SMSL DP5 music network player

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καινουργιο music network player απο την SMSL......φοραει 9038pro,εχει και balanced αναλογικες εξοδους,ειναι και usb dac, εξοδο Ι2S,mqa και αυτα με κοστος κατω απο 600 ευρω.


 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Εξετάζω αντίστοιχες περιπτώσεις όπως αυτή του Cambridge audio cxn ωστόσο τα κόστη είναι απαγορευτικά για το δικό μου budget.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Απο εξοπλισμο και δυνατοτητες ειναι "αστακος",το θεμα ειναι απο ηχο τι κανει και φυσικα αν εχει καποια καλη εφαρμογη για χειρισμο απο smartphone-tablet. Στην σελιδα της εταιρειας παντως δεν βλεπω αναφορα για δικτυακες υπηρεσιες (spotify,tunein,vtuner κλπ),αλλα απλα οτι ο χειρισμος της συσκευης μπορει να γινει με την εφαρμογη hiby player.Περιεργο αν ειναι ετσι,αλλα δεν πληρωνουν δικαιωματα........η λεξη streamer ομως δεν υπαρχει πουθενα στο κειμενο (με ενα γρηγορα περασμα).

 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Δεν εντόπισα κι εγώ καμμία αναφορά δυστυχώς για Spotify etc. Έστειλα ερώτηση στο chat για να δούμε τι θα απαντήσουν
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πολύ ακριβή συσκευή που δεν έχει τίποτα να προσφέρει, κατά τη γνώμη μου. Ένα smsl m200 και ένα raspberry κοστίζουν λιγότερο και αποτελούν καλύτερη λύση.
 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Πολύ ακριβή συσκευή που δεν έχει τίποτα να προσφέρει, κατά τη γνώμη μου. Ένα smsl m200 και ένα raspberry κοστίζουν λιγότερο και αποτελούν καλύτερη λύση.
Κάτι παίρνεις κάτι δίνεις. Κάποιοι θα προτιμήσουν να έχουν μια συσκευή που να τα κάνει όλα και θα είναι πιο "εύκολη" στο σεταρισμα
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κάτι παίρνεις κάτι δίνεις. Κάποιοι θα προτιμήσουν να έχουν μια συσκευή που να τα κάνει όλα και θα είναι πιο "εύκολη" στο σεταρισμα
Έχεις δίκαιο αλλά όχι σε αυτή την περίπτωση. Για να είναι λειτουργική μία AIO συσκευή θα πρέπει να έχει σοβαρό λογισμικό, με app, με spotify, tidal και να είναι roon ready. Κάτι τέτοιο δε φαίνεται να έχουμε εδώ.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Πρωτα εγινε ο χαρακτηρισμος αστακος και μετα η ανακαλυψη οτι δεν εχει δικτυακες υπηρεσιες,οποτε μαλλον για γαριδα κατεψυγμενη (το μικρο μεγεθος για ριζοτο) μιλαμε.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Βεβαια μπορεις να στειλεις με bluetooth απο κινητο,ταμπλετα κλπ,υλικο απο spotify και net radio και προφανως χωρις ουσιαστικη διαφορα σε συγκριση με την απευθειας αναπαραγωγη (συμπιεσμενο υλικο),με σημαντικη μειωση στην τιμη (αφου δεν πληρωνει δικαιωματα).Πρακτικα ομως εχουμε να κανουμε με ενα dac και ενισχυτη ακουστικων,που μπορει να αναπαραγει υλικο απευθειας απο σκληρο δισκο και το δικτυο μας,για τις φορες που βαριομαστε να συνδεσουμε-ανοιξουμε υπολογιστη (που δεν ειναι και λιγες). Για οσους ομως δεν τους κουραζει αυτο,προφανως η αγορα ενος σκετου dac ειναι η λογικη επιλογη.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top