο χρώμα. Εξάλλου, λες να μην ξέρω δεκα χρόνια που έχω το ρολόι αν είναι φωσφοριζέ το "60" στη στεφάνη; Πως μιλάτε έτσι; Δες και το παλιό αν το υπόλοιπο που έχει μείνει στο "60" είναι φωσφοριζέ (του το δείχνω και το βλέπει)
Αυτός: Ωραία. 160 ευρώ για να αλλάξουμε στεφάνι και μπορεί αυτό που θα έρθει να μην είναι φωσφοριζέ στο "60"
Εγώ: Αυτό που μου λέτε τώρα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπατε όταν μπήκατε
Κάνω μία κίνηση, βλαζω τα ρολόγια στην τσάντα και μου λέει:
Αυτός: Στο καλό
Εγώ Μάθε πρώτα τρόπους και μετά μιλάμε
Αυτός: Μάθε εσύ τις απαιτήσεις σου
Εγώ: Εγώ ζητάω αυτό που δίνει η εταιρεία
και έφυγα..... Θα το πάω στην Κολοκοτρώνη που πήγαινα τα άλλα citizen που είχα... Ευγενέστατοι και αποτελεσματικοί
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Σήμερα πήγα στο ίδιο service το ένα καταδυτικό μου ρολόι. Αρχικά ήταν μια κυρία στην υποδοχή στην οποία εξήγησα ότι έχει φύγει το μισό νούμερο από το φωσφοριζέ "60" που έχει η περιστρεφόμενη στεφάνη και ήθελα να δω πως μπορώ να το φτιάξω. Στην αρχή η κυρία αυτή δεν ήξερε ότι το "60" στο στεφάνι ήταν φωσφοριζε. Μόλις επέμεινα, πήγε στο μέσα δωμάτιο με το ρολόι και σε δύο λεπτά βγήκε ένας γελοίος και διαδραματίστηκε η εξής επικοινωνία:
Αυτός: Καταρχάς, το 60 δεν είναι φωσφοριζέ!
Εγώ: Κάνετε λάθος, είναι
Αυτός: Πάρτε το κύριε και φύγετε!
Εγώ (έχοντας πάρει ανάποδες): Τι τόνος είναι αυτός κύριε; Πως μου μιλάτε έτσι;
Αυτός: Δε βλέπετε ότι μόνο οι δείκτες είναι φωσφοριζέ;
Εγώ (είχα το ίδιο ρολόι σε μαύρο): Για δες εδώ αν είναι φωσφοριζέ
Αυτός: Αυτό είναι εντελώς άλλο ρολόι
Εγώ: Είναι το ίδιο ρολόι με εντελώς άλλο χρώμα. Εξάλλου, λες να μην ξέρω δεκα χρόνια που έχω το ρολόι αν είναι φωσφοριζέ το "60" στη στεφάνη; Πως μιλάτε έτσι; Δες και το παλιό αν το υπόλοιπο που έχει μείνει στο "60" είναι φωσφοριζέ (του το δείχνω και το βλέπει)
Αυτός: Ωραία. 160 ευρώ για να αλλάξουμε στεφάνι και μπορεί αυτό που θα έρθει να μην είναι φωσφοριζέ στο "60"
Εγώ: Αυτό που μου λέτε τώρα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπατε όταν μπήκατε
Κάνω μία κίνηση, βλαζω τα ρολόγια στην τσάντα και μου λέει:
Αυτός: Στο καλό
Εγώ Μάθε πρώτα τρόπους και μετά μιλάμε
Αυτός: Μάθε εσύ τις απαιτήσεις σου
Εγώ: Εγώ ζητάω αυτό που δίνει η εταιρεία
και έφυγα..... Θα το πάω στην Κολοκοτρώνη που πήγαινα τα άλλα citizen που είχα... Ευγενέστατοι και αποτελεσματικοί

Έχω βαρεθεί να πέφτω σε εξυπνάκηδες υπαλλήλους, που το θράσος τους είναι ευθέως ανάλογο της έλλειψης κάθε είδους παιδείας σε συνδυασμό με την αίσθηση του μονοπωλίου, της αποκλειστικότητας. Μόνο εμείς με την στάση μας μπορούμε να δείξουμε που τους γράφουμε αντί να τους παρακαλάμε κι από πάνω, μπας και συνέλθουν. Ασφαλώς και υπάρχουν συχνά πυκνά και αξιόλογα άτομα που, καθόλου τυχαίο, κουβαλούν την ανάλογη παιδεία. Εν πάσει περιπτώσει μπράβο αγαπητέ για την στάση σου!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το πηγαίνω εκεί 15 χρόνια περίπου, για service μόνον όταν τελειώνει η μπαταρία! τους ζητάω το χαρτάκι του service, η συμπίεση γίνεται μέχρι 40 μ. (μου είπαν ότι δεν έχουν μεγαλύτερο μηχάνημα), το ρολόι μου citizen pro master, δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα, και έχει γράψει πολλές βουτιές μέχρι 40 μέτρα, μόνον βέβαια, ποτέ δεν πήγα παρακάτω! πάντα ήταν πολύ ευγενικοί!
Και το τελευταίο service!
 

Attachments



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.664
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top