Software for Htpc

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Χαιρετω και παλι ολους φιλους που θα μου απαντησουν ή οχι.Ξεκιναω οτι εχω ενα PC προς το παρον αρκετα καλο:p4 3,4-motheroboard me sound blaster live-1 GB RAM-Ati radeon X800 Pci sta 256 και παει λεγοντας με ψυχτρες αθορυβες και μπλα μπλα..Σε ολα αυτα μεσα βαλτε και μια δορυφορικη καρτα Skystar 2.Ωραια?Ναι καλα !!Προσπαθησα ολα αυτα να τα συνδυασω κατω απο ενα γενικο interface για να μην εχουμε προβληματα στο σπιτι πατα κλικ στο μοθσε κτλ κτλ.Στα windows media center 2005 απλα το ξεχναμε γιατι η skystar 2 δεν ειναι συμβατη.Παμε αλλο λειτουργικο:Meddio center(τσου γιατι η skystar 2 παλι!!!),παμε sceneo(sceneo.de).Εδω ολα καλα αλλα 2 προβληματα: 1)den bgazei DD ηχο.Αυτο λυθηκε με επικοινωνια στην γερμανια(ειμαι αρρωστος ε?).Οι τυποι δεν εχουν αδεια για ψηφιακο ηχο αλλα σου δινουν συμβουλη απο το τηλεφωνο να μπεις στο regedit των windows kai να αλλαξεις παραμετρους ωστε να παιξει DD. 2)Oλα τα free δορυφορικα κανενα προβλημα αλλα δεν αναγωριζει nova μεσα απο to phoenix module.Απλα δεν το υποστηριζει.Ολα τα αλλα <home theathre> προγραμματα που δοκιμασα απλα ειναι για πεταμα.Αυτη την στιγμη ειμαι με το ProgDvb και με ενα windvd 7 ή Power Dvd.Mε αλλα λογια εχω παντρευτει ενα mouse kai ena keyboard sto saloni.
Ποια ειναι η ερωτηση?Ξερει κανεις καποιο προγραμμα που να τα υποστηριζει ολα?Τελικα το pc κανει μονο για αποθηκη ταινιων και αντε ενα player?Eγω εχω καταστημα με games Ps2-Pc-Xbox και τετοια και λογω δουλειας εχω προσβαση και σε προγραμματα και σε υπολογιστες.Δεν ξερω αλλα παντα μα σχεδον παντα οταν στηριζα τις ελπιδες ή τις λυσεις σε εναν υπολογιστη απογοητευομουν.Λετε και τωρα??
 


Μηνύματα
527
Reaction score
0
Θα συμφωνησω με το Λαμπρο windows xp και windvd.Επισης θα σου προτεινα αν θελεις να χρησημοποιεις και windows media center βαλτα σε διαφορετικο partition στο σκληρο.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Ρίξε μια ματιά στο http://www.dvbcore.com/

MyTheater. Δεν είναι δωρεάν αλλά δουλεύει αρκετά καλά.

Επίσης υπάρχει και plugin του MyTheater στο SageTV για να έχει κάποιος ενσωματωμένα DVB-S και DVB-T κανάλια στο SageTV.

Αυτό χρησιμοιποιώ και εγώ.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Καταρχήν μάλλον έπρεπε να κάνεις το post στην κατηγορία HTPC που υπάρχει.
Το PC είναι και θα είναι μια περίπλοκη υπόθεση για πολύ καιρό ακόμη.
Η Microsoft με τα Windows Media Center προσπαθεί να φέρει την ψυχαγωγία μέσω του PC σε όλους με τη χρήση ενός τηλεκοντρόλ και μόνο. Όμως αυτό δεν είναι και εύκολο πράγμα. Πριν ένα χρόνο η επίσημη λίστα Windows Media Center Compatible Hardware ήταν πάρα πολύ μικρή αν δείτε τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά και σε κατηγορείς αλλά και σε προϊόντα -κατασκευαστές.

http://www.microsoft.com/windowsxp/mediacenter/partners/dfw/partnerlisting.mspx

Δυστυχώς το DVB-S δεν υποστηρίζετε ακόμη (MC2005). Δεν έχουμε δει ακόμα την έκδοση MC2006 αλλά και την έκδοση που θα στηρίζεται στα Longhorn – Vista.

Λύσεις σε αυτή την περίπτωση είναι αρκετές αρκεί να υπάρχει διάθεση και χρόνος για ψάξιμο.
Δοκίμασε WinXP SP2, PowerDVD, nVidia DVD Decoder, DVDviewer(έχει ενσωματωμένο media player, DVD player http://www.dvbviewer.com/en/index.php?page=features) .

Καλή τύχη
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.481
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top