Service Rolex

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Έχω ένα Rolex Oyster Perpetual Datejust και νομίζω ότι ήρθε καιρός να το πάω για service.

http://www.ateliervieuxcarre.com/images/watches/rolex/OysterPerpetualDatejust.jpg

Kάθε πόσα χρόνια πρέπει να το πηγαίνω?

Τι ακριβώς κάνουν?

Που το πάω και πόσο κοστίζει? :107:

Δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ κάποιον, σίγουρα θα γίνει καλή δουλειά?

Επίσης πως μπορώ να το καθαρίσω λίγο? Οινόπνευμα επιτρέπεται?:120::120:
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Απο όσο ξέρω, το σέρβις στο Παρίσι το κάνει η ίδια η Ρόλεξ. Φαντάζομαι το ίδιο γίνεται και εδώ. Ρώτα την εδώ ρόλεξ.

Σέρβισ, μάλιστα όπου το γυαλίζουν, αφαιρούν μικρογρατζουνιές στο ατσάλι του και γενικά το κάνουν σαν καινούργιο, λάμπει! Κόστος κοντά στο 300εύρω, για ένα air-king. (ίδιο με το δικό σου σχεδόν, χωρίς ημερομηνία). Τώρα για οινόπνευμα δεν ξέρω... εγώ το τζαμάκι του το καθαρίζω πάντως με άζαξ, και το ατσάλι δεν το καθαρίζω! (μπαίνω στο μπάνιο μαζί με το ρολόι και καθαρίζει και αυτό!)
 

Μηνύματα
29.236
Reaction score
23.274
ΣΤΑΔΙΟΥ 3 3ΟΣ ΟΡΟΦΟΣ 270-280 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΡΥΘΜΙΖΟΥΝ. ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΤΕΛΝΗΣ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ. ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΚΑΘΟΤΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΛΕΜΕΝΩΝ ΑΠ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΑΠΟ 20-45 ΜΕΡΕΣ. 2103252833.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
χαχαχα...Όχι δεν είναι κλεμμένο...

Καλά τι κάνουν 20-45 μέρες? :121:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ομολογώ ότι περίμενα να είναι πιο ακριβό. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να τους το πάω.

Να είστε καλά! :107:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
χαχαχα...Όχι δεν είναι κλεμμένο...

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ομολογώ ότι περίμενα να είναι πιο ακριβό. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να τους το πάω.

Να είστε καλά! :)
Όπα ρε συ,λαμπάτος είναι:138:

Μεταξύ μας και στον Καίσαρη να πας(το golden hall δίπλα σου είναι) μάλλον τα ίδια θα σου πάει.

Το service σε complications είναι ακριβό.

Όχι οινόπνευμα και λοιπά αλκοολούχα διαλύματα.Ενδεχόμενο θολώματος του μετάλλου.Αν θες να γυαλίσει,τζήν ύφασμα μαλακό και καθαρό.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Λαμπάτος δεν λες τίποτα...:142:

Από ότι είδα ο Πατσέας που είναι αντιπρόσωπος είναι στη Κηφισιάς στο Ψυχικό οπότε μάλλον θα το πάω εκεί.

Καλά δεν νομίζω να έχει τίποτα άλλο, ένα φρεσκαρισματάκι θέλω...:116:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Service Rolex

Ρε συ Μιχαλη, στο service θα καταλαβουν πως ειναι μαιμου και
δεν θα το αναλαβουν.
Αστο, και οσο αντεξει:142:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Service Rolex

Ρε συ Μιχαλη, στο service θα καταλαβουν πως ειναι μαιμου και
δεν θα το αναλαβουν.
Αστο, και οσο αντεξει:142:
Και έλεγα δεν θα την πετάξεις τη παπάτζα σου, απορώ πως άντεξες τόση ώρα...:142:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Service Rolex

Ειμαί κατοχος ενος ROLEX Oyster Perpetual Date Just και θα θελα να μαθω που μπορω να απευθυνθω για να ελεγξω τη γνησιοτητα του.Αγοραστηκε απο την επαρχια μεσω επισημου αντιπροσωπου.Ακομη καποια στιγμη ενω το ρυθμιζα απο αγνοια γυρισα την κορωνα προς τα πισω και οι λεπτοδεικτες μετακινηθηκαν.εχει προκληθει βλαβη στο μηχανισμο?
 

Μηνύματα
29.236
Reaction score
23.274
ΣΤΑΔΙΟΥ 3 ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΜΟΝΟΝ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Kαι σε κατάστημα Πατσέας να το πας θα σου πουν, στη Κηφιασίας ας πούμε στο Ψυχικό.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Service Rolex

Ευχαριστώ.Μηπως γνωριζετε καποιο τηλ στο οποιο μπορω να απευθυνθω?
 


Μηνύματα
150
Reaction score
3
Απάντηση: Service Rolex

Από προσωπική μου εμπειρία το επίσημο σέρβις στην Σταδίου κάνει καλή δουλειά και το παίρνεις πίσω σε κατάσταση βιτρίνας.
κάθε πέντε χρόνια το πολύ θέλουν σέρβις τα ρόλεξ για να μπορούν να κάνουν και τις βουτιές τους τώρα που έπιασαν και οι ζέστες
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Service Rolex

Από προσωπική μου εμπειρία το επίσημο σέρβις στην Σταδίου κάνει καλή δουλειά και το παίρνεις πίσω σε κατάσταση βιτρίνας.
κάθε πέντε χρόνια το πολύ θέλουν σέρβις τα ρόλεξ για να μπορούν να κάνουν και τις βουτιές τους τώρα που έπιασαν και οι ζέστες
+1

Βέβαια το κάθε 5 χρόνια το βρίσκω λίγο υπερβολικό! Ο πατέρας μου είχε ένα που δεν είχε γίνει service 25 χρόνια και ήταν μια χαρά. Βέβαια μετά το service φαινόταν και καινούργιο! Κυριολεκτικά!
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Απάντηση: Re: Service Rolex

χαχαχα...Όχι δεν είναι κλεμμένο...

Καλά τι κάνουν 20-45 μέρες? :121:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ομολογώ ότι περίμενα να είναι πιο ακριβό. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να τους το πάω.

Να είστε καλά! :107:
για κατι τετοιες εκφρασεις εχουν καβαλησει το καλαμι οι ρολογαδες και χρεωνουν την αλλαγη στα λαστιχακια σα να εχεις κανει service σε mercedes.
και 40 χρονια να το αφησεις θα δουλευει οπως στην αρχη εκτος βεβαια αν προκληθει καποια βλαβη.
το να αλλαξεις τα λαστιχακια δεν ειναι κακη πρακτικη ιδιως αν το βουτας στη θαλασσα αλλα ορισμενοι το εχουν αναξει σε επιστημη λες και θα πεταξουν τον πυραυλο.
οσο για τις 40 μερες ειναι μερος της διαδικασιας.
το βαζουν λιστα αναμονης και οταν ερθει η σειρα του ασχολουνται μαζι του. αν στο ειχαν ετοιμο την επομενη μερα (που δεγινεται σε αυτοματο ρολοι) πως θα ψαρωνες με το παραμυθι που θα σου πεταγανε (ωστε να παρουν τα φραγκα)
σιγουρα πρεπει να το δουλεψουν πανω σε "μυλο" για να δουν πως δουλευει και αν χανει (ωστοσο σε τετοια περιπτωσ απλα δεσμευουν τον μυλο) και να το ρυθμισουν αν χρειαστει αλλα τελως παντων.
ακομα και το γυαλισμα (χαλυβας ειναι δεν ειναι κατι περιεργο) δεν διακιολογει τετοιο κοστος, ομως οταν εχεις πελατη που εδωσε 6000 για να αγορασει το ρολοι, ειναι ευκαιρια να του χρεωσεις μια 300αρα (δε θα του φανει ακριβο)
 

Μηνύματα
288
Reaction score
0
Απάντηση: Service Rolex

Ειμαι κατοχος ενος ιδιου ρολογιου rolex oyster.
Eνα χρονο μετα το εστειλα για σερβις ετησιο.Μου κοστισε 370 ευρω το 2003 και αποφασισα να μην το ξαναστειλω διοτι ηταν κοροιδια να χρεωνουν για καινουριο ρολοι τοσα λεφτα.Απο τοτε δεν εχω ξανακανει σερβις και το ρολοι δουλευει αψογα.Η εταιρια παντως προτεινει σερβις καθε χρονο.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
3
Απάντηση: Service Rolex

να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με την λογική του καθόλου service και όσο πάει,κάθε πέντε χρόνια θέλει service εκτός αν προκύψει κάποιο άλλο πρόβλημα μετά τα πέντε χρόνια δεν θα είσαι ποτέ σίγουρος εάν μπορείς να το βάλεις στο νερό και αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: Service Rolex

Δηλαδη σε ενα ρολοι που κανει 6000 προτεινουν στα 10 χρονια να δωσεις 10*300 για συντηρηση
Νομιζω οτι αυτες οι τιμες θα δικαιολογουνταν παλιοτερα στην ελβετια

επισης ρε παιδια ο κλεφτης θα το πουλησει αμεσως εσυ ο μαυρος που θα το παρεις και θα ειναι κλεμενο θα το πας για σερβις
ασχετο αν πουλησω το δικο μου και το δηλωσω κλεμενο πως αποδεικνυεται οτι ο αγοραστης δεν το εκλεψε;
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Όχι ρε φίλε είτε σε 3 είτε σε 10 είτε σε 20 χρόνια το πας για service 300-400 για τα βασικά θα δώσεις.

Αν είσαι τόσο θύμα και πάρεις κλεμμένο rolex τότε καλά να πάθεις. Δεν παίρνουμε ποτέ τέτοιου είδους ρολόι χωρίς χαρτιά και ερώτηση στην αντιπροωσπία για την αυθεντικότητά του.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.570
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top