Sony DCR-TRV950E - τι την κάνω;

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Πρίν χρόνια την είχα πάρει (νομίζω 1500€) και τότε μου είπε τεχνικός φίλος μέσα από την Sony Hellas ότι ήταν κορυφή.

Πράγματι και οι κριτικές ήταν πολύ καλές. 3 CCD κλπ.

Δυστυχώς η αξιοποίησή της ήταν ελάχιστη: 3 και μισή κασετούλες όλες κι όλες!

Λέω να την δώσω και να επαναλάβω το λάθος (να πάρω μια καινούρια). Τώρα που έχω και εγγονή όλο και κάτι θα τραβήξω.

Αλλά έχω μια απορία: Ωραία η ανάλυση 4Κ καί οι συνδέσεις με internet κλπ αλλά σε βίντεο τα 3 CCD και ο καλός φακός δεν παίζουν σημαντικό ρόλο;

Για να την αντικαταστήσω με κάποια του ιδίου επιπέδου από οπτικής και μηχανικής πλευράς πόσα πρέπει να δώσω; Και τι πρέπει να προσέξω; Τι είδος αισθητήρα; Να είναι ένας ή τρείς;

Με ενδιαφέρει η απλότητα (δεν μπορώ τις πολλές ρυθμίσεις), η καλή ποιότητα κινούμενης εικόνας (δεν τη θέλω για φωτογραφίες), τα σωστά χρώματα και να μπορεί να τραβήξει βίντεο λογικής διάρκειας (όχι μισή ώρα!).

Υποθέτω ότι σήμερα η mainstream κατηγορία γράφει σε κάρτα μνήμης, έχει ανάλυση 1080p (μήπως όμως αυτό αφορά στη φωτογραφία που μπορεί να τραβήξει; ), και ένα αισθητήρα (αλλά CMOS - όχι CCD).

Και τέλος πόσο είναι λογικό να δώσω την DCR-TRV950E;

Διευκρινίζω ότι δεν έχω αποφασίσει να προχωρήσω σε αλλαγή, απλά το σκέφτομαι.

Τι λέτε;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μπααα, μην αναμενεις ενδιαφερον! Τουλαχιστον στην δικη μου Sony dcr-trv80e (1800€ τοτενες!) που μαλλον ειναι ενα σκαλι πανω απο τη δικη σου, δεν παρουσιασθηκε ψυχη οπου κι αν την εβαλα (κι εδω)! Παρωχημενα μοντελα - αλλα με ΠΟΛΥ καλυτερη εικονα απο την ψηφιακιλα των νεων...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το θέμα, αλλά:

αλλα με ΠΟΛΥ καλυτερη εικονα απο την ψηφιακιλα των νεων
Αν είχε ΠΟΛΥ καλύτερη εικόνα απο την ψηφιακίλα των νέων (αν και είναι επίσης ψηφιακή), δεν θα είχε πουληθεί;





Υποθέτω ότι σήμερα η mainstream κατηγορία γράφει σε κάρτα μνήμης, έχει ανάλυση 1080p (μήπως όμως αυτό αφορά στη φωτογραφία που μπορεί να τραβήξει; ), και ένα αισθητήρα (αλλά CMOS - όχι CCD).
Και η πιό φτηνιάρα τραβάει 1080p video.


Ένα auction τώρα στο eBay δείχνει οτι οι 3CCD σαν τη δική σου πουλιούνται: https://www.ebay.com/i/253436070049?rt=nc
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ολοι προτιμουν την ευκολια των ψηφιακων. Η εικονα της ειναι πολυ πιο κοντα στην "πραγματικοτητα" απο οτι των ψηφιακων (εγινε συγκριση). κατι σαν βινυλιο:)
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το θέμα, αλλά:
Αν είχε ΠΟΛΥ καλύτερη εικόνα απο την ψηφιακίλα των νέων (αν και είναι επίσης ψηφιακή), δεν θα είχε πουληθεί;
....
Και η πιό φτηνιάρα τραβάει 1080p video.
Ένα auction τώρα στο eBay δείχνει οτι οι 3CCD σαν τη δική σου πουλιούνται: https://www.ebay.com/i/253436070049?rt=nc
Νομίζω ότι οι τρείς αισθητήρες CCD δίνουν καλύτερο χρώμα. Στην ποιότητα της εικόνας πρεπει να είναι σημαντικό και το μέγεθος του αισθητήρα. Δεν ξέρω βέβαια μήπως οι σημερινοί αισθητήρες CMOS είναι καλύτεροι από τους CCD.

Ένας λόγος που (και εγώ) δεν θελω την κασέτα είναι η δυσκολία χρήσης. Άντε να βρείς που έχει κενό για να γράψεις!

Οι τιμές στο ebay + μεταφορικά + ένα λογικό ποσοστό παραπανω λογω του ότι τη δική μου ο αγοραστής μπορεί να τη δεί και να τη δοκιμάσει πρίν πληρώσει είναι περίπου αυτό που περίμενα.

Μια Sony HDR-CX405 ή μια Panasonic HDC-TM900 έχουν άραγε την ίδια ποιότητα (οπτικά / μηχανικά) με την Sony DCR-TRV950E; Γιατί αν είναι να γράφω μια χάλια εικόνα σε υψηλή ανάλυση να λείπει το βύσινο...

ΥΓ. : Κοτσίδη τι λες;
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Μια panasonic με 3ccd που αγοράστηκε πριν 12+ χρόνια,
για να γράψει τον ερχομό του πρώτου ανηψιού,
έγραφε με 25-26mbps σε 576p... :o
Όσο το bitrate του επερχόμενου bluray 1080p...
Οι ανταγωνιστικές dvd-r, έγραφαν σε 4-5mbps... o_O (dvd-rip επίπεδα...)
Το ορίτζιναλ dvd, είχε native max ~10mbps.

Στα μάτια μου έχει ακόμα την καλύτερη "κινηματογραφική" εικόνα.
Ναι, σαν το βινύλιο ένα πράμα. :angel:

Δεν πουλιέται, είναι κρίμα.
Αγόρασε κανά δυο κάσες κασέτες DV, όσο υπάρχουν ακόμα - τζάμπα,
και να γεράσετε μαζί ευτυχισμένοι.

***
Έκτοτε, για βίντεο αρκούμαι στα φανταστικά αποτελέσματα που
μου έδωσαν διάφορα κινητά SONY... :drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.591
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top